Úvery zo stavebných sporiteľní

Americká hypotéka: Na čo sa dá využiť a kedy ju získate?

Reklamný článok - 5. marca 2023 - 1030. zobrazení

Americká hypotéka je výhodnou alternatívou bezúčelového úveru. Môžete si vďaka nej požičať viac s lepším úrokom a peniaze využiť na čokoľvek. Aj napriek tomu je u nás stále málo využívaná. Zistite, prečo to tak je, a aké sú jej najväčšie výhody a nevýhody.

Čo je to americká hypotéka?

Americká hypotéka je ďalším typom pôžičky, ktorú môžete využiť na čokoľvek. Ide tiež o menej využívanú alternatívu bezúčelového spotrebného úveru. Aby ste ju získali, nemusíte banke vravieť, čo plánujete so získanými peniazmi financovať. Ak splníte ich podmienky, nebudú od vás vyžadovať žiadne dodatočné informácie.

Naopak, ak by ste sa rozhodli pre hypotekárny úver, peniaze môžete využiť len na výdavky spojené s bývaním. Napríklad na kúpu bytu, domu, či na rekonštrukciu svojho aktuálneho príbytku. Niečo spoločné však americká hypotéka s klasickou predsa len má – ako zábezpeku musíte založiť nehnuteľnosť. A to často býva problém. Najmä, ak už máte bežnú hypotéku na bývanie. Aj preto tento typ úveru nevyužíva až tak veľa ľudí.

No nie je nemožné získať americkú hypotéku, aj keď už jednu klasickú splácate. Ak by ste mali ďalšiu nehnuteľnosť, ktorá by pokryla jej hodnotu, alebo mohli založiť aspoň nejakú jej časť, banka vám ďalší úver poskytne. Samozrejme, ak pozitívne vyhodnotí vašu bonitu (schopnosť splácať) a splníte všetky podmienky.

Čo sa ňou najčastejšie financuje?

Za peniaze z americkej hypotéky si najčastejšie ľudia zvyknú zadovážiť auto, ísť na exotickú drahšiu dovolenku alebo ju využívajú na splatenie iných nevýhodných pôžičiek. Takisto môže poslúžiť na získanie kapitálu, ak chcete menšiu investičnú nehnuteľnosť – napríklad chatu alebo apartmán pri mori. Možnosti sú však neobmedzené.

Na čo sa americkú hypotéku neodporúča využívať?

Hoci od vás banka nebude vyžadovať informácie o tom, na čo chcete pôžičku využiť, predsa len sú oblasti, ktoré sa ňou financovať neodporúčajú. Ide o rôzne riskantné transakcie. Napríklad neodborné obchodovanie na burze či kolektívne investovanie. Peniaze z americkej hypotéky by ste tiež nemali využívať na podnikateľské účely.

Aké sú plusy a mínusy americkej hypotéky?

Plusy

  • Banku nezaujíma, na čo peniaze z hypotéky využijete. Nepotrebujete kúpnu zmluvu, bločky ani faktúry.
  • Môžete získať viac peňazí s lepším úrokom ako pri klasickom spotrebnom úvere.
  • Americkou hypotékou sa dá financovať čokoľvek.

Mínusy

  • Pri americkej hypotéke môžete založiť len skolaudovanú nehnuteľnosť, ktorá je určená na bývanie. Vo väčšine bánk vám neprejde pozemok ani nedokončená stavba.
  • Poplatky za jej vybavenie sú vyššie. Viac môžete zaplatiť aj za znalecký posudok alebo na katastri.
  • V porovnaní s klasickým hypotekárnym úverom môžu byť vyššie aj úroky.
  • Americkú hypotéku musíte v niektorých bankách takisto splatiť skôr. Maximálna doba splácania býva 20 až 25 rokov.

Kedy môžete americkú hypotéku získať?

Americkú hypotéku získate vtedy, ak splníte podobné podmienky ako pri klasickom hypotekárnom úvere. V prvom rade si banka musí overiť vašu bonitu, teda schopnosť splácať. Skontroluje, či nemáte iné úvery, či ste sa niekedy neomeškali so splátkou, či nie ste dlžníkom v zdravotnej alebo Sociálnej poisťovni, prípadne či vám nehrozí exekúcia.

Preverí si tiež nehnuteľnosť, ktorú sa chystáte založiť. Najmä to, či sa údaje na liste vlastníctva zhodujú s jej skutočným stavom a či nepatrí právnickej osobe.

  • Kategórie

Podobné články