Bezpečnosť v okolí pece

Bezpečnosť v okolí pece a kozubu

Redakcia - 6. decembra 2019 - 11434. zobrazení

Mať v domácnosti kozub je výborným riešením z viacerých hľadísk. Máte vyriešené vykurovanie, ušetrené financie za energie, šetríte životné prostredie a navyše krb dodáva domácnosti nevídané čaro. Pocit pohody a tepla, ktoré dokáže vyčariť iba kozub si mnoho ľudí nevie vynachváliť. Dôležité však je, aby bola v okolí kozuba alebo pece zabezpečená čo najvyššia bezpečnosť.

Kozub a jeho okolie

V prvom rade, aby ste mohli zabezpečiť dostatočnú bezpečnosť v okolí kozuba a pece je dôležité, aby ste z ich okolia odstránili všetky horľavé veci. Krb alebo pec by za každých okolností mala stáť na nehorľavom podklade. Ideálnym riešením je sklenená alebo kovová tabuľa. Použiť tiež môžete dlažbu. Samozrejme gresovú, čo je zmes drveného kameňa.

Moderný krb - kocka

Bezpečnosť nadovšetko…

Nech sa rozhodnete akokoľvek, podklad by mal presahovať okraj krbu či pece. Podľa noriem by to malo byť po oboch okrajoch 55 cm. Z prednej časti by mal byť presah raz taký, čiže 110 cm. Je to kvôli tomu, aby nedošlo k nepríjemnostiam v prípade, že z pece či krbu odskočí iskra. Ak by ste mali napríklad blízko koberec, v tom lepšom prípade by vám doň iskra vypálila riadnu dieru, v horšom prípade by mohol vzniknúť požiar. Tak či onak, určite nechcete zažiť ani jednu situáciu.

Biokrby: Krby, ktoré nepotrebujú komín…

Chceli by ste zažiť atmosféru skutočného ohňa aj v paneláku? Riešením sú biokrby. Aké druhy biokrbov poznáme a ktoré sú tie najlepšie?

biokrby

Otvorený oheň alebo radšej nie?

Otvorený oheň, kedy na krbe nie je ochranné sklo má svoje čaro a môže byť veľkým lákadlom. Ak rozmýšľate nad takýmto druhom kozuba je dôležité, aby ste si dávali pozor na odskakujúce iskry.

Kozub

Niektoré druhy dreva ako napríklad jedľa, smrek či borovica majú tendenciu viac praskať pri spaľovaní, čo samozrejme spôsobuje odskakovanie iskier. Ako ochranu môžete použiť aspoň ochrannú mrežu, ktorá zamedzí odskakovaniu iskier. Dobrým riešením je tiež používať na kúrenie zmesi dreva, ktoré majú tendenciu menej praskať.

Náš TIP na kvalitné biokrby

Biokrby Golf

Biokrby Delta

Biokrby Easy

Biokrby Golf
Hodnotenie

Cena: od 49.00 €

Biokrby Delta
Hodnotenie

Cena: od 79.00 €

Biokrby Easy
Hodnotenie

Cena: od 99.00 €

Kozub a bezpečná vzdialenosť…

Ako vieme, krb či pec vydávajú sálavé teplo. Toto teplo môže spôsobiť vznietenie ľahko horľavých materiálov. Preto je potrebné zabezpečiť, aby z ich okolia boli horľavé predmety ako aj nábytok odstránené. Záclony, závesy a nábytok by mali byť od kozuba či pece vzdialené najmenej 80 centimetrov.

Kozub

Pokiaľ budete dodržiavať bezpečnostné opatrenia, nemusíte sa obávať žiadnych nepredvídateľných situácií. Jednoducho si budete iba vychutnávať teplo a príjemný pocit z vášho krbu či pece.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: Travertin

  • Kategórie

Podobné články