Bezpečnosť v okolí pece a krbu

Bezpečnosť v okolí pece a krbu

Redakcia - 2. apríla 2015 - 3399. zobrazení

Mať v domácnosti kozub je výborným riešením z viacerých hľadísk. Máte vyriešené vykurovanie, ušetrené financie za energie, šetríte životné prostredie a navyše kozub dodáva domácnosti nevídané čaro. Pocit pohody a tepla, ktorý dokáže vyčariť iba kozub si mnoho ľudí nevie vynachváliť. Dôležité však je, aby bola v okolí kozuba alebo pece zabezpečená čo najvyššia bezpečnosť.

Okolie krbu

V prvom rade, aby sme mohli zabezpečiť dostatočnú bezpečnosť v okolí kozuba a pece je dôležité, aby sme z ich okolia odstránili všetky horľavé veci. Krb alebo pec by za každých okolností mala stáť na nehorľavom podklade. Ideálnym riešením je sklenená alebo kovová tabuľa. Použiť tiež môžete dlažbu. Samozrejme gresovú, čo je zmes drveného kameňa.

moderny-krb-kocka

Akokoľvek sa rozhodnete, podklad by mal presahovať okraj krbu či pece. Podľa noriem by to malo byť bo po oboch okrajoch 55 cm. Z prednej časti by mal byť presah raz taký, čiže 110 cm. Je to kvôli tomu, aby nedošlo k nepríjemnostiam v prípade, že z pece či krbu by odskočila iskra. Ak by ste mali napríklad blízko koberec, v tom lepšom prípade by Vám doň iskra vypálila riadnu dieru, v horšom prípade by mohol vzniknúť požiar. Tak či onak, určite nechcete zažiť ani jednu situáciu.

Otvorený oheň alebo radšej nie?

Otvorený oheň, kedy na krbe nie je ochranné sklo má svoje čaro a môže byť veľkým lákadlom. Ak rozmýšľate nad takýmto druhom kozuba je dôležité, aby ste dávali pozor na odskakujúce iskry.

stara-pec

Niektoré druhy dreva ako napríklad jedľa, smrek či borovica majú tendenciu viac praskať pri spaľovaní, čo samozrejme spôsobuje odskakovanie iskier. Ako ochranu môžete použiť aspoň ochrannú mrežu, ktorá zamedzí odskakovaniu iskier. Dobrým riešením je tiež používať na kúrenie zmesi dreva, ktoré majú tendenciu menej praskať.

Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť

Ako vieme, krb či pec vydávajú sálavé teplo. Toto teplo môže spôsobiť vznietenie ľahko horľavých materiálov. Preto je potrebné zabezpečiť, aby z ich okolia boli horľavé predmety ako aj nábytok odstránené. Záclony, závesy a nábytok by mali byť od kozuba či pece vzdialené najmenej 80 centimetrov.

rustikalny-krb

Pokiaľ budete dodržiavať bezpečnostné opatrenia, nemusíte sa obávať žiadnych nepredvídateľných situácií. Jednoducho si budete iba vychutnávať teplo a príjemný pocit z Vášho krbu či pece.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: Travertin

  • Kategórie

Podobné články