Bobrovka – keď má strecha klasickú škridlu

Bobrovka – keď má strecha klasickú škridlu

Redakcia - 25. apríla 2017 - 4880. zobrazení

Je jedno koľko noviniek bude ovládať aktuálne trendy a s akým pokrokom dizajnéri prídu. Stará dobrá bobrovka má medzi škridlami stále miesto, o ktoré ju nepripravil ani zub čas.

Aj keď podiel domov pokrytých tzv. bobrovkou už nie je taký vysoký, tento klasický druh strešnej krytiny si naďalej medzi stavebníkmi drží obrovskú prestíž. Najčastejšie je prítomný na rodinných domoch a starších historických budovách so šikmými strechami. Vo väčšine prípadov sa síce aplikuje vo forme pálenej škridly, no to nie je ani zďaleka podmienkou.

Ako spoznáme tradičnú bobrovku

Ako spoznáme tradičnú bobrovku

Nie je to ani farba, ani odlesk, ani typ nehnuteľnosti, podľa čoho spoznáme, že strechu daného objektu pokrýva bobrovka. Ide o typický vzhľad krytiny, ktorý podľa viacerých pripomína zuby bobra. Lepším poznávacím znamením je však obdĺžnikový tvar s dolnou časťou zakončenou do segmentovaného oblúka.

pálenej škridly

Plusy a mínusy bobrovky:

+ stále sa predáva v niekoľkých tvarových variantoch

+ vďaka svojmu formátu sa hodí na zložité typy striech

+ pre milovníkov klasiky je ideálnym druhom krytiny

+ oplýva dobrými schopnosťami odolávať vetru a dažďu

Plusy a mínusy bobrovky

– jej hmotnosť je v porovnaní s modernými krytinami dosť ťažká

– predajcovia za ňu pýtajú dosť veľa peňazí, čo mnohých odrádza

– jej staromódny vzhľad môže na niekoho pôsobiť dosť nepríťažlivo

radi pokryjú strechu

Ktovie ako ďalej bude pokračovať príbeh najznámejšej pálenej škridly, s akou sa v tunajších končinách už dlhé roky stretávame. Nech to dopadne akokoľvek, tento druh krytiny bude už navždy zapísaný v pomyselnej stavebníckej sieni slávy. A určite sa stále nájdu nejakí klasici, ktorí si ňou radi pokryjú strechu.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články