Bylinky

Bylinky, ktoré môžete pestovať vonku aj v zime!

Redakcia - 30. novembra 2019 - 7227. zobrazení

Chladné zimné počasie posiela vášnivých záhradkárov na nútenú dovolenku. Niektorí z nich si predsa len nájdu aspoň čiastočný úväzok, v rámci ktorého sa starajú o tých pár rastliniek schopných prežiť aj v zime. V tomto prípade je reč o niekoľkých odolných bylinkách, ktorým chladné počasie nerobí problém…

Aké bylinky môžete pestovať vonku aj v zime?

Väčšina byliniek pestovaných v našich končinách je schopná odolávať zimným nástrahám. Aj keď studené počasie im dá poriadne zabrať, s pomocou šikovných záhradkárov budú schopné prečkať do jari. K tomu však potrebujú základnú starostlivosť a ochotu záhradkárov chrániť ich počas tých najchladnejších dní.

Bylinky

Bylinky, ktoré zvládnu prečkať zimu…

  • Mäta a medovka – Obe z týchto byliniek zdobia mnohé záhradky aj počas zimy. Kým nie sú mrazy, nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, no v prípade nižších teplôt je dobré zakryť ich tenkými textíliami.
  • Levanduľa – Obľúbená levanduľa patrí k našim najodolnejším bylinkám, aj keď v zime sa jej povestnej vône nedočkáte. No dôležité je, že správnym vyživovaním a polievaním dokáže zimu bez problémov prežiť.
  • Šalvia a pamajorán – Tieto dve bylinky toho spája viac a jedným zo spoločných znakov je schopnosť prezimovať vonku. Po poklese teplôt však nezabudnite pôdu okolo nich vystlať, najlepšie slamou alebo ihličím.
  • Materina dúška – Ani materina dúška nepatrí k odporcom zimy, no u nej je potrebné dávať si pozor na prudké mrazy. Vtedy je lepšie premiestniť ju dovnútra, no len na miesto s dostatkom denného svetla, aby tento prechod zvládla.
Bylinky

Levanduľa: Pestovanie, liečivé účinky, strihanie a rozmnožovanie

Levanduľa je obľúbeným polokerom v záhradách. Viete však, aké liečivé účinky má levanduľa? Viete ako ju pestovať, rozmnožovať alebo hnojiť?

Levanduľa lekárska

Bylinky, ktoré zazimujte radšej doma…

  • Rozmarín – Čím je rastlinka mladšia, tým viac tepla potrebuje. Ani staršie druhy však nie sú ochotné znášať zimu, takže odporúčame premiestnenie do teplých miestností v byte či rodinnom dome.
  • Pažítka a žerucha – Rýchlo rastú, sviežo voňajú a ešte lepšie chutia. Nenáročná pažítka aj žerucha sú bežnými domácimi bylinkami, ktoré oživujú naše parapety od decembra do marca.
  • Bazalka, tymián a oregano – Obľúbenými bylinkami, ktoré nemajú problém s prežitím zimy za oknom, sú aj vybrané aromatické rastliny. Bazalka, tymián či oregano vyrastú kedykoľvek, stačí im správna starostlivosť.
Bylinky

Nebyť byliniek, niektorí záhradkári by počas zimy naozaj nemali čo robiť. Práve tieto drobné a krehké rastlinky schopné čeliť nepriaznivému počasiu ich nielenže zabavia, ale zároveň im poskytnú vitamíny v období, kedy je zdravej stravy z vlastnej produkcie žalostne málo.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články