Škandinávsky dizajn interiéru

Inšpirujte sa škandinávskym dizajnom

Redakcia - 14. januára 2019 - 7544. zobrazení

Hovorí sa, že v jednoduchosti sa skrýva krása. Dôkazom tohto tvrdenia je škandinávsky štýl, ktorý si svojou jednoduchosťou a minimalizmom získal veľký počet priaznivcov.

Inšpirácia zo škandinávskych krajín

Ako už prezrádza samotný názov, škandinávsky štýl má svoje korene v krajinách "severu" - Fínsku, Nórsku a Švédsku. V každej krajine má svoje špecifické prevedenia, ale základné črty ostávajú všade rovnaké.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl vychádza z tzv. funkcionalizmu. Funkcionalizmus je typický tým, že kladie dôraz na praktickosť a funkčnosť. Je striedmy a vyznačuje sa premyslenou jednoduchosťou. Využíva sa tiež kontrast rôznych farieb.

Náš TIP na nábytok v škandinávskom štýle

Komoda Oslo

TV stolík

Stolík Oslo

Cena: od 113.00 €

Cena: od 119.00 €

Cena: od 85.00 €

Hlavne veľa bielej...

Myslíte si, že biela farba je na ústupe? Známi škandinávsky dizajnéri ako napr. Seppo Koho, Miina Äkkijyrkkä, Maija Louekari, Katrin Petursdootir & Michael Young, či Philip Bro tvrdia pravý opak. Základ škandinávskeho štýlu podľa nich tvorí práve biela farba. Bielymi sú prevažne steny, niekedy aj podlaha. V interiéri škandinávskeho typu však nájdete množstvo farebných kombinácií bielej.

Interiér zariadený v škandinávskom štýle

Podlaha nemusí byť biela, ale spravidla jej dominujú svetlé a jemné odtiene. Dôvodom je skutočnosť, že Škandinávci majú nedostatok slnečného svetla, a preto sa snažia svoje interiéry presvetliť. Výhodou bieleho pozadia je, že "odráža" svetlo a vynikne na ňom nábytok i rôzne iné farebné doplnky. Napríklad na bielej stene krásne vynikne tmavšia sedacia súprava.

Obývačka v škandinávskom štýle

Prevládajúce materiály a farby

Najviac preferovanými sú prírodné materiály. Ústredným materiálom je drevo. Čo sa týka farieb, obľúbené sú jemné pastelové odtiene sivej, modrej a žltej. To však neznamená, že na textíliách nenájdete teplé a výrazné farby ako červenú, modrú alebo zelenú.

Ozdobný vankúš Bart

Vankúš 45x45 Natura

Vankúš Marynos

Cena: od 15.00 €

Cena: od 11.00 €

Cena: od 11.00 €

Príkladom "farebného" škandinávskeho štýlu je prestížna značka Marimekko, ktorá produkuje textílie v pestrých a hýrivých farbách. Nábytok v škandinávskom štýle má väčšinou čisté línie, ktoré môžete doplniť vzorovanými doplnkami.

Farebné textílie v škandinávskom štýle

Osvetlenie v škandinávskom štýle

Ďalšou charakteristickou črtou škandinávskeho štýlu je prítomnosť veľkého množstva najrôznejších druhov svietidiel. Obľúbenými sú najmä rôzne atypické lustre, bodové svetlá a stolové lampy.

Interiér zariadený v severskom štýle

Škandinávsky štýl uchvátil svet interiérového dizajnu už veľmi dávno. Najväčšou výhodou škandinávskeho štýlu je jeho komplexnosť, ktorá z neho robí štýl vhodný do každého interiéru.

interactive connectionUžitočný tip na záver: Škandinávske zimy sú veľmi drsné, a práve preto by mali byť súčasťou interiéru krby alebo kachlové pece, ktoré vám odporúčame umiestniť do rohu miestnosti.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj/foto: Alvhem Makleri & Interior

  • Kategórie

Podobné články