Inšpirujte sa škandinávskym dizajnom

Inšpirujte sa škandinávskym dizajnom

Redakcia - 27. októbra 2014 - 2540. zobrazení

Hovorí sa, že v jednoduchosti sa skrýva krása. Často je to pravda. V duchu tohto hesla sa nesie aj škandinávsky dizajn. Ide o dizajn, ktorý je vychýrený vo všetkých krajinách a vhodný na inšpiráciu do každého interiéru.

Inšpirácia zo škandinávskych krajín

Ako už prezrádza samotný názov, tento druh dizajnu má svoje korene v škandinávskych krajinách ako Fínsko, Nórsko a Švédsko. V každej krajine má svoje špecifické dodatky, ale základné črty ostávajú všade rovnaké. Dizajn vychádza z tzv. funkcionalizmu. Ten je typický tým, že kladie dôraz na praktickosť a funkčnosť. Je striedmy a vyznačuje sa premyslenou jednoduchosťou. Využíva sa tiež kontrast.

kuchyna-skandinavsky-styl

Hlavne veľa bielej

Myslíte si, že biela farba je už na ústupe alebo, že je nudná? Známi škandinávsky dizajnéri, ako napr. Seppo Koho, Miina Äkkijyrkkä, Maija Louekari, Katrin Petursdootir&Michael Young, či Philip Bro tvrdia pravý opak. Základ škandinávskeho dizajnu tvorí práve biela farba. Biele sú steny interiérov, ale často i podlaha. Zároveň sa kombinujú viaceré odtiene bielej.

drevene-podlahy

Podlaha nemusí byť spravidla biela, ale dominujú jej svetlé a jemné odtiene. Dôvodom je skutočnosť, že Škandinávci majú málo slnečného svetla a preto sa snažia čo najviac presvetliť svoje príbytky. Výhodou bieleho pozadia je, že odráža svetlo a vynikne na ňom nábytok i rôzne farebné doplnky. Napríklad na bielej ste krásne vynikne tmavšia sedacia súprava. Môže byť aj biela, ale doplnená pestrými vankúšmi.

sedacka

Prevládajúce materiály a farby

Najviac preferované sú prírodné materiály. Základný materiál tvorí drevo. Čo sa týka farieb, obľúbené sú jemné pastelové odtiene sivej, modrej a žltej. To však neznamená, že na textíliách nenájdeme teplé a výrazné farby ako červená, modrá alebo zelená. Príkladom je prestížna značka Marimekko, ktorá produkuje textílie pestrých a hýrivých farieb. Nábytok má väčšinou čisté línie, ktoré môžeme doplniť vzorovanými doplnkami.

nordhemsg

Veľa svetiel

Ďalšou črtou tohto vychýreného dizajnu je množstvo svietidiel. Využívajú sa rôzne lustre, bodové svetlá i stolové lampy.

drevo-podlaha

Škandinávsky dizajn uchvátil svet už veľmi dávno. Ide o štýl, ktorý môžete využiť v každej domácnosti, vďaka spojeniu prírodných materiálov a čistých línií.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články