Škandinávsky štýl a škandinávsky nábytok

Škandinávsky nábytok ako „srdce“ škandinávskeho štýlu?

Redakcia - 9. mája 2019 - 7781. zobrazení

Škandinávsky štýl alebo chladný štýl bývania Severanov?

Škandinávia, krajina večného ľadu, snehu, studeného vetra, zimy a neustáleho striedania polárnych dní a nocí… Napriek, týmto „nehostinným“ podmienkam ju jej krajania a návštevníci milujú. Ako je možné, že v takýchto „nehostinných podmienkach“ vznikol jeden z najviac uznávaných štýlov bývania v súčasnosti? Nuž, môžu za to práve drsné životné podmienky.

Škandinávsky štýl a škandinávsky nábytok

Tým, že škandinávske krajiny nemajú pravidelný dostatok denného svetla, musel sa tento nedostatok nejako premietnúť do ich spôsobu života, ale zároveň aj spôsobu bývania. Už asi tušíte, že výsledkom tohto „premietnutia“ je obľúbený a populárny škandinávsky štýl. Na prvý pohľad môže na vás pôsobiť škandinávsky štýl a škandinávsky nábytok tak, ako na väčšinu z nás pôsobí škandinávska príroda – chladne, stroho a nehostinne.

Nedajte však na prvý dojem! Škandinávsky nábytok vychádza práve z dokonalej symbiózii človeka s prírodou, ktorá môže za to, že škandinávsky štýl je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších štýlov bývania, resp. interiérového dizajnu.

Náš TIP na obľúbený škandinávsky nábytok

Komoda Oslo

TV stolík

Stolík Oslo

Cena: od 113.00 €

Cena: od 119.00 €

Cena: od 85.00 €

Aké sú charakteristické črty škandinávskeho nábytku?

  • Jednoduchosť a strohosť
  • Vysoká funkčnosť
  • Svetlé farebné tóny
  • Prírodné materiály
  • Nadčasový a originálny dizajn

Škandinávsky nábytok a jeho nadčasovosť…

Pravdepodobne prvé, čo vás uchváti na škandinávskom nábytku bude jeho jednoduchosť. Škandinávsky nábytok sa vyznačuje čistými líniami bez zbytočných dekorovaní a svetlými farebnými odtieňami, ktoré dokážu skvelo presvetliť každú miestnosť. Výhodou sú aj „odľahčené tvary“ nábytku, jeho prepracovanosť a vysoká funkčnosť.

Čo však máme na mysli pod funkčnosťou? Napríklad to, že posteľ má pod sebou zabudovaný aj úložný priestor na posteľné prádlo, čo je praktické a zároveň to šetrí priestor. Skrine sú mohutné s viacerými možnosťami uloženia prádla alebo rôznych úžitkových predmetov. Drevo je opracované tak, aby bolo príjemné nielen na pohľad, ale aj na dotyk.

Škandinávsky nábytok a škandinávsky štýl

Kontrastný škandinávsky štýl?

Škandinávskemu štýlu dominujú hlavne svetlé farebné odtiene dreva, prípadne biela farba v kombinácii s nejakou kontrastnou, obvykle tmavšou farbou. Ak na vás napriek tomu pôsobí škandinávsky nábytok veľmi stroho, nezúfajte. Ľahko si môžete „pretvoriť“ pomocou rôznych bytových doplnkov a dekorácií. Tieto bytové doplnky a dekorácie sú najčastejšie zo skla, kameňa alebo rôznych druhov textílií. Pomocou nich si môžete na prvý pohľad „nehostinný“ škandinávsky štýl prispôsobiť a následne zmeniť váš interiér na domov sálajúci teplom. A presne to robia Škandinávci!

Škandinávsky nábytok a škandinávsky interiér

Tým, že je škandinávsky nábytok prevažne v svetlých farbách, dá sa interiér krásne doplniť tmavšími farbami, resp. dekoráciami a doplnkami v tmavších farebných odtieňoch. Pri škandinávskom štýle je však veľký dôraz kladený na svetlo. Preto sú skvelými doplnkami na rozžiarenie miestnosti rôznofarebné druhy svietidiel a lámp alebo sviečok. Majte však na pamäti, že pri prispôsobovaní vášho škandinávskeho štýlu a škandinávskeho nábytku musíte dbať na spojitosť s prírodou, resp. na preferovanie prírodných materiálov.

Škandinávsky štýl a škandinávsky nábytok

Jediným nedostatkom škandinávskeho nábytku je len jeho cena. Nakoľko je škandinávsky nábytok vyrábaný z čistého a masívneho dreva, jeho cena musí byť automaticky vyššia ako je pri nábytku vyrábanom z drevotriesky. Vyššiu cenu však ospravedlňuje kvalita, prepracovanosť a dlhá životnosť nábytku! Škandinávsky štýl si v druhej polovici 20. storočia získal obľubu po celom svete. V súčasnosti je jeho popularita na ešte vyššej úrovni. Uchvátil aj vás škandinávsky nábytok a škandinávsky štýl?

Text: Martina Zvolanská Zdroj foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články