Škandinávsky nábytok- Škandinávsky štýl

Škandinávsky nábytok

Redakcia - 19. septembra 2016 - 2613. zobrazení

Škandinávia, krajina večného ľadu, snehu, studeného vetra a  zimy. Pol roka je tam tma a ďalšieho pol roka svetlo, ale aj napriek tomu ju jej krajania milujú. Ako je možné, že sa v takto nehostinných podmienkach vybudoval jeden v súčasnosti z najviac uznávaných štýlov bývania? Nuž, práve pre tie drsné podmienky života…Tým, že je to krajina s nedostatkom denného svetla, chladu a zimy, to všetko sa premietlo aj do prvkov nábytku škandinávskeho štýlu.

Na prvý pohľad škandinávsky nábytok môže na vás pôsobiť tak ako škandinávska príroda – chladne, stroho, nepohostinne. Ale to je len možno prvý dojem. Práve škandinávska príroda  je základným prvkov bývania.

Škandinávsky nábytok

Čo teda očakávať od škandinávskeho nábytku?

  • Jednoduchosť, strohosť, vysokú funkčnosť
  • Svetlé tóny nábytku
  • Prírodné materiály – drevo, sklo, textil (ľan)
  • Nadčasový svojský dizajn

Nadčasová jednoduchosť

Prvé, čo vás uchváti na škandinávskom nábytku, je jeho jednoduchosť. Čisté línie bez zbytočných dekorácií a navyše drevený nábytok iba svetlých odtieňov, ktorý dokáže skvele presvetliť každú domácnosť. Výhodou sú aj odľahčené tvary nábytku, prepracovaný každý detail a vysoká funkčnosť. Čo sa myslí funkčnosťou? Napr. to, že posteľ má pod sebou hneď zabudovaný aj úložný priestor na posteľné prádlo, čo je skutočne praktické a šetrí to priestor. Skrine sú mohutné s viacerými možnosťami uloženia prádla alebo úžitkových predmetov. Drevo je opracované tak, aby bolo príjemné nielen na pohľad, ale aj na dotyk.

svetlé farby

Celému bývaniu dominujú hlavné svetlé farby dreva, prípadne biela v kombinácii s čiernou (už v doplnkoch bývania). Ak na vás tento typ dizajnu nábytku pôsobí veľmi stroho, nezúfajte. Ľahko sa pretvorí bytovými doplnkami najčastejšie zo skla, kameňa alebo textílií na pohostinný domov sálajúci teplom. A presne to robia Škandinávci.  Tým, že je nábytok svetlý, dá sa krásne doplniť tmavšími farbami. Napr. vankúšmi tmavších odtieňov sivej, tmavomodrej, čiernej, ale aj červenej či sýto zelenej. Stále tu ale zostáva veľký dôraz na svetlo. Skvelým doplnkom pre rozžiarenie miestnosti sú aj rôznofarebné druhy lámp, sviečok, či iných svietidiel.  Hlavne, aby to celé vyznelo prírodne.

interier

Keďže sa škandinávsky nábytok chváli jednoduchosťou, ani prehnané množstvo doplnkov nie je vhodné. Úplne postačí nejaká tá priehľadná váza a v nej sušené kvety. Všetko dokopy ale vyznieva naozaj veľmi nadčasovo. Myslím, že každý si v tomto štýle niečo nájde.

Jediným nedostatkom tohto štýlu nábytku je asi len cena. Nakoľko je všetko vyrobené z čistého, veľakrát masívneho dreva, cena musí byť automaticky vyššia ako je u nábytku z drevotriesky. Vysokú cenu ale prebije dlhá životnosť nábytku, ak sa majiteľ oň dobre stará.

krb

Škandinávsky dizajn si najmä v druhej polovici 20. storočia získal obľubu po celom svete. Je obľúbený predovšetkým tým, že je robený “pre ľudí”. Uchváti vás svojou jednoduchosťou a krásou.  Plusom je aj to, že pri jeho výrobe sa kladie dôraz na úctu k prírode a životnému prostrediu.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články