Investovania do nehnuteľnosti by sme mohli rozdeliť do 3 fáz. Rátajte s tým, že nemusia trvať rovnako dlho všetky 3, existujú rôzne faktory, ktoré môžu značne a občas nečakane ovplyvniť ich priebeh. Okrem toho, tieto štádiá je možné rozdeliť aj na ďalšie podkategórie, a aj to sa môže stať, že by vám viac vyhovovalo vnímať tento proces ako jeden celok. Nasledovné vysvetlenie 3 fáz investovania do nehnuteľnosti vám ale určite pomôže pri orientácii v tom, čo všetko vás čaká, ako aj pri zmiernení pocitu chaosu, ktorý v podobných situáciách prežíva skoro každý.
1. Výber a kúpa nehnuteľnosti
Dobre vybrať, lacno kúpiť. Keby to bolo také jednoduché! Hovorí sa, že to, kedy a či vôbec nájdete vašu vysnívanú nehnuteľnosť, je o náhodách, a taktiež o tom, či sa na vás usmeje šťastie. My si dovoľujeme s týmto tvrdením úplne nesúhlasiť. Všetko sa dá naučiť, a nie je tomu inak ani v tomto prípade.
Predtým, ako sa pustíte do intenzívneho hľadania nehnuteľnosti, venujte dosť času a energie samoštúdiu a virtuálnemu prieskumu trhu. Navštevujte blogy a fóra, prečítajte si čo najviac odborných článkov. Dávajte si však pozor, aby boli z relevantných zdrojov, veď vo svete internetu môžete naraziť, žiaľ, na hocičo. Odporúčame vám Investportal.sk, kde sa môžete veľa dozvedieť od odborníkov a profesionálov, nájdete tu aktuálne informácie zo sveta investícií ako aj odporúčania, ako môžete rozumne zlepšiť svoj aktuálny finančný stav.
Potom začnite sledovať aj inzeráty na predaj, kúpu a prenájom nehnuteľností, samozrejme v meste, v ktorom plánujete investovať. Pozorne študujte ceny, pomer ceny a kvality bytov a domov (našťastie s tým nebude problém, pretože len málokto ponúka svoju nehnuteľnosť bez fotiek).
Tu prichádzame k ďalšiemu významnému kroku. Keď sa v tejto oblasti už budete pohybovať sebavedomo, budete vedieť, čo presne chcete alebo akým možnostiam ste otvorení, pôjdete na lov osobne. To, že fotky niekedy vedia klamať, asi nie je pre vás žiadnou novinkou a pravdepodobne rátate s podobnými sklamaniami. No to isté platí občas aj na to, čo vidíte naživo. Ako je to možné? Nuž, pokiaľ nie ste napríklad architekt, len ťažko zistíte, či sa v dome vašich snov pod povrchom neskrýva poškodená konštrukcia strechy. Neváhajte teda obrátiť sa na odborníka, ktorý vám povie, na čo všetko sa máte spýtať majiteľov nehnuteľnosti pri stretnutí „face to face“, no možno vás na obhliadku odprevadí aj osobne.
2. Práca s nehnuteľnosťou
Keď kúpite nehnuteľnosť, to je len začiatok investičného procesu. Dom alebo byt vám peniaze neprinesie, musíte pre to niečo aj spraviť. Je možné, že vašou prvou úlohou bude renovácia nehnuteľnosti. Môže ísť o celkovú rekonštrukciu alebo iba menšie opravy a úpravy. Aj táto fáza si vyžaduje starostlivé, zodpovedné a presné plánovanie.
Najprv sa rozhodnite, koľko môžete alebo ste ochotní investovať do rekonštrukcie, pričom by ste mali postupovať tak, aby ste nakoniec dokázali dosiahnuť maximálnu návratnosť svojich investícií. Rátajte s tým, že vás môžu prekvapiť vyššie náklady, než ste čakali. Tu by sme sa radi vrátili na chvíľku do prvej fázy a opäť poukázali na dôležitosť správneho výberu domu alebo bytu. Čím je stav kúpenej nehnuteľnosti lepší, tým menej starostí a výdavkov budete mať neskôr. Každopádne, v tomto štádiu investičného procesu môže byť kľúčové to, či máte nejaké finančné rezervy.
Sporenie na rezervu – Tipy ako mať viac peňazí
Možno, že vaším prvotným cieľom je prenajať svoju nehnuteľnosť, čiže nekúpili ste si ju za účelom predaja za vyššiu cenu. Snáď ani nemusíme vysvetľovať, prečo je táto druhá fáza dôležitá aj v tomto prípade. Veď budete musieť nájsť nájomníkov, starať sa o nich, respektíve tieto starosti odovzdáte realitnej kancelárii, ale tým pádom sa zvýšia vaše náklady. Pokiaľ základom vášho biznis plánu je krátkodobé bývanie, bude to ešte náročnejšie, môže vás to zamestnať až na polovičný úväzok.
Čierne stavby: Majú ich majitelia šancu na nápravu?
Čierne stavby trápia každú krajinu na svete. Viete, ako čierne stavby rieši na Slovensku stavebný zákon? Aké postihy čakajú na majiteľov?
3. Predaj nehnuteľnosti
Táto fáza je tá najdôležitejšia z hľadiska zárobku. V tomto bode sa pred vami odhalí výška zisku, to, koľko vám váš investičný plán zarobil. Poctivé splnenie predchádzajúcich 2 bodov bude kľúčové pri úspešnosti predaja. Investovanie do nehnuteľnosti je na Slovensku veľmi trendy, čo znamená, že konkurencia je veľká. Najskôr sa predajú tie byty a domy, ktoré sú lacné a zároveň kvalitné, v dobrej lokalite, čo je celkom logické. Vidíte teda, že správny výber, kvalitná rekonštrukcia a dobrá orientácia v danej oblasti majú obrovskú dôležitosť v tom, s akým výsledkom skončí váš investičný projekt.
V tejto fáze budete potrebovať zapnúť svoju kreativitu pri tvorbe inzerátu a fotografií, zmysel pre administratívu pri vybavovaní nutných „papierovačiek“ ako aj schopnosť rozhodiť siete – či už ide o potencionálnych kupcov alebo šikovných právnikov, ktorí vám pomôžu napríklad s tvorbou zmlúv. Nie je jedno ani to, kedy svoju nehnuteľnosť predáte, ak neviete odhadnúť ten správny čas, poraďte sa radšej s odborníkmi.
Zdroj fotiek: freepik.com