Čerpadlo do studne

Kalové čerpadlo – neoceniteľný parťák do vašej záhrady

Reklamný článok - 7. júla 2021 - 7079. zobrazení

Radi by ste si na záhrade vykopali ako dekoráciu jazierko? Plánujete doplniť váš exteriér osviežujúcim bazénom? Máte vykopanú studňu a neviete, ako pokračovať so stavbou? Potom je na čase vyriešiť jeden hlavný problém a tým je odčerpávanie vody. V akejkoľvek vodnej nádrži, v ktorej má cirkulovať voda, musí byť zabezpečený dostatočný odtok. To isté však platí aj pre nádrže s odpadovou vodou, ktoré by sa bez čerpadla prepĺňali. Ako sa teda vysporiadať s vodou, ktorá môže obsahovať aj malé čiastočky odpadu?

Čo sú kalové čerpadlá?

Odčerpávanie vody z veľkých vodných plôch už dávno nie je problém, pri ktorom by ste boli odkázaní len na vedro a množstvo námahy. Kalové čerpadlá sú elektrické prístroje, ktoré dokážu odčerpávať kvapaliny, obsahujúce mnoho tuhých častíc. Veľkosť týchto častíc môže dosahovať aj niekoľko centimetrov. Na trhu nájdete veľké množstvo modelov týchto čerpadiel, no nie každý z nich je vhodný pre bežnú domácnosť.

Kalové čerpadlá sú navrhované tak, aby boli vo vode celé ponorené, takže nie sú vhodné pre odčerpávanie povrchovej vody. Modely, ktoré sú aktuálne na trhu sa líšia viacerými vlastnosťami. Hlavnou z nich je cena, ktorá v podstate rozdeľuje všetky modely na 2 základné kategórie – čerpadlá pre domácnosť a priemyselné čerpadlá.

Kalové čerpadlá pre domácnosti majú nižší výkon, nižšiu hĺbku ponoru a zoženiete ich za nižšiu cenu. Takýto typ čerpadiel je určený pre krátkodobejšiu prevádzku. Priemyselné kalové čerpadlá sú určené do priestorov, v ktorých je potrebné odčerpávať veľké množstvo veľmi znečistenej vody za krátky čas. Tieto kalové čerpadlá majú omnoho vyšší výkon, väčšiu hĺbku ponoru a sú odolné aj voči agresívnym nečistotám. Vlastnosti týchto čerpadiel značne prevyšujú potreby bežných domácností.

Na čo sa používajú kalové čerpadlá?

Použitie kalových čerpadiel sa spája s tým, či ide o klasické čerpadlo pre domácnosť alebo o priemyselný typ. Kalové čerpadlá pre domácnosť použijete v týchto prípadoch:

  • Odčerpávanie vody z malých plôch či nárazové čerpanie.
  • Odčerpávanie čistej alebo mierne znečistenej vody.
  • Odčerpávanie vôd z pivníc, šácht či septikov.
  • Odčerpávanie z hĺbky do 10 m.

Ako sme už spomenuli vyššie, priemyselné modely sú omnoho výkonnejšie a bežné domácnosti ich vlastnosti nevyužijú naplno. Dokážu sa však popasovať aj so situáciami ako:

  • Čerpanie veľmi znečistenej vody z hĺbky aj 30 m.
  • Odčerpávanie vody znečistenej abrazívnymi časticami a mäkkým organickým odpadom.
  • Rýchle odčerpávanie veľkého množstva znečistenej tekutiny.
  • Odčerpávanie vody znečistenej agresívnymi chemickými látkami.
  • Práca vo veľmi náročných podmienkach.

Výber kalového čerpadla

Trh s kalovými čerpadlami je pomerne rozsiahly a ak človek nevie, ktoré parametre pri kúpe zvažovať, môže ho to stáť veľa peňazí a nervov. Pred kúpou by ste mali popremýšľať nad stupňom znečistenia vody, ktorú plánujete odčerpávať. Jedná sa predovšetkým o veľkosť a tvar častíc. Ďalším významným parametrom je aj hĺbka, z ktorej má čerpadlo odvádzať vodu. Nezabúdajte ani na výkon, keďže práve ten určuje, ako rýchlo bude čerpadlo odvodňovať plochu.

Modely v nízkej cenovej kategórii sú vyrobené z lacnejších a ľahších materiálov, čo im dodáva na mobilite. Drahšie modely majú robustnejšiu konštrukciu, ktorá je nevyhnutná pre udržanie vysokého výkonu. Jedná sa však o ťažšie modely, ktoré sú vhodné skôr na stacionárne používanie. Čím je konštrukcia čerpadla odolnejšia a pevnejšia, tým širšie využitie model má. Parametrov kalových čerpadiel je však o niečo viac a ak si neviete rady s výberom, odporúčame vám prezrieť si testy TOP produktov.

Ako vybrať čerpadlo do studne?

Viete, ako vybrať čerpadlo do studne? Na čo by ste mali myslieť pred jeho výberom? Aké typy čerpadiel do studne poznáme? Ponorné čerpadlo…

Čerpadlo do studne

Ďalšie typy čerpadiel a rozdiely medzi nimi

Kalové čerpadlá sú len jedným z 3 základných typov vodných čerpadiel. Ako sme to už viackrát spomenuli, sú vhodné na vodu, ktorá obsahuje množstvo čiastočiek a ktorú je potrebné odčerpať z istej hĺbky. Môže sa jednať o vodu zo studne, bazéna alebo odpadovú vodu z čističky. Kalové čerpadlá patria zároveň do kategórie ponorných čerpadiel.

Ďalšou kategóriou sú povrchové čerpadlá, ktoré majú podobné vlastnosti ako ponorné, no v jednej veci sa zásadne líšia. Jedná sa o hĺbku, z ktorej dokážu odčerpávať vodu. Sú ideálne pre čerpanie dažďovej vody či vody z rôznych nádrží na záhradách. Práve tieto prístroje si každý predstaví pod pojmom „čerpadlo“.

Posledným typom sú samonasávacie čerpadlá, ktoré sú schopné odsať vzduch z potrubného systému, vďaka čomu nemusíte pred používaním zavodňovať celý systém. Jedná sa však len o špecifický typ povrchových čerpadiel, ktoré sa používajú hlavne na čerpanie pitnej a úžitkovej vody pre domácnosti. Nech už hľadáte čerpadlo pre akýkoľvek účel, s výberom vám môžu pomôcť používateľské recenzie, skúsenosti a testy produktov, ktoré môžete nájsť aj na webe necenzurovane.sk.

Ak plánujete odčerpávať vodu z väčšej hĺbky, ktorá bude zároveň znečistená rôzne veľkými časticami, určite sa obzrite po kvalitnom kalovom čerpadle. Nech už bude účel čerpadla akýkoľvek, v širokej ponuke čerpadiel si ľahko nájde každý.

  • Kategórie

Podobné články