Kapucínka

Kapucínka väčšia: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 4. februára 2021 - 2705. zobrazení

Známa je hlavne ako vysoko účinné prírodné antibiotikum. Pozornosť bylinkárov si ale získava aj ďalšími liečivými účinkami, vďaka ktorým sa stáva akýmsi všeliekom. Reč je o nenápadnej, no o to významnejšej bylinke známej ako kapucínka väčšia.

Kapucínka väčšia nie je v našich zemepisných šírkach žiadnym nováčikom. Do Európy bola privezená v 17. storočí. Dostala sa sem z Južnej Ameriky, kde ju už dlhé storočia využívajú nielen ako liečivú bylinu, ale tiež ako peknú okrasnú rastlinku. Túto úlohu plní vďaka skvelej schopnosti prispôsobiť sa tunajším podmienkam aj u nás.

Ako kapucínka väčšia vyzerá?

  • Bylinka je nižšieho vzrastu, dorastá maximálne do 40 cm.
  • Rozrastá sa z dlhej stonky, ktorá môže mať dĺžku až 3 m.
  • Stonka je plazivá, vyrastajú z nej dlhšie stopky s lístkami.
  • Typickým znakom sú výrazné kvety sýto-oranžovej farby.
  • Kvety rozkvitajú na začiatku leta, kvitnú až do septembra.
Kapucínka väčšia

Liečivé látky má celá rastlina

Zbierať kapucínku väčšiu za účelom použitia bylinky na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí môžeme počas celej sezóny. Liečivé látky totiž obsahuje celá rastlina, takže pri zbere nie sme odkázaní na obdobie kvitnutia, ako to je pri iných bylinkách. Najpestrejšie zloženie cenných živín sa nachádza v semienkach, ktoré sa dajú zužitkovať na niekoľko spôsobov využiteľných v prírodnej medicíne aj v gastronómii. Predmetom zberu však bývajú aj kvety a listy, ktoré sa odporúča zbierať mladé, kedy sú najvýživnejšie.

Ktoré liečivé látky obsahuje?

Vitamín C

Vitamínov je v zložení kapucínky viac. V celkovom množstve však prevažuje vitamín C, ktorý sa výraznou mierou podieľa na podpore obranyschopnosti organizmu. Dosť významné zastúpenie v jednotlivých častiach kapucínky majú aj tiamíny a riboflavíny.

Minerály

Z minerálov prevláda vápnik, fosfor a draslík. Len v trochu menších množstvách sa v kapucínke nachádza železo. Pestrý zoznam minerálnych látok dopĺňa aj selén či horčík.

Glukotropeolín

Práve tento typ glykozidu má za následok, že kapucínka väčšia má silné antibiotické účinky. Najviac sa prejavuje silnými protizápalovými účinkami a schopnosťou ničiť infekcie vstupujúce do organizmu.

Viaceré druhy silíc

Neodmysliteľnú úlohu pri potláčaní zápalov a infekcií zohrávajú silice. Tých má kapucínka väčšia prebytok, pričom mnohé z nich obsahujú aj malý a pre organizmus prospešný obsah síry.

Esenciálne mastné kyseliny

Máloktorá liečivá rastlina sa môže pochváliť takým vysokým množstvom esenciálnych mastných kyselín. V prípade kapucínky väčšej sa jedná o vzácnejšie druhy kyselín, ktoré majú obrovský význam pre celkové zdravie.

Ďalšie látky v zložení

Bohatý zoznam živín v listoch, v kvetoch a v semienkach kapucínky dopĺňajú ďalšie liečivé látky. Patria k nim zdravé sacharidy, lipidy v optimálnych množstvách aj prírodné bielkoviny, ktorých nikdy nie je dosť.

Kapucínky

Čo kapucínka väčšia vylieči?

  • Ako prírodné antibiotikum je vhodná na rôzne druhy zápalov a prenosných infekcií.
  • Pomáha pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach, najmä pri nadúvaní a plynatosti.
  • Pomáha uvoľňovať dýchacie cesty, ktoré zbavuje od hlienov a popritom tlmí kašeľ.
  • Vďaka mnohým minerálom podporuje zdravý stav vlasov, nechtov a celej pokožky.
  • Má blahodarný vplyv na čistenie krvi, výrazne pomáha pri tvorbe červených krviniek.

Ako sa bylinka spracováva?

  • Z listov a zo semienok sa dá pripraviť čerstvá kvalitná šťava.
  • Čerstvé a surové listy alebo kvety sa môžu pridávať do šalátov.
  • Zelené puky plodov sa dokonca dajú naložiť do slaného nálevu.
  • Známe je využitie sušených listov a kvetov v čajoch a odvaroch.
  • Spracovávať je možné aj koreň, z ktorého sa vyrábajú tinktúry.

Podbeľ liečivý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má podbeľ liečivý? Kde ho v prírode môžeme nazbierať? Pri akých zdravotných ťažkostiach podbeľ liečivý pomáha?

Podbeľ liečivý

TIP na prípravu tinktúry z kapucínky

Na výrobu liečivej tinktúry je potrebné použiť aspoň 50 g sušených semienok, prípadne koreňa. Sušená časť byliniek sa zmieša s 500 ml čistého 60 % liehu. Roztok sa následne nechá lúhovať po dobu 4 týždňov. Potom sa cedí tak, aby z neho ostala približne polovica. Následne sa môže v podobe kvapiek aplikovať.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články