Obsah článku
- Kedy a odkiaľ sa k nám gladioly dostali?
- Ako gladioly vyzerajú a čím sú typické?
- Kedy kvitnú gladioly pestované doma?
- Prečo sa gladioly pestujú na záhradách?
- Náš TIP na kvalitné záhradné náradie
- Najlepšie obdobie, kedy sadiť gladioly
- Optimálne podmienky na pestovanie
- Príprava pôdy na vysádzanie gladioly
- Príprava hľúz pred procesom výsadby
- Osvedčený postup, ako sadiť gladioly
- Starostlivosť o gladioly po ich výsadbe
- Rezanie kvetov a výber hľúz zo zeminy
- Rada na záver…
Už roky patria medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré každé leto rozžiaria mnohé záhrady. Svoje stabilné miesto v exteriéroch si získali najmä vďaka pôvabnému vzhľadu, ktorý je výsledkom správneho spôsobu pestovania. K tomu neodmysliteľne patrí aj výber miesta a času, kde a kedy sadiť gladioly.
Starostlivosť o gladioly počnúc ich vysádzaním nie je vôbec náročná. K rýchlemu a zdravému rastu toho nepotrebujú veľa. Potrpia si len na vhodnú polohu, dobre pripravenú pôdu a presný čas, kedy sadiť gladioly. Splnením týchto požiadaviek im vytvoríme ideálne podmienky, za ktoré sa nám odvďačia krásnymi a trvácnymi kvetmi schopnými oživiť každú záhradu.
Kedy a odkiaľ sa k nám gladioly dostali?
Obľúbené kvety, často známe aj pod ľudovým názvom mečíky, nie sú v tunajších záhradách žiadnou novinkou. Zmienky o ich príchode nie sú celkom jednotné, no na starom kontinente sa pestujú už niekoľko storočí. Dostali sa sem až z ďalekého Madagaskaru a z iných regiónov na juhu Afriky, kde dodnes rastú desiatky druhov vo voľnej prírode aj na záhradách. Vybrané druhy sa postupne šírili skoro do celého sveta a šľachtením z nich vznikali ďalšie nové odrody a kultivary prispôsobené na pestovanie v exteriéroch.
Ako gladioly vyzerajú a čím sú typické?
Kedy kvitnú gladioly pestované doma?
Sfarbenie kvetov závisí od konkrétneho druhu, resp. odrody, ktorú na záhrade posadíme. Bez ohľadu na výber vhodného druhu sa môžeme z elegantných kvetov tešiť približne v rovnakom čase. Gladioly rozkvitajú v priebehu leta, prvé kvety sa môžu objavovať už v prvej polovici júna. Obdobie rozkvetu ale závisí od viacerých faktorov. Tým hlavným je dobre načasovaný termín výsadby. Ak si okrem termínu, kedy sadiť gladioly, dáme záležať aj na ich pestovaní, kvety sýtych odtieňov nám môžu skrášľovať záhradu až do septembra.
Prečo sa gladioly pestujú na záhradách?
Najlepšie obdobie, kedy sadiť gladioly
Gladioly sú jednoročné rastliny, takže pokiaľ ich chceme mať rozkvitnuté v lete, vysádzanie musíme stihnúť na jar toho istého roka. Nakoľko rastú dosť rýchlo, s výsadbou sa ponáhľať nemusíme. Skoršia jarná výsadba nie je vhodná ani kvôli teplomilnosti týchto rastlín, ktorá sa spája s ich juhoafrickým pôvodom. Vhodným obdobím, kedy sadiť gladioly, sa tak stáva máj, pri teplejšom počasí koniec apríla. Pre presný čas výsadby sú však vždy kľúčové vonkajšie teploty a teplota zeminy. V oboch prípadoch by sa mali pohybovať na úrovni viac ako 10 °C.
Optimálne podmienky na pestovanie
Poloha
Ako teplomilnejšie rastliny, ktoré sa k nám dostali zo slnečného juhu Afriky, ocenia dostatok svetla. Poloha na otvorenom mieste, na ktoré dopadá priame slnečné svetlo aspoň pár hodín denne, im zároveň zabezpečí dostatok tepla, ktoré potrebujú pre rýchlejší rast a rozkvet. Rásť budú aj na miestach tienených stromami, no v takom prípade hrozí, že budú mať menej kvetov, slabšie stonky a tiež môžu podliehať plesniam.
Zemina
Pri výbere vhodnej pôdy nezohráva kľúčovú úlohu jej typ, ale skôr jej priepustnosť a hodnota pH. To by malo byť neutrálne, prípadne mierne kyslé. Vhodná bude ľahšia piesčitá alebo hlinito-piesčitá zemina s pH od 6 do 7. Rastu gladioly pomôže aj kúsok hnojiva, ktoré neobsahuje veľa dusíka. Vhodným hnojivom je napríklad domáci kompost, ktorý je v tomto prípade omnoho lepšou alternatívou ako čistý hnoj z maštale.
Príprava pôdy na vysádzanie gladioly
Výberom typu pôdy a jej hnojením sa príprava zeminy na sadenie gladioly zďaleka nekončí. Napriek minimálnym nárokom si hľuzy týchto krások potrpia na upravenú pôdu. Tú je nutné začať pripravovať už 2 týždne pred výsadbou. Indikátorom času, kedy sadiť gladioly a kedy im začať pripravovať pôdu, sú spomínané vyššie vonkajšie teploty, kedy bude zemina trochu vyhriata. Vtedy môžeme pôdu dôkladne prekopať, aby sa čo najviac prevzdušnila. Po tomto kroku ju výdatne pohnojíme a necháme 2 týždne dýchať.
Príprava hľúz pred procesom výsadby
Okrem pôdy si ešte pred samotnou výsadbou pripravíme aj hľuzy. Viacerí záhradkári sadia 2-ročné hľuzy, no nie je to podmienka. Dôležité však bude ich vyčistenie a dezinfekcia. Hľuzy je potrebné zbaviť šupiek a následne skontrolovať ich zdravý stav. Ak sa na niektorej objaví akýkoľvek zárodok hniloby, okamžite ju vyhodíme. Zdravé hľuzy potom na 12 až 24 hodín namočíme do meďnatého roztoku, ktorý ich celé vydezinfikuje. Po vybratí z tohto roztoku ich necháme vysušiť. Olúpané, vydezinfikované a vysušené sú okamžite pripravené na výsadbu.
Osvedčený postup, ako sadiť gladioly
Starostlivosť o gladioly po ich výsadbe
Zálievka
Intervaly zálievky závisia od konkrétnej fázy vegetačného obdobia. Prvé dni po výsadbe polievame o niečo častejšie, približne raz za 2 až 3 dni, prípadne vždy po preschnutí pôdy. Ak rastlina začína vzchádzať zo zeme, intervaly polievania trochu predĺžime. Skrátime ich znovu tesne pred začiatkom rozkvetu.
Hnojenie
S hnojením gladioly musíme byť opatrní. Rastliny neznášajú viaceré organické hnojivá. Okrem kompostu bude dobrou voľbou na občasné prihnojenie liadok amónny, ktorý obsahuje výživný vápenec.
Kyprenie pôdy
Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti je neustála úprava pôdy. Tá zahŕňa pravidelné kyprenie, ktoré pôdu prevzdušní a zároveň ju bude chrániť pred burinou. Pri tomto kroku však dávajme pozor, aby sme nepoškodili hľuzy.
Rezanie kvetov a výber hľúz zo zeminy
Výsledkom správnej starostlivosti bude očakávaný letný rozkvet. Kvety vydržia na rastlinách niekoľko dní, takže rezať ich nemusíme hneď. Pri reze je dôležité odstrihnúť kvety s celými stonkami. Či už kvety zrežeme alebo ich necháme na záhrade odkvitnúť, po ukončení sezóny nás čaká ešte výber hľúz zo zeme. Počas zimy totiž v pôde nedokážu prezimovať. Navyše, ich výber má význam aj kvôli použitiu na ďalšiu výsadbu.
Ako správne pestovať cypruštek?
Viete, ako sa správne postarať o cypruštek? Aké druhy cypruštekov poznáme? Cyprušteky sú častokrát porovnávané s tujami… Viete, prečo?
Rada na záver…
Gladioly by sa nikdy nemali vysádzať do rovnakej pôdy viac rokov za sebou. Pôdu sa odporúča zmeniť vždy aspoň po 2 rokoch. V rámci možností sa pokúsme vyhýbať aj miestam, kde boli predtým pestované uhorky či paradajky. Po týchto druhoch zeleniny ostáva v pôde veľa mikroorganizmov, ktoré by na gladioly okamžite zaútočili.
Autor textu: Róbert Bosák