Koleus v záhrade

Koleus: Pestovanie, starostlivosť a rozmnožovanie

Redakcia - 19. februára 2023 - 14347. zobrazení

Okrasná žihľava, africká pŕhľava, pochvatec. Aj tieto tradičné ľudové názvy prischli stále viac obľúbenej okrasnej rastline známej ako koleus. Nenáročná tropická kráska z ďalekej Afriky si postupne podmaňuje naše záhrady a zaslúžene sa radí do zoznamu najkrajších cudzokrajných druhov pestovaných v tunajších končinách.

Koleus je africká okrasná rastlina príbuzná bylinám

Ľudové názvy africká pŕhľava a okrasná žihľava nie sú náhodné. Rastlina s latinským názvom Coleus ich získala vďaka podobnosti jej listov s klasickou žihľavou rastúcou u nás. Blízko má takisto k ďalším bylinám, ktoré sa hojne objavujú v našich záhradách alebo vo voľnej prírode. Niektoré botanické výskumy ukazujú, že medzi jej príbuzné rastliny patrí napríklad tymian či šalvia. Na rozdiel od nich však primárne neslúži ako bylinka využívaná na liečebné účely. Jej hlavná funkcia je estetická. Do záhrad sa začala dostávať ako okrasná rastlina, ktorá sa môže pochváliť jednými z najkrajších listov spomedzi všetkých afrických druhov prítomných v našich exteriéroch. Tento zoznam možno rozšíriť aj o ázijských zástupcov, nakoľko niektoré druhy patriace do rodu koleus majú pôvodný domov v Ázii.

Aké typické znaky má koleus?

  • Jednotlivé druhy dorastajú do výšky 30 až 60 cm.
  • Jej najtypickejším znakom sú bohato sfarbené listy.
  • Sfarbenie listov vždy vyplýva z pestovaného druhu.
  • Listy niektorých druhov sú ozdobené až 3 odtieňmi.
  • Najčastejšou farbou je fialová, červená a oranžová.
  • Listy majú oválny, srdcovitý alebo kopijovitý tvar.
  • Niektoré listy bývajú skrútené a na okraji zúbkované.
  • Koleus kvitne menšími modrými klasovitými kvetmi.
  • Kvety sa odstraňujú, aby neprekážali vzhľadu listov.
Coleus

Koleus sa u nás pestuje ako typická letnička

Listy si udržiavajú pestré sfarbenie niekoľko mesiacov. V krajinách pôvodného výskytu majú vďaka vyhovujúcim klimatickým podmienkam povrch pokrytý rozmanitými pestrofarebnými textúrami, pruhmi či štruktúrovanými vzormi takmer celý rok. U nás sa koleus pestuje „iba“ ako letnička. Jeho rozmanité listy vnášajú do exteriérov pestrú paletu farieb len do jesene. Pri správnej opatere vydržia v nádherných pestrofarebných prevedeniach niekoľko týždňov až do októbra. Podarí sa im to bez väčšej starostlivosti, keďže koleus je dobre známy minimálnymi požiadavkami. Jediným väčším nárokom je vyššia teplota a s tým spojený dostatok denného svetla, ktoré rastlina potrebuje k sfarbeniu listov. Týka sa to všetkých známych odrôd, ktoré sa u nás bežne pestujú, či už tých z Afriky alebo z Ázie.

Koleus v záhradách aj vo vnútri domácnosti

Životnosť tropickej krásky sa dá predĺžiť jej pestovaním v interiérových priestoroch. Viaceré odrody sa dajú pestovať ako izbové druhy, ktoré budú plnohodnotne plniť primárnu okrasnú funkciu. K pestovaniu v domácnosti však potrebujú dostatok tepla a svetla, čomu je potrebné prispôsobiť ich polohu. V letných mesiacoch môžu byť umiestnené aj na balkóne alebo terase, kde budú takisto pestované ako sezónne okrasné letničky. Najviac však vyniknú v záhonoch na záhrade, z ktorých vykúkajú ich pestrofarebné listy a zhruba do polovice jesene sa starajú o spestrenie celého exteriéru.

Optimálne podmienky na pestovanie koleusu

Ako vybrať polohu na pestovanie koleusu?

Voľbu vhodnej polohy ovplyvňuje výber pestovanej odrody. Niektoré druhy potrebujú viac svetla, iné dokážu prosperovať aj v miernom tieni. Polotieň je vhodnou polohou pre všetky druhy. Rastlina tak nebude pestovaná v úplnom prítmí, no zároveň ju nevystavíme priamemu slnečnému svetlu, ktoré môže spáliť jej listy. Trochu svetla v rozptýlenej forme potrebuje najmä kvôli sfarbeniu. Čím je svetla viac, tým sú vzory na listoch výraznejšie.

Aký substrát je vhodný na pestovanie koleusu?

Koleus nemá vysoké nároky na pôdu. Vystačí si s bežným substrátom pre záhradné rastliny. K rýchlemu a zdravému rastu potrebuje čo najviac priepustnú a tiež prekyprenú zeminu. Jej pH by malo dosahovať neutrálne alebo mierne kyslé hodnoty. Pred výsadbou je potrebné dohliadnuť, aby bol substrát dobre odvodnený. Príliš vlhká pôda môže viesť k hnilobe koreňov, najmä vtedy, keď je rastlina mladá.

Aká je ideálna teplota na pestovanie koleusu?

Teplomilná rastlina s tropickým pôvodom nemusí mať nadpriemerne veľa tepla. Nízke teploty pod 16 °C jej však môžu ublížiť. Aj preto sa pestuje ako typická letnička schopná vydržať vonku v záhrade zhruba do polovice jesene. Najlepšie sa cíti pri teplotách okolo 20 °C. Priaznivo na ňu pôsobí aj nižšia vlhkosť vzduchu a poloha v prostredí bez prievanu.

Kedy sadiť koleus?

Najlepším obdobím na výsadbu je približne polovica jari. Presný čas vysádzania závisí vždy odvonkajších teplôt. Ak denné teploty dosahujú aspoň nad 12 °C, koleus sa môže vysádzať vonku do záhonov. Výsadba prebieha zo semienok, ktoré môžeme nechať najprv niekoľko dní klíčiť na parapete pri okne alebo v parenisku, kde si mladé výhonky postupne začnú privykať na chladnejšie vonkajšie podmienky.

Koleus

Akú starostlivosť vyžaduje koleus po výsadbe?

Ako často polievať koleus?

Rastlina bez problémov prežije aj niekoľkodňové sucho. Nedostatok vlahy však môže škodiť jej celkovému estetickému vzhľadu. Čím dlhšie bude bez vody, tým skôr stratí sfarbenie na povrchu jej listov sýtosť. Zabráni tomu pravidelná zálievka v 3 až 5-dňových intervaloch, ktoré je potrebné prispôsobiť množstvu zrážok a aktuálnym vonkajším teplotám.

Ako často hnojiť koleus?

Pravidelné hnojenie je pre koleus dôležité najmä kvôli udržaniu sfarbenia listov. Kvalitné organické hnojivo aplikované formou klasickej zálievky s vodou dodá rastline potrebné minerálne látky a iné živiny, vďaka ktorým budú listy svieže, zdravé a atraktívne. Hnojí sa počas celej vegetačnej sezóny približne po 3 až 4 týždňoch.

Ako často strihať koleus?

V rámci starostlivosti o koleus sa nevyhneme ani pravidelnému strihaniu. Rez vykonávaný raz až dvakrát za rok má ozdravnú aj tvarovaciu funkciu. Rastlina sa skracuje približne o 5 až 8 centimetrov z jej aktuálnej výšky. Rez sa vykoná aj vtedy, keď sú niektoré listy alebo stonky akokoľvek poškodené. Pre ochranu zdravých častí rastliny je potrebné ich čo najskôr odstrániť.

2 nenáročné spôsoby, ako rozmnožovať koleus

Rozmnožovanie koleusu pomocou odrezkov

Množenie pomocou odrezkov je jednoduchšie. Stačí oddeliť niekoľko zdravých listov alebo stonkových odrezkov a následne ich nechať zapustiť v pohári s vodou. Po 10 až 14 dňoch sa začnú ukazovať prvé výhonky. Po vyhnaní korienkov je možné výhonky presadiť do kvetináča s pôdou, kde vyrastú a spevnejú. Po dosiahnutí výšky aspoň 5 centimetrov sa môžu presadiť do záhonov.

Rozmnožovanie koleusu pomocou semienok

Množenie zo semienka vyžaduje pomerne viac času. Výsev môžeme začať zasadením semienok do kvetináča, ktorý necháme na parapete pri okne. Druhou možnosťou je výsev priamo vonku do záhonov. S týmto spôsobom vysádzania sa na rozdiel od výsevu semienka do kvetináča na prelome zimy a jari oplatí počkať aspoň do druhej polovice apríla, kedy denné vonkajšie teploty dosahujú dvojciferné hodnoty.

Gaura: Skromná trvalka vhodná do jesennej záhrady

Viete, ako sa pestuje gaura? Čím je táto americká kráska výnimočná? Kedy je ideálny čas na sadenie gaury? Gaura je považovaná…

Gaura

Koleus nie je obľúbenou okrasnou rastlinou len kvôli svojim nízkym nárokom a jednoduchej starostlivosti, ktorá nevyžaduje veľa práce. Pestovatelia oceňujú aj jej vytrvalosť a odolnosť voči škodcom či chorobám. Rastlinu nenapádajú takmer žiadni škodcovia. Výnimočne sa na listoch objavia vošky. Z chorôb na tropickú krásku s farebnými listami číhajú iba plesne, no ak budeme koleus primerane polievať, rastline sa vyhnú.

Autor textu: Róbert Bosák

Zdroj obrázkov: www.unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články