Krtko, hraboš a iné škodce

Krtko, hraboš a iné škodce – ako ich vyhnať zo záhrady

Redakcia - 23. januára 2015 - 4827. zobrazení

Jedným z najčastejších škodcov v našich záhradách je krtko. Napriek tomu, že krtko je hmyzožravý živočích a požiera hmyz, červy alebo slimáky čo je pre rastlinky prospešné, podrýva rastliny a na krásnych trávnikoch vytvára krtince, ktoré sú v našich záhradách nežiadúce. Ďalšími škodcami sú hraboše a hryzce, ktoré nám požierajú rastliny – najmä ich korene.

Ako sa brániť?

Ako sa ľudovo hovorí, prevencia je vždy najlepším riešením. Preto začneme s ňou. Prirodzeným nepriateľom týchto škodcov sú mačky, kuny, lasice, dravé vtáky. Ak máte takú možnosť, môžete týmto živočíchom vytvoriť vhodné podmienky na záhrade. Inou možnosťou je, keď už máte v záhrade škodce, že budete vysádzať stromčeky a rastliny – ich korene v pozinkovaných košoch. Cez ne sa škodce nedostanú a navyše ich odradia. Zároveň škodce nemajú radi, keď im niekto stále narúča ich tunely a chodbičky, preto sa väčšinou vyhýbajú obrábaným plochám.

hrabos
Zdroj foto: (link)

Pachová ochrana

Viete o tom, že niektoré rastliny majú ako keby repelentný účinok na škodce? Napríklad narcis, cesnak, cibuľa, mliečnik, čierna baza alebo čierna ríbezľa Vám tiež pomôžu pri vyháňaní škodcov z Vašej záhrady. Stačí ak do dier napcháte ich listy. Ak takúto možnosť nemáte, môžete vyskúšať napustiť starú handru petrolejom alebo benzínom a vložiť ju do diery. Poslednou možnosťou ako sa zbaviť nežiaducich škodcov je použiť zvukové plašiče.

krtince
Zdroj foto: (link)

Možností ako sa zbaviť škodcov je ešte viac, najmä tých domácich. Niekto nedá dopustiť na odpal krtinca. Princíp spočíva v tom, že do nory sa hodí mega petarda a vrch sa prikryje lopatou. To samozrejme spôsobí výbuch = čiže riadny hluk pre škodca a ešte mu to aj zdevastuje tunel. Ďalší recept je klasická zásmažka s črepinami. Do opraženej múky na masle jednoducho pridáte črepiny skla a zmes rozdeľte do krtincov. Do každého dajte aspoň za lyžicu. Pri vyháňaní škodcov zo záhrady prajeme veľa úspechov.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články