Kúpa nehnuteľnosti v dražbe

Kúpa nehnuteľnosti v dražbe – výhody a nevýhody

Redakcia - 22. februára 2019 - 5430. zobrazení

Na Slovensku v súčasnosti nepôsobí veľa aukčných spoločností, no napriek tomu sa v dražbách ročne predajú stovky tunajších nehnuteľností. Takáto forma kúpy má niekoľko výhod, no za istých okolností môže byť aj problémová. Ako kúpa nehnuteľnosti v dražbe dopadne, to záleží od vašej obozretnosti a schopnosti rozoznať všetky klady a zápory.

Kúpa nehnuteľnosti v dražbe prináša so sebou niekoľko kladov, no na druhej strane, sa môžete veľmi ľahko dostať do rizika. Všetko závisí od konkrétnej aukčnej spoločnosti, aukcie a nehnuteľností, ktoré sa na nej predávajú. Niektoré nehnuteľnosti sa dajú výhodne získať, pri niektorých však môžete veľmi ľahko vyhodiť peniaze do vzduchu.

Kúpa nehnuteľnosti v dražbe a jej pozitíva:

Ikona palec hore Najväčšou výhodou je cena

20% až 30% úspora financií v porovnaní s cenou nehnuteľnosti na bežnom trhu, a to bez ohľadu na to, či dal nehnuteľnosť do dražby súkromník alebo realitka. Dôvodom tejto finančnej úspory je nastavenie cien odpovedajúcich skutočnej trhovej hodnote.

Ikona palec hore Na dome nie je žiadna ťarcha

Dobrá dražobná spoločnosť predáva nehnuteľnosti, ktoré už viac nie sú zaťažené rôznymi exekúciami alebo nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi. Nový majiteľ tak nemusí pred získaním nehnuteľnosti vyplácať žiadne dlžoby ani riešiť vlastnícke spory.

Ikona palec hore Okolo kúpy nehnuteľnosti je menej administratívy

Po úspešnej dražbe na nového majiteľa prechádzajú všetky vlastnícke práva, pričom ho nečaká takmer žiadna byrokracia. Popri dražbe sa vyrieši kataster aj ostatné potrebné právne úkony.

Moderný rodinný dom

Kúpa nehnuteľnosti v dražbe a jej negatíva:

Ikona palec dolu Zlá dražobná spoločnosť váš môže podviesť

Dobrá dražobná spoločnosť vám ponúkne znalecký posudok, aktuálne fotky aj informácie o stave a pôvode nehnuteľnosti. V opačnom prípade vám hrozí, že budete podvedení a zaplatíte za nehnuteľnosť v nevyhovujúcom stave.

Ikona palec dolu Zábezpeka môže prepadnúť

Pred každou aukciou sa platí zábezpeka, ktorú vám v prípade nevydraženia vrátia v plnej výške. Ak dom získate, zábezpeka ostáva dražiteľom ako súčasť kúpnej ceny. Ak po vydražení nedoplatíte zvyšok ceny v stanovenom termíne, zábezpeka prepadá v prospech dražobnej spoločnosti.

Ikona palec dolu Získanie nehnuteľnosti sa môže natiahnúť

Darmo budete mať prisľúbené skoré získanie „kľúčov“ od vašej novej nehnuteľnosti, tento proces sa môže predĺžiť. Či už zo strany dražobnej spoločnosti alebo len kvôli bývalému majiteľovi neochotnému vzdať sa domu, ktorý komplikuje jeho odovzdanie.

Moderná obývačka

Napriek niekoľkým negatívam, ktoré kúpa nehnuteľnosti v dražbe so sebou prináša, sa práve touto formou môžete dostať k domu alebo inej nehnuteľnosti oveľa výhodnejšie. Samozrejme za predpokladu, že si vyhliadnete správnu nehnuteľnosť draženú serióznou firmou. Potom prevážia výhody nad nevýhodami a vaša snaha o získanie vhodnej nehnuteľnosti prinesie sľúbené ovocie.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články