Umývačka riadu do kuchyne

Kupujete umývačku riadu? Zodpovieme, či je lepšia vstavaná alebo voľne stojaca

Reklamný článok - 29. septembra 2021 - 2668. zobrazení

Ste postavení pred výber novej umývačky riadu? Ak vám stará umývačka už doslúžila, určite nie je dobré len tak ísť a kúpiť niečo naslepo. Keď sa pozriete na aktuálnu ponuku na trhu, zistíte, že sa toho ponúka oveľa viac, než napríklad pred rokmi. Pre mnohých z vás budú dnes určite zaujímavé aj vstavané spotrebiče. Poďme sa v našom článku pozrieť na to, ako vybrať dobrú umývačku a či je lepší vstavaný alebo voľne stojaci variant.

Rozhodovanie medzi vstavanou a voľne stojacou umývačkou

Stále viac je dnes bežné, že ak si zariaďujeme novú kuchynskú linku, necháme si vyrobiť kuchyňu na mieru. Môžeme tak dosiahnuť ideálneho dizajnu pre naše priestory, nemusíme sa nikde obmedzovať a všetko si zariadime tak, aby nám to ergonomicky maximálne vyhovovalo. V takom prípade je určite na mieste zvoliť vstavanú umývačku.

Ak však kupujete umývačku do existujúcej kuchyne, tak hlavne u starších kuchýň môže byť zase vhodnejším variantom umývačka voľne stojaca. V týchto situáciách totiž nepotrebujete nutne zladiť dizajn umývačky so zvyškom kuchyne, prípadne nemá taká staršia kuchyňa ešte súvislú pracovnú dosku, pod ktorú by ste vstavaný spotrebič zasunuli.

Poďme sa teraz pozrieť na to, aké sú vlastne hlavné rozdiely a v konečnom dôsledku aj výhody jednotlivých riešení. Ako ste totiž už mohli vytušiť, nie je tu jednoznačná odpoveď, záleží vždy na tom, akú situáciu riešite.

Hlavné výhody zabudovateľnej umývačky

Špecifikom vstavaných spotrebičov je, že v podstate nemajú žiadny vonkajší kryt. Jedná sa o holý spotrebič, ktorý je prípadne obalený tlmiacim materiálom. Počíta sa totiž s tým, že sa zasunie do kuchynskej linky. Dokonca tu nie je ani žiadne čelo dvierok, kde je potreba následne naskrutkovať dvierka kuchynskej linky, ktoré si necháte vyrobiť spolu s kuchyňou. Tento spotrebič vyniká najmä:

  • možnosťou zladiť dizajn s kuchynskou linkou,
  • zachovaním celistvého priestoru na pracovnej doske,
  • tichším chodom.

Práve vďaka možnosti naskrutkovať na čelo spotrebiča vlastné dvierka, typicky rovnaké, ako máte ďalšie dvierka kuchyne, v podstate ani nie je poznať, že sa tu nejaký spotrebič nachádza. Nijako sa tak nenarušuje vzhľad kuchynskej linky. Vďaka tomu, že je spotrebič zabudovaný pod dosku kuchynskej linky, tak sa vám zároveň nijako netriešti priestor pracovnej dosky nad spotrebičom. Zabudovanie spotrebiča do kuchynskej linky má ešte jednu nemalú výhodu, a síce tichší chod. Je to dané jednoducho tým, že spotrebič je v kuchynskej linke viac utlmený.

Hlavné výhody voľne stojacej umývačky

Ako sme už ale spomenuli vyššie, tiež voľne stojaca umývačka má dnes stále svoje miesto. Je to vždy o tom, čo preferujete. Ak máte staršiu kuchyňu, tak ani moderná vstavaná umývačka s ňou nemusí byť kompatibilná, a tak padne voľba práve na voľne stojacu umývačku. Voľne stojace umývačky oceníte najmä pre:

  • možnosť ich ľahko pripojiť svojpomocne,
  • jednoduchú neskoršiu manipuláciu a výmenu,
  • možnosť umiestnenia kdekoľvek v interiéri.

Od zabudovateľnej umývačky sa voľne stojaca umývačka líši samozrejme tým, že je to samostatný spotrebič, ktorý už nepotrebuje žiadne ďalšie zabudovanie, nie je potreba naň montovať dodatočne čelo dvierok a skrátka ho kdekoľvek postavíte a pripojte na prívod vody a odpad. To je v podstate jediná podmienka. Umývačku tak bežne zapojíte svojpomocne, nemusí sa inštalovať spolu s kuchyňou a tiež ju kedykoľvek ľahko odsuniete. Všetko je jednoduchšie v prípade opravy či výmeny spotrebiča, ak sa pokazí.

S rozhodnutím vám môžu pomôcť recenzie

Doteraz sme sa venovali rozdielom a výhodám vstavanej a voľne stojacej umývačky. Pravdepodobne si v tento moment už dokážete vybrať, ktorý variant je pre vás ten pravý. Ak vás však zaujímajú konkrétne modely umývačiek, určite stojí za to sa pozrieť na nezávislé recenzie, ktoré vám lepšie priblížia konkrétne produkty. Recenzia každej umývačky riadu je dôležitá, aby ste sa viac zoznámili s funkciami a vlastnosťami jednotlivých spotrebičov. Umývačku si totiž samozrejme nevyberáme len na základe toho, či je vstavaná alebo voľne stojaca.

Ďalšie kritériá výberu

Poďme sa teraz rovno pozrieť na to aké sú vlastne tie najdôležitejšia kritériá, ktoré by ste mali zahrnúť pri výbere umývačky a čomu by ste vlastne mali podriadiť váš výber. Pri výbere umývačky teda odporúčame pozrieť sa najmä na:

  • energetickú triedu,
  • spotrebu energie a vody,
  • hlučnosť,
  • kapacitu,
  • funkcie.

Čo je riasoguľa a ako sa dá doma vypestovať?

Viete, čím je charakteristická riasoguľa? Aké druhy poznáme? Aká je ideálna teplota vody? Ako často by ste mali meniť vodu v akváriu?

Riasoguľa

Prečo sú dôležité práve tieto vlastnosti?

Energetická trieda určuje úspornosť každého spotrebiča. Tie najúspornejšie spotrebiče majú triedu A+ až po A+++ pri tých najlepších. S lepšou energetickou triedou samozrejme často rastie aj cena. Triedu nájdete na energetickom štítku spotrebiča, kde okrem iného vyčítate aj spotrebu energie a vody. Dnešné umývačky sú veľmi úsporné z hľadiska spotreby vody a pri umývaní jej spotrebujú oveľa menej, než nám bežne pretečie drezom, ak by sme umývali riad ručne.

Dôležitým faktorom môže byť tiež hlučnosť, najmä ak máte umývačku umiestnenú v priestore, ktorý je bežne obývaný. To je prípad dnešných moderných kuchýň, ktoré bývajú často prepojené s obývacou izbou. Určite nechcete, aby vás hlučná umývačka napríklad výrazne rušila, keď si práve užívate svoj pokoj na sedačke pri televízii.

V neposlednom rade sa pozrite aj na kapacitu. Na trhu nájdete úzke umývačky, ktoré majú typicky 45 cm, klasický rozmer spotrebiča je však 60 cm. Tu je jasné, že záleží predovšetkým na tom, koľko vás je v domácnosti. Zo skúseností možno povedať, že umývačka 45 cm je časom vždy malá. Hodí sa maximálne pre jednotlivca.

No a nakoniec je tu samozrejme otázka funkcií spotrebiča. Všeobecne platí, že lacnejšie spotrebiče majú menšiu ponuku umývacích programov, u tých drahších to býva prepracovanejšie. Tu najmä záleží na tom, aký a ako znečistený riad najčastejšie umývate.

Zdroj obrázku: Dusan Petkovic / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články