Krb v interiéri

Vykurovanie drevom ponúka veľa možností: dizajnových aj praktických

Reklamný článok - 5. mája 2022 - 1338. zobrazení

Mať krb v obývačke je snom mnohých ľudí a pri súčasných cenách za energie nejde o žiaden rozmarný nápad. Naopak. Vykurovanie drevom často slúži ako vedľajší alebo záložný zdroj tepla v moderných novostavbách, ktoré sú inak prešpikované elektronikou. Krb však nie je jediné riešenie, a tak sa oplatí odhaliť všetky možnosti a ich výhody i nevýhody.

Najskôr si ujasníme pojmy. To, čo laicky voláme krb, je väčšinou obmurovaná a obložená krbová vložka. V posledných rokoch ide o oveľa bežnejšie riešenie než otvorené krby, ktoré sa stavali kedysi. Klasický krb nemá žiadne sklo ani dvierka, takže sa do miestnosti dostane oveľa viac dymu, splodín aj popolčeka. Má aj najmenšiu účinnosť –⁠ priemerne štyrikrát menej než kotol na drevo.

Postaviť a obložiť

Súčasné krbové vložky ponúkajú bezpečnejšiu prevádzku, pretože plamene sú uzavreté za sklom. Existujú aj vložky, ktoré sú presklené z jednej alebo viacerých strán, takže umožňujú pohľad do ohňa z troch smerov. Také krbové stavby si majitelia umiestňujú na centrálne miesto obytnej miestnosti, kde priťahujú maximum pozornosti. Akým štýlom sa krbová vložka obmuruje a obloží, záleží na osobnom vkuse a celkovom ladení interiéru. Treba však myslieť na celkovú hmotnosť stavby a dbať na bezpečnosť pri prevádzke.

Krbové kachle

Kúpiť a hneď kúriť

Stavebne jednoduchšie riešenie predstavujú krbové kachle, ktoré sa tiež tešia veľkej obľube. Ich výhoda je v jednoduchšej inštalácii, pretože ide o hotový produkt z liatiny alebo plechu, ktorý je nutné len odborne zapojiť ku komínu. Takisto ako krb, musia kachle stáť na bezpečnom povrchu v dostatočnej vzdialenosti od horľavých materiálov. Inak nepotrebujú ďalšie stavebné úpravy.

Zákazník tak hneď v predajni alebo na internete vidí, ako kachle vyzerajú. Vyberať sa dá z mnohých variantov vzhľadu, veľkosti a spracovania. Najlacnejšie modely neumožňujú pozorovať oheň za sklom, dizajnové skvosty, naopak, prichádzajú s neuveriteľnými tvarmi napríklad zavesenými v strope.

Je dôležité zvoliť správny výkon krbovej vložky i kachlí, aby zvládli priestor dostatočne vyhriať, alebo, naopak, aby v miestnosti nebolo zbytočne horúco. Uzavretá krbová vložka aj krbové kachle dosahujú rovnakú účinnosť (priemerne 60 až 80 percent).

Pohoda za pecou

Na chalupy alebo do vidiecky ladených interiérov krásne pasujú sporáky na drevo, v ktorých môžete kúriť, piecť aj variť alebo tradičné pece ideálne s priestorom na ležanie alebo sedenie. Za také vyhrievané ležanie si však človek poriadne priplatí, pretože so stavbou si poradí len skúsený remeselník.

Stávka na istotu

Vo väčších domoch či chalupách nestačí kúriť v jednej miestnosti. Ak je treba vykúriť celý objekt a súčasne ohrievať teplú úžitkovú vodu, najlepšou voľbou je kotol na drevo. Ten stojí v technickej miestnosti alebo kotolni, takže manipulácia s drevom aj popolom prebieha mimo obytnej zóny. Je pripojený na centrálnu vykurovaciu sústavu, ktorá rovnomerne rozvádza teplo do jednotlivých radiátorov. Moderné kotly na drevo zaručujú jednoduchú obsluhu, čistenie aj ekologickú prevádzku.

Tradičný český výrobca OPOP sa pýši účinnosťou kotla viac ako 90 percent, čo znamená, že takmer všetka energia paliva sa použije na vykurovanie. Ak si vyberiete kotol na drevo so zásobníkom, ktorý má väčšiu kapacitu paliva, predĺži sa aj čas, kedy je nutné prikladať drevo do kotla. Celkovo sa tak spotrebuje menej dreva a nie je treba prikladať tak často.

OPOP

Kúrenie pod kontrolou

Veľký rozdiel môže urobiť aj použitá elektronika. O bezpečný chod kotla sa stará riadiaca jednotka, ktorá ovláda proces spaľovania aj všetky elektronické komponenty vykurovacieho systému. Kotol sa nastavuje pomocou displeja a po pripojení na internet sa dajú sledovať parametre vykurovania dokonca na diaľku. Použitý odťahový ventilátor, ktorý automaticky reguluje výkon kotla, zaisťuje nielen efektívnejšie spaľovanie, ale aj minimum popola a emisií. Je naozaj veľa možností, ako kúriť drevom a ide o jednoduché riešenie pre takmer každý dom či chalupu. Potom už nesmú chýbať len dve veci: komín a zápalky.

  • Kategórie

Podobné články