Panelový dom

Uvažujete nad kúpou vlastného bývania? Koľko mesačných platov budete potrebovať?

Redakcia - 14. mája 2019 - 9973. zobrazení

Nižšie ceny nehnuteľností ešte nemusia znamenať ich dobrú dostupnosť. Ak sú príjmy ľudí na nízkej úrovni, z vlastných peňazí si bývanie len tak ľahko nezaobstarajú… To sa týka predovšetkým všetkých priemerne zarábajúcich Slovákov, ktorých kúpa bývania vyjde poriadne draho, resp. na ňu potrebujú desiatky mesačných platov.

Koľko stojí kúpa bývania na Slovensku?

Pomer príjmov ľudí a cien nehnuteľností je na Slovensku dlhodobým problémom. Priemerné platy Slovákov síce medziročne rastú o niekoľko desatín percenta, no priamoúmerne stúpajú aj ceny bytov a rodinných domov. Tým pádom sa tento priepastný nepomer nemení a priemerne zarábajúci Slovák si musí na vlastné bývanie šetriť poriadne dlho. Podľa údajov z viacerých štatistických dát sa dokonca jedná o desiatky mesačných platov priemerne zarábajúcich Slovákov. Kúpa bývania na Slovensku je takpovediac začarovaným kruhom…

Panelové domy - kúpa bývania na Slovensku

Priemerná mesačná mzda na Slovensku nestačí ani na kúpu 1 m2 bývania!

Priemerná cena bývania na Slovensku sa v prvom kvartáli roku 2019 vyšplhala tesne pod hranicu 1500 € za 1 m2. Konkrétne sa jedná o čiastku 1494 € za 1 m2. V prípade priemernej mzdy na Slovensku sa rok 2018 uzatváral sumou 1013 €, to znamená, že za priemernú mesačnú mzdu v hospodárstve by ste si nemohli kúpiť ani 1 m2 obytného priestoru, a to bez ohľadu na to, či ide o rodinný dom alebo byt.

Vývoj priemernej mzdy na Slovensku
Zdroj: (link)

Kúpa bývania na Slovensku? Viete, koľko mesačných platov potrebujete?

Dostupnosť bývania na Slovensku v pomere k priemerným platom je v každom regióne iná, pričom rozhodujúcim faktorom je aj výmera objektu a jeho pôvod. Rozdiely sú však aj v priemerných platoch, no určite nie až také priepastné ako pri nehnuteľnostiach. Kým v malých mestečkách a na vidieku vám na kúpu nehnuteľnosti postačí 25 až 35 platov, vo veľkých mestách, akými sú Košice alebo Bratislava, strávite šetrením celé roky. Kúpa bývania v hlavnom meste vás vyjde najdrahšie, však posúďte sami…

  • Bratislavský kraj – 2053 € za m2
  • Trnavský kraj – 1124 € za m2
  • Nitriansky kraj – 878 € za m2
  • Trenčiansky kraj – 895 € za m2
  • Žilinský kraj – 1046 € za m2
  • Banskobystrický kraj – 809 € za m2
  • Košický kraj – 1035 € za m2
  • Prešovský kraj – 977 € za m2

Bratislava má jednu z najhorších dostupností bytov v Európe!

Práve Bratislava je v rebríčku dostupnosti bývania najnižšie, čo majú za následok najmä vysoké ceny realít. Posledná priečka jej však nepatrí len medzi našimi mestami. Podľa Eurostatu a správy Europe Housing Report je spomedzi 18 hodnotených metropol Európy mestom s najhoršou dostupnosťou bytov a v prípade rodinných domov sa pohybuje v poslednej trojke.

Bratislava

Situácia s dostupnosťou bývania v pomere k výške zárobkov neprináša sľubné vyhliadky. Ak vezmeme do úvahy, že ceny bývania momentálne stále rastú podstatne rýchlejšie ako platy, vidina lepšej dostupnosti sa ešte viac vzďaľuje. Pri financovaní bývania výhradne z vlastných peňazí tak musíte rátať s tým, že sa vám ho podarí zaobstarať až po niekoľkých rokoch.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články