Na kúpu bývania potrebujeme desiatky mesačných platov

Na kúpu bývania potrebujeme desiatky mesačných platov

Redakcia 24. júla 2017

Nižšie ceny nehnuteľností ešte nemusia znamenať dobrú dostupnosť. Ak sú príjmy ľudí na nízkej úrovni, z vlastných peňazí si bývanie len tak ľahko nezaobstaráme. To sa týka všetkých priemerne zarábajúcich Slovákov, ktorí na kúpu potrebujú desiatky platov.

Pomer príjmov a cien nehnuteľností je na Slovensku dlhodobým problémom. Naše platy síce príležitostne porastú o niekoľko desatín percenta, no stúpajú aj ceny bytov a domov. Tým sa tento priepastný nepomer nemení a našinec si musí na bývanie šetriť dosť dlho. Podľa údajov z viacerých štatistík sa dokonca jedná o desiatky priemerných mesačných platov.

Priemerná mesačná mzda nestačí ani na 1 m2 bývania

bývanie

Priemerná cena bývania na Slovensku sa na konci minulého roka vyšplhala tesne pod hranicu 1300€/m2. V prípade priemernej mzdy sa rok uzatváral sumou 912€, čiže za jeden priemerný mesačný plat sme si nemohli kúpiť ani m2 obytného priestoru bez ohľadu na to, či ide o dom alebo byt.

Počet platov potrebných na kúpu bývania je všade iný

Dostupnosť bývania v pomere k platom je v každom regióne iná, pričom závisí aj od výmery objektu a jeho pôvodu. Rozdiely sú však aj v platoch, no určite nie až také priepastné ako pri nehnuteľnostiach. Kým v malých mestečkách a na vidieku nám na kúpu postačí 20-30 platov, v lukratívnych lokalitách Košíc a Bratislavy strávime šetrením celé roky.

Bratislava má jednu z najhorších dostupností bytov v Európe 

bratislava

Práve Bratislava je v rebríčku dostupnosti bývania najnižšie, čo spôsobujú dosť vysoké ceny realít, avšak posledná priečka jej nepatrí len medzi našimi mestami. Podľa Eurostatu a správy Europe Housing Report je spomedzi 18 hodnotených metropol Európy mestom s najhoršou dostupnosťou bytov a v prípade rodinných domov sa pohybuje v poslednej trojke.

Dostupnosť bývania za 1 priemerný plat – Bratislava    Byt Rodinný dom
0,36 m2 0,50 m2
Dostupnosť bývania za 1 priemerný plat – zvyšok SR    Byt Rodinný dom
1,48 m2 1,48 m2

Situácia s dostupnosťou bývania v pomere k výške zárobkov neprináša sľubné vyhliadky. Ak vezmeme do úvahy, že ceny bývania momentálne rastú podstatne rýchlejšie ako platy, vidina lepšej dostupnosti sa ešte viac vzďaľuje. Pri financovaní bývania výhradne z vlastných peňazí tak musíme rátať s tým, že sa nám ho podarí zaobstarať až po niekoľkých rokoch.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články