Obklady z umelého kameňa

Aké plusy ponúkajú obklady z umelého kameňa do obývačiek?

Redakcia - 14. decembra 2021 - 5109. zobrazení

Pri výbere vhodného obkladu na stenu v obývačke máme viacero možností. Kľúčovým kritériom výberu je materiál, od ktorého závisí praktická aj estetická stránka samotnej krytiny. Medzi najvyhľadávanejšie patria práve obklady z umelého kameňa.

Obklady z umelého kameňa nie sú žiadnou dizajnérskou novinkou. Ako elegantná krytina na stenu vhodná do akejkoľvek miestnosti v byte alebo dome sa využíva už roky. Najčastejšie sa objavuje v obývačkách, kde sa stará o pútavý estetický dojem a zároveň plní aj isté praktické úlohy. Umožňujú jej to viaceré plusy, ktoré má v porovnaní s obkladmi vyrobenými z iných materiálov.

Obklady z umelého kameňa

Čím sú typické obklady z umelého kameňa do obývačiek?

Obklady z umelého kameňa vyzerajú ako tie, ktoré sú zhotovené zo skutočného kameňa. Ide o ich hodnovernú napodobeninu, ktorej vzhľad imituje vybraný druh kameňa. Vyrábajú sa zo špeciálnej betónovej zmesi, ktorej základom je tzv. vibroliaty betón. Aby bol obklad pevnejší a jeho farebnosť stálejšia, do použitej zmesi sa pridávajú aj rôzne umelé prísady. Od zloženia tejto zmesi potom závisí, či sa obklad z umelého kameňa môže využiť len v interiéri, alebo či odolá aj vonkajším podmienkam.

Obklad z umelého kameňa

Obklady z umelého kameňa do obývačiek a ich pozitíva

Široká ponuka farieb a textúr

Výrobný proces umožňuje zhotoviť obklad, ktorý je napodobeninou akéhokoľvek kameňa. K obľúbeným patria najmä imitácie žuly alebo mramoru. Postupne rastie dopyt aj po imitáciách menej známych kameňov. O slovo sa čoraz častejšie hlási napríklad obklad imitujúci ryolit s výrazným červeným odtieňom. Výrobcovia postupne prichádzajú aj s ďalšími textúrami a farebnými odtieňmi, vďaka čomu si v ponuke nájde pekný obklad z umelého kameňa do obývačky každý.

Veľmi dobrá farebná stálosť

Nie každý obklad z umelého kameňa býva farbený v celom priereze. Tie, pri ktorých výrobe sa použije táto metóda, sa vyznačujú dobrou farebnou stálosťou. Obklad z umelého kameňa do obývačky tak môžeme umiestniť aj na miesto, kde preniká slnečný svit. Ak sa budeme o krytinu starať podľa odporúčaní predajcu, obklad nevybledne ani po niekoľkých rokoch.

Cenová dostupnosť obkladov

Prírodný kameň je jeden z najdrahších materiálov, s čím súvisí aj vyššia cena obkladov z prírodného kameňa. Ako lacnejšia alternatíva sa ponúkajú práve obklady z umelého kameňa. Na m² tejto krytiny sa dá ušetriť niekoľko eur v závislosti od konkrétneho typu obkladu. Jeho konečnú cenu v porovnaní s cenou obkladu z prírodného kameňa znižuje aj menej náročná realizácia.

Využitie (nielen) v celej izbe

Ďalšou prednosťou obkladov z umelého kameňa je ich flexibilita. Tieto obklady sa hodia takmer všade od kuchýň a kúpeľní cez chodbu až po spálňu a obývačku. Môžeme ich využiť ako krytinu celej steny alebo nimi dekorovať len jej časť. Navyše, obklady z umelého kameňa disponujú aj špeciálnymi rohovými prvkami, čo ešte viac uľahčuje ich realizáciu.

Stena z umelého kameňa

Ako zakomponovať obklady z umelého kameňa do obývačiek?

 • Ako krytinu na celú stenu obývačky.
 • Ako dekoráciu steny za televízorom.
 • Ako estetické pozadie za kozubom.
 • Ako pozadie za sedacou súpravou.
 • Ako obloženie výklenkov v stene.
Kamenná stena v interiéri

Ktoré imitácie aktuálne letia medzi umelými obkladmi?

 • Rula.
 • Žula.
 • Ryolit.
 • Vápenec.
 • Pieskovec.
 • Bridlica.
 • Mramor.
 • Travertín.

Materiály v interiéri: trendy na rok 2021

Každý rok je jedinečný a prinesie so sebou nové trendy v interiérovom dizajne. Rok 2021 so sebou priniesol niekoľko druhov materiálov…

Trendy materiály v roku 2021

Obklady z umelého kameňa do obývačiek vyžadujú minimálnu údržbu. Na rozdiel od krytín na vonkajších stenách sa vôbec nemusia ošetrovať hydrofóbnymi či protiplesňovými nátermi. Obklad v obývačke tak nebude vylučovať žiadne látky, ktoré by mohli nepriaznivo vplývať na zdravie obyvateľov domácnosti.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články