Okrasné trávy s cudzokrajným pôvodom sa stávajú čoraz viac obľúbené. Dlhodobá trvácnosť, vždyzelený vzhľad a minimálne pestovateľské nároky z nich robia vhodné živé dekorácie do každého exteriéru. K trvalkám radeným medzi takéto okrasné trávy patrí aj ostrica Petreiova, ktorá ponúka mnohé praktické aj estetické pozitíva.
Jeden z najkrajších druhov ostríc
Pestovanie ostrice nie je na Slovensku žiadnou novinkou. V tunajších záhradách sa uchytilo hneď niekoľko druhov, medzi ktoré patrí aj Carex petriei. Tento druh si získal srdcia našich záhradkárov z viacerých dôvodov. Za pozornosť nestojí len estetický vzhľad šikovnej trvalky rastúcej v podobe nižšej okrasnej trávy. Plusom je aj spôsob jej pestovania, starostlivosť o ňu po výsadbe či možnosť mať ju vonku v priebehu celého roka.
Aký vzhľad má ostrica Petreiova?
Kde sa ostrica Petreiova pestuje?
Vynikajúca odolnosť a schopnosť prispôsobiť sa predurčuje netradičnú trvalku k pestovaniu na rôznych miestach. Ak bude mať k dispozícii vhodné podmienky a správnu starostlivosť po výsadbe, uchytí sa ako samostatný solitér aj ako súčasť pestrejšej záhonovej výsadby tvorenej niekoľkými druhmi. Ďalšou možnosťou je interiérové alebo balkónové pestovanie v kvetináči. Estetickú funkciu si splní aj v skalke, v ktorej najviac vynikne v spojitosti s bielymi kameňmi.
Vhodné podmienky na výsadbu
Pôda
Ostrica Petreiova si nepotrpí na žiadny konkrétny typ pôdy. Dariť sa jej bude v akejkoľvek zemine, ktorá je dostatočne priepustná. Pôdu s vyššou priepustnosťou potrebuje kvôli rýchlejšiemu zbavovaniu sa prebytočnej vlahy, ktorá by mohla viesť k hnilobe koreňov.
Poloha
Ako väčšina okrasných tráv s cudzokrajným pôvodom, aj Carex petriei patrí k svetlomilným rastlinám. K zdravému rastu potrebuje dostatok svetla, takže vysádzať by sa mala na otvorenom slnečnom stanovisku. V prípade správnej starostlivosti bude prosperovať aj v polotieni.
Čas výsadby
Pri vonkajšom pestovaní je najlepším obdobím na výsadbu skorá jar. Rovno do zeme sa však vysádzajú len staršie a vyššie rastliny. Mladé ostrice s výškou do 10 cm sa odporúča aspoň 1 rok pestovať v kvetináčoch. Po roku budú dostatočne silné, aby sa uchytili aj v záhone.
Náš TIP na náradie do záhrady
Starostlivosť o ostricu Petreiovu po výsadbe
Zálievka
Udržiavanie vlhkosti pomáha ostrici rýchlejšie rásť a zachovávať si sýtejší hnedý vzhľad. Zálievka však nesmie byť častá. Polievať stačí vždy 1-2 dni po uschnutí pôdy. Na polievanie je ideálna dažďová voda alebo odstáta voda z vodovodu.
Hnojenie
Ostrica Petreiova nepotrebuje veľa živín, takže pravidelné hnojenie nie je nutné. Vždy na začiatku jari ju môžeme pohnojiť malou dávkou organického hnojiva, ktoré neobsahuje veľa draslíka.
Strihanie
Súčasťou starostlivosti o tento druh ostrice je aj strihanie. Okrasná tráva je známa pomerne hustým rastom, ktorý je potrebné korigovať pravidelným strihom. Ten sa vykonáva vždy na jar, kedy odstraňujeme celé suché trsy a tie zdravé skracujeme na 7 – 10 cm.
Zazimovanie
Ostrica Petreiova patrí medzi mrazuvzdorné trvalky, ktoré odolávajú aj tuhším mrazom. Napriek tomu ju pred zimou môžeme prikryť čečinou alebo tenkou vrstvou mulčovacej kôry, ktorá jej pomôže udržiavať potrebnú vlhkosť.
Diablik močiarny (Calla palustris): Vlhkomilná kráska s exotickým vzhľadom
Viete, aké charakteristické znaky má diablik močiarny? Akú starostlivosť vyžaduje? Kedy je ideálny čas na jeho výsadbu? Ako často ho hnojiť?
Ostrica Petreiova sa nám za správnu starostlivosť odvďačí obrovským estetickým prínosom. Vynikne v každej záhrade, ktorú bude skrášľovať v priebehu celého roka vrátane zimy, kedy je jednou z mála trvaliek oživujúcich odpočívajúce skalky a záhony na záhrade.
Autor textu: Róbert Bosák