Osvetlite si svoju záhradu, jazierko

Osvetlite si svoju záhradu, jazierko

Redakcia - 2. apríla 2013 - 5340. zobrazení

Hoci každý občas zatúži obdivovať hviezdnu nočnú oblohu z pohodlia domova, neraz majitelia záhradiek pocítia nedostatky večernej tmy v okolí domu. Tma neumožňuje predĺženie denných aktivít do neskorších hodín a mnohokrát je príčinou skorého odchodu z čerstvého vzduchu do priestorov domu. Našťastie dnes jestvuje množstvo druhov svietidiel, ktoré dokážu problém s tmou v záhradách odstrániť.

Záhradné osvetlenie plní viacero funkcií. Okrem spomínaného rozšírenia možností večerného a nočného trávenia času v záhrade zaisťuje návštevníkom bezpečnosť ukazovaním cesty. Netreba zabúdať ani na bezpečnosť proti zlodejom – záhrada s dobrou viditeľnosťou i po západe slnka je pre zlodeja menej zaujímavým kandidátom na lúpež než vonkajšie priestory bez osvetlenia. Poslednou z hlavných funkcií osvetlenia je jeho dekoračná hodnota.

Správny výber svetiel a nasvietenie vie premeniť neviditeľnú záhradku v umelecké dielo hodné obdivu.

Ponuka výberu úžitkových i dekoračných svietidiel je enormná. Obchody ponúkajú svietidlá v rôznych prevedeniach, ktoré imponujú osobnému vkusu – klasické, moderné i rustikálne.

svetlo v jazierku

Na osvetlenie oddychových priestorov s posedením sa spravidla používajú tlmené svetlá. Oddychové priestory bývajú osvetlené zhora a je dôležité dbať o dostatočnú vzdialenosť zdroja svetla od terasy alebo odpočívadla kvôli prípadnému dotieravému hmyzu. Osvetlenie prístupových chodníkov je možné realizovať zhora alebo prostredníctvom nízko položených svetiel pozdĺž chodníka, ktoré návštevníkovi ukážu bezpečnú cestu k domovým dverám. Na osvetlenie brán a vstupov je možné vyberať zo širokej ponuky stĺpových, nástenných i bodových svetiel. Dekoračné svetlá umožňujú vytváranie rôznych efektov podľa predstavivosti. Príjemne pôsobí nasvietenie jazierka svetlami namontovanými na jeho dne – svetlo pôsobí obzvlášť efektne v jazierkach s fontánkami a vodopádmi, ktorých padajúce kvapky odrážajú svetlo dopadajúce z dna.

nočná záhrada

Hlavnou nevýhodou osvetlenia záhrady je spotreba elektrickej energie. Pre jej zníženie je vhodné zakúpiť solárne záhradné svetlá. Lenže tie plnia zväčša len dekoračnú funkciu, pretože počas dňa nemusia načerpať dostatok energie na celonočné svietenie. Ďalšou ekologickou alternatívou sú LED lampy, ktoré majú nízky príkon, sú vysoko energeticky účinné a navyše priťahujú menej hmyzu.

Pri voľbe osvetlenia treba dbať o jeho funkcie ako i o súlad jednotlivých svietidiel s celkovým osvetlením záhrady. V prípade túžby po komplexnejšom osvetlení sú k dispozícii záhradní dizajnéri schopní reflektovať každý detail. Vďaka širokej ponuke svietidiel už záhradky nemusia zostávať zahalené v tme a v prípade, že si ich majitelia túžia opäť vychutnať nočnú oblohu, môžu osvetlenie kedykoľvek vypnúť.

  • Kategórie

Podobné články