O jej silných liečivých účinkoch sa vie už storočia. Vďaka tradíciám a pretrvávajúcemu záujmu o ľudové liečiteľstvo patrí k najvyhľadávanejším liečivým rastlinám aj dnes. Jej využitie však siaha ešte ďalej, čo robí z paliny pravej všestrannú bylinu.
Výdatné liečivé účinky tejto vysokej a dobre odolnej byliny poznali už v staroveku. Už vtedy sa palina pravá využívala pri liečení viacerých zdravotných ťažkostí. Túto funkciu si plní aj v súčasnosti, pričom jej možnosti využitia sa v posledných rokoch ešte viac rozšírili. S tým sa postupne začala dostávať aj do záhrad, kde sa rýchlo uchytila ako jednoduchá okrasná bylina.
Ako palina pravá vyzerá a čím je typická?
Kde všade sa môže palina pravá zbierať?
Ak palinu pravú nepestujeme priamo doma na záhrade, môžeme si ju ísť nazbierať do prírody. Nakoľko ide o nenáročnú a dobre odolnú rastlinu s hojným výskytom po celom území, s jej zberom nebude žiadny problém. Nájdeme ju na rumoviskách, v blízkosti ciest alebo rovno na stráňach s kamenným podložím, kde ju už z diaľky spoznáme podľa vyššieho vzrastu a horkej vône.
Na liečebné účely sa zbierajú listy a vňať
Podobne ako iné bylinky, aj palina pravá sa zbiera počas suchých slnečných dní. Ako účinný prírodný liek nám poslúžia vrcholky kvitnúcej vňate zbierané vždy v čase začiatku kvitnutia, ktoré nastáva v júli až v auguste. Mladé spodné lístky zbierame už zopár dní pred kvitnutím. Vtedy obsahujú najviac liečivých látok, ktoré si zachovajú aj pri sušení v tieni pri teplotách od 30 do 50 °C.
Ktoré liečivé látky palina pravá obsahuje?
Na aké ťažkosti je palina pravá vhodná?
Tráviace problémy
Zo všetkých liečivých účinkov sú najsilnejšie tie, ktoré vplývajú na trávenie. Palina pravá je skvelým prírodným liekom na koliku a kŕče v bruchu.
Nechutenstvo
Stimulovaním tráviacich žliaz a podporou tvorby žlče sa paline darí zvýšiť chuť do jedla. Aj preto sa odporúča ako výživový doplnok užívaný pri nechutenstve.
Črevné parazity
Máloktorá liečivá rastlina dokáže tak úspešne zabíjať črevné parazity ako palina pravá. Navyše, popri tejto činnosti čistí črevá a pomáha vylučovaniu škodlivín.
Bolestivá menštruácia
Pestré zloženie liečivých látok pomáha aj pri bolestiach, ktoré tlmí. Príkladom sú menštruačné bolesti, pri ktorých sa odporúča popíjať horúci palinový čaj.
Najčastejšie možnosti spracovania paliny
Rebríček obyčajný: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania
Viete, aké liečivé účinky má rebríček obyčajný? Aké formy spracovania sú tie najobľúbenejšie? Myší chvost pomáha najmä pri problémoch…
TIP na výrobu palinového vína
Výroba tohto vína je celkom jednoduchá. Potrebujeme na ňu len trochu sušenej vňate paliny, ku ktorej pridáme vňať zo šalvie a mäty. Pripravenú zmes zalejeme bielym vínom a v uzatvorenej fľaške necháme pôsobiť 7 až 10 dní. Vzniknutý nápoj následne precedíme a uskladníme. Každý deň z neho užijeme 3 čajové lyžičky, ktoré poslúžia ako prírodný liek na trávenie.
Autor textu: Róbert Bosák