Penetračné nátery

Penetračné nátery

Redakcia - 25. mája 2015 - 3617. zobrazení

Pred tým, než ideme maľovať stenu alebo lepiť obklad, či klásť dlažbu, potrebujeme použiť penetračný náter. V praxi sa však často stáva, že nevieme na čo presne penetračné nátery slúžia a ktorý máme kam použiť. Práve preto sa im budeme dnes venovať.

Načo slúži penetrácia?

Podstata penetrácie spočíva v tom, že účinná zložka, ktorá sa nachádza v penetrácií prenikne do podkladu a zabezpečí stálosť jeho vlastností. Jednoducho povedané, penetrácia slúži nato, aby sme mohli spevniť podklady, ktoré nie sú súdržné alebo, aby sme zvýšili v niektorých prípadoch zjednotili nasiakavosť podkladu.

Zároveň použitím penetračného náteru zvýšime priľnavosť ďalšej povrchovej vrstvy na podklad.

Ako príklad si môžeme uviesť klasickú stenu, ktorú sme sa rozhodli namaľovať na novo. Ak chceme, aby nám farba chytila na stenu poriadne, čiže rovnomerne a aby sa netvorili rôzne fľaky spôsobené tým, že na niektorých miestach nová vrstva farby chytí lepšie a na iných menej, mali by sme určite použiť penetráciu.

penetrovanie-stien
Zdroj foto: (link)

Nenasiakavé podklady

Často sa stáva, že máme tvrdý a nenasiakavý podklad a potrebujeme naň dať druhú vrstvu. V tom prípade môžeme tiež použiť penetráciu, ktorá vytvorí spojivo medzi podkladom a vrchnou úpravou. Asi najznámejším príkladom je lepenie obkladu na obklad alebo dlažby na dlažbu. Ak sa nám starý podklad nechce sekať alebo máme iné príčiny, prečo ho chceme ponechať, potom môžeme použiť tzv. adhézny mostík, ktorý vytvorí podklad medzi jednotlivými vrstvami obkladu či dlažby. Adhézny mostík je špeciálna penetrácia s kamienkami. Tá sa nanesie na podklad v jeden deň a o 24 hodín môžeme lepiť vrchnú vrstvu. Vždy je však potrebné použiť plne flexibilné lepidlo s označením C2TE.

penetrujeme-podlahu
Zdroj foto: (link)

Drevo a penetrácia

Penetráciu môžeme použiť aj v prípade, že potrebujeme impregnovať drevo v interiéri alebo exteriéri. Vďaka tomu zabezpečíme lepšiu odolnosť voči vonkajším vplyvom ako je pôsobenie vody a vetra.

hotel-helpa
Zdroj foto: (link)

Na záver ešte dodáme, že pokiaľ ideme nejaký povrch penetrovať, potom musí byť podklad dokonale očistený a odmastený. V inom prípade bude penetrácia zbytočná. Na nanášanie môžeme zvoliť štetec alebo valček. Je to lepšie riešenie ako striekanie penetračného náteru, pretože mechanické pôsobenie na podklad uľahčuje nasiaknutie penetrácie.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články