Obvodové a nosné steny domu

Z akého materiálu postaviť obvodové a nosné steny rodinného domu?

Redakcia - 23. mája 2019 - 5517. zobrazení

Stavba rodinného domu si vyžaduje množstvo trpezlivosti, financií a informácií o stavebných materiáloch a postupoch. Iba na základe správnych informácií si viete vybrať kvalitný a dlhotrvácny materiál na vašu stavbu. Obvodové múry a nosné steny domu sú kľúčovým aspektom pri stavbe domu. Z čoho ich však stavať? Éra klasických pálených tehál je pomaly na ústupe a do popredia sa dostávajú nové stavebné materiály. V článku vám ich predstavíme a zhrnieme ich najväčšie výhody.

Z akého materiálu môžete postaviť obvodové a nosné steny domu?

Pórobetónové tvárnice

Veľmi obľúbeným stavebným materiálom sa stali pórobetónové tvárnice. Medzi ich najväčšiu výhodu patrí skutočnosť, že ich môžete zakúpiť v najrôznejších rozmeroch. Okrem toho majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Stavba obvodových múrov je za použitia pórobetónových tvárnic pomerne rýchla a presná.

Pórobetónové tvárnice - staviame nosné steny a obvodové múry

Ďalšou nepopierateľnou výhodou je, že pórobetónové tvárnice sa ľahko režú a zároveň sa do nich ľahko frézuje. Pri tomto type stavebného materiálu by ste však mali vedieť, že majú nižšiu pevnosť v tlaku. Zvukovo izolačné vlastnosti materiálu sú primerané. Nezabudnite však, že steny musíte pred omietaním presieťkovať.

Obvodové a nosné steny postavené z Ytong-u?

Medzi najznámejšie pórobetónové tvárnice patrí Ytong, ktorý má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Tieto pórobetónové tvárnice sa vyrábajú z prírodných materiálov ako kremičitý piesok, vápno a voda, čím sú zdravotne a hygienicky neškodné. Nie sú do nich pridávané žiadne chemické látky. Ytong je výborným izolantom a zároveň potlačuje vznik plesní.

Náš TIP na pracovné náradie používané pri práci s pórobetónovými tvárnicami

Drážkovač

Škrabák

Píla

Drážkovač YTONG - nosné steny
Hodnotenie

Cena: od 9.00 €

Škrabák YTONG - nosné steny
Hodnotenie

Cena: od 4.65 €

Píla YTONG - nosné steny
Hodnotenie

Cena: od 13.70 €

Betónové tvárnice

Betónové tvárnice sú známe najmä svojou pevnosťou, ktorá je mimoriadna a minimálnou nasiakavosťou. Okrem toho majú tieto tvárnice veľmi dobrú odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Sú mrazuvzdorné a majú pomerne dobré akumulačné vlastnosti. Ak sa rozhodnete na stavbu rodinného domu použiť betónové tvárnice, musíte rátať s tým, že manipulácia s nimi je náročnejšia a dodatočné úpravy sú zložitejšie.

Betónové tvárnice - staviame nosné steny a obvodové múry

Pálené keramické tvárnice

Pálené keramické tvárnice majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem toho, umožňujú rýchlu stavbu domu a zakúpiť môžete aj presne brúsené tvárnice. Medzi ďalšie výhody patrí úspora spojovacieho materiálu, pretože tvárnice sa zasúvajú na pero a drážku. Murovanie za pomoci pálených keramických tvárnic je presné. Ako nevýhodu môžeme vnímať nasiakavosť tvárnic a ich krehkosť. Tvárnice musíme tiež presieťkovať pred nanášaním omietky.

Pálené keramické tvárnice - staviame nosné steny a obvodové múry

Obvodové a nosné steny postavené z kvádrov a vápenno-pieskovcových tehál?

Každého z nás predovšetkým zaujíma životnosť materiálu. V prípade kvádrov a vápenno-pieskovcových tehál je životnosť veľmi dlhá. Tento typ stavebného materiálu má veľmi dobré akumulačné aj zvukovo izolačné vlastnosti a nosnosť. Múrovanie pomocou kvádrov a vápenno-pieskovcových tehál je pomerne presné a navyše sú tieto materiály mrazuvzdornými. Pozor si však treba dávať na väčšiu hmotnosť kvádrov.

Ikona žiarovkaUžitočný TIP na záver: Medzi ďalšie stavebné materiály, ktoré môžeme použiť na stavbu obvodových múrov a nosných stien patria drevoštiepkové tvarovky a izolačné tvarovky z polystyrénu.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články