Staviame obvodové a nosné steny domu

Staviame obvodové a nosné steny domu

Redakcia - 23. mája 2015 - 2253. zobrazení

Stavba rodinného domu si vyžaduje mnoho trpezlivosti a informácií o materiáloch. Iba na základe správnych informácií vieme vybrať kvalitný a dlhotrvácny materiál na stavbu. Obvodové múry a nosné steny domu sú ďalším kľúčovým prvkom pri stavbe domu. Z čoho ich však stavať?

Aký materiál zvoliť?

Éra klasických pálených tehál je pomaly na ústupe a do popredia sa dostávajú nové stavebné materiály. Na ďalších riadkoch sa budeme venovať jednotlivým druhom.

Pórobetónové tvárnice

Veľmi obľúbeným stavebným materiálom sa stali pórobetónové tvárnice. Medzi ich najväčšiu výhodu patrí skutočnosť, že ich môžeme zakúpiť v najrôznejších rozmeroch. Okrem toho majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Stavba obvodových múrov je za použitia pórobetónových tvárnic pomerne rýchla a presná.

Ďalšou nepopierateľnou výhodou je, že tvárnice sa ľahko režú a zároveň sa do nich ľahko frézuje. Pri tomto type stavebného materiálu by sme však mali vedieť, že majú nižšiu pevnosť v tlaku. Zvukovo izolačné vlastnosti materiálu sú primerané. Hlavné je nezabudnúť, že steny musíme pred omietaním presieťkovať.

postavenie-prveho-radu
Zdroj foto: (link)

Ytong

Asi najznámejšími pórobetónovými tvárnicami je ytong, ktorý má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Tvárnice sa vyrábajú z prírodných materiálov ako kremičitý piesok, vápno a voda, čím sú zdravotne a hygienicky neškodné. Nie sú do nich pridávané žiadne chemické látky. Ytong je výborným izolantom a zároveň potlačuje vznik plesní.

Betónové tvárnice

Betónové tvárnice sú známe najmä svojou pevnosťou, ktorá je mimoriadna a minimálnou nasiakavosťou. Okrem toho majú tieto tvárnice veľmi dobrú odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Sú mrazuvzdorné a majú pomerne dobré akumulačné vlastnosti. Ak sa rozhodnete na stavbu domu použiť betónové tvárnice, musíte rátať s tým, že manipulácia s nimi je náročnejšia a dodatočné úpravy sú zložitejšie.

betonove-tvarnice
Zdroj foto: (link)

Pálené keramické tvárnice

Pálené keramické tvárnice majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Okrem toho, umožňujú rýchlu stavbu domu a zakúpiť môžete aj presne brúsené tvárnice. Medzi ďalšie výhody patrí úspora spojovacieho materiálu, pretože tvárnice sa zasúvajú na pero a drážku. Murovanie za pomoci pálených keramických tvárnic je presné. Ako nevýhodu môžeme vnímať nasiakavosť tvárnic a ich krehkosť. Tvárnice musíme tiež presieťkovať pred nanášaním omietky.

tehla-heluz
Zdroj foto: (link)

Kvádre a vápenno-pieskové tehly

Každého zaujíma najmä životnosť materiálu. V prípade kvádrov a vápenno-pieskových tehál je životnosť veľmi dlhá. Materiál má veľmi dobré akumulačné aj zvukovo izolačné vlastnosti a nosnosť. Murovanie je pomerne presné a navyše sú mrazuvzdorné. Pozor však treba dávať na väčšiu hmotnosť kvádrov.

Medzi ďalšie stavebné materiály, ktoré môžeme použiť na stavbu obvodových múrov a nosných stien patria drevoštiepkové tvarovky a izolačné tvarovky z polystyrénu.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články