Drevená pergola

Pergola svojpomocne? Nie je to až tak zložité

Reklamný článok - 25. júna 2020 - 6442. zobrazení

Pergoly sa rýchlo stali obľúbenými vonkajšími štruktúrami našich domovov. Prečo by to tak aj nebolo? Pergola je lacný spôsob, ako pridať vášmu exteriéru ďalší priestor. Okrem svojej neprehliadnuteľnej krásy poskytuje tieň, prístrešok a pokojný priestor na relaxáciu. Môže byť tiež ideálnym miesto pre zábavu a vonkajšie stolovanie.

Okrem toho je to skvelý priestor na pestovanie popínavých ruží, clematisu, alebo hrozna. Avšak predtým, ako do toho skočíte oboma nohami, je tu niekoľko vecí, ktoré o inštalácii pergoly potrebujete vedieť. Svojpomocná inštalácia pergoly bude závisieť od:

  • vašich zručností a skúseností,
  • nástrojov, ktoré máte k dispozícii,
  • a či ušetrené peniaze za profesionálnu inštaláciu stoja za to.

Dôležité! V zmysle Zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) 50/1976 platného od 01. 01. 2016, na bežný prístrešok, ktorého zastavaná plocha nepresiahne 25 m2, stavebné povolenie nepotrebujete.

Zručnosti a skúsenosti

Nemusíte vedieť, ako zostaviť konkrétne pergolu. Ak máte skúsenosti s projektmi na vylepšenie domácnosti a máte čas, pergolu, ktorú si môžete zadovážiť napríklad aj tu https://www.ferex.sk/pergoly, zvládnete vďaka konštrukčnému prevedeniu nainštalovať aj svojpomocne. Pred zakúpením montovanej pergoly sa ale uistite, že rozmery zodpovedajú oblasti, ktorú máte na mysli.

Kovová pergola

Tieto pergoly vo všeobecnosti šetria čas, pokiaľ ide o inštaláciu, pretože všetky kusy sú predpripravené a ponúkajú jasné pokyny krok za krokom. Ľahko nasledovateľný návod vám zostavenie pergolovej štruktúry maximálne zjednoduší, stačí mať základné vedomosti o tom, ako používať určité nástroje.

Aká podlaha na terasu splní naše požiadavky?

Viete, aká podlaha na terasu je tá najlepšia a prečo? Aké druhy podláh na terasu poznáme? Sú betónové alebo kamenné podlahy najlepšími?

Podlaha na terasu - drevená

Čo je potrebné na zostavenie pergoly a ako začať?

Jedným z prvých hľadísk pri realizovaní výstavby pergoly je vytvoriť si plán a uistiť sa, že máte pomocníkov pre svoj projekt, správne nástroje a spotrebný materiál potrebný na vykopávanie pätiek a inštaláciu podstavcov. V závislosti od materiálu, ktorý si vyberiete pre pergolu, určíte, či potrebujete ďalšie nástroje.

Vinyl je luxusný materiál na pergoly a väčšina montovaných pergol bude vyrobená z tohto polykarbonátu. Pre pergolu je to absolútne najvhodnejší materiál, pretože NIKDY nehnije, ani sa nerozpadne ako drevo. Okrem toho ho nebudete musieť každý rok prelakovať alebo maľovať, ako by ste to museli robiť pri dreve. Aspekt nízkej údržby je obrovským argumentom – tvrdo ste pracovali na inštalácii, ale už nemusíte robiť nič, kým ju vlastníte.

Inštalácia pergoly

Nástroje a spotrebný materiál potrebný na zostavenie pergoly (v závislosti od typu nemusíte potrebovať všetky položky):

  • pomocník (pre väčšie pergoly sa odporúčajú najmenej 2 pomocníci),
  • zvinovací meter, kladivo, vodováha,
  • rebrík (dostatočne vysoký na to, aby ste počas montáže mohli pracovať na hornej časti pergoly),
  • aku- skrutkovač – nájdete napríklad tu: https://dodomacnosti.sk/aku-skrutkovace-test/,
  • skrutky,
  • rýpadlo,
  • očkoploché kľúče,
  • pre nové pätky: suchý betónový mix, štrk, lopata a miešačka alebo fúrik,
  • vŕtačka, vrták do muriva,
  • kotviace prvky – sú zvyčajne súčasťou balenia montovanej pergoly (dostanete návod s kompletným zoznamom súčastí súpravy vrátane počtu jednotlivých typov) alebo zakúpite v železiarstve.
  • Kategórie

Podobné články