Podlahové vykurovanie

Redakcia - 27. marca 2015 - 6383. zobrazení

Každý z nás túži mať v domácnosti primeranú teplotu tak, aby si mohol vychutnávať ničím nerušené pohodlie. Okrem klasického vykurovania sa do popredia dostáva aj podlahové vykurovanie.

Podlahové vykurovanie môže byť plnou náhradou klasického vykurovania, ale môže byť aj doplnkovým spôsobom kúrenia.

Pokiaľ sa rozhodujete o jeho umiestnení v domácnosti, dnes Vám prinášame pár faktov, ktoré by Vám rozhodovanie mohli uľahčiť.

Výhody podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie v sebe obnáša viacero výhod. Poznáte ten pocit, keď v miestnosti máte podľa teplomera štandardnú teplotu, ale Vám je stále chladno? Býva to spôsobené tým, že teplý vzduch má tendenciu stúpať hore, a preto sa horná časť tela ohreje skôr, ale na nohy nám môže byť stále chladno.

tahame-kurenie
Zdroj foto: (link)

Pri podlahovom vykurovaní je teplota podlahy samozrejme teplejšia a pocit tepla ide od nôh smerom nahor. Ďalšou výhodou je, že systém podlahového vykurovania prúdenie vzduchu, ktorý obsahuje plesne a rôzne alergény minimalizuje. Takéto prostredie je ideálne najmä pre alergikov a ľudí trpiacich podobnými zdravotnými problémami.

Šetrite priestor

Ako už vyplýva zo samotného názvu, podlahové vykurovanie je uložené pod podlahou. Tým pádom šetríte priestor.

podlahove-kurenie-pod-drevom
Zdroj foto: (link)

Možno Vás teraz napadlo, či využívaním podlahového vykurovanie nehrozí nejaké nebezpečenstvo popálenia. Obavy sú v tomto prípade zbytočné. Teplota vykurovacích bodov je všade rovnaká a tým pádom teplota podlahy dosiahne vždy iba bezpečnú úroveň.

Šetrite energie

Ďalšou nepopierateľnou výhodou podlahového vykurovania sú minimálne tepelné úniky. Klasické radiátory majú tendenciu postupom času strácať tesnosť a navyše absorbujú chladný vzduch zo svojho okolia, čím sa postupne naše náklady na vykurovanie zvyšujú.

podlahove-trubky
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ sa rozhodnete pre podlahové vykurovanie napojené na ohrev vody, budú Vaše náklady nižšie, pretože tento typ vykurovania nepotrebuje vysokú úroveň ohrevu vody. Ďalším typom je elektrické podlahové vykurovanie, ktoré je využívané viac ako doplnkový typ vykurovania napríklad v kúpelni alebo na toalete.

Nevýhody podlahového kúrenia

Tak ako všetko aj podlahové vykurovanie má svoju nevýhodu. Niektorým ľuďom tento typ vykurovania nevyhovuje, pretože majú radšej chladnú podlahu a vyššiu teplotu pri nohách považujú za zbytočnú. Okrem toho majú pocit, že podlaha je vlhká.

radiateur-eau-chaude-mural-vertical
Zdroj foto: (link)

Ako ďalšiu nevýhodu môžeme vnímať skutočnosť, že dnes sú k dispozícii rôzne typy radiátorov. Mnoho kúskov je oproti minulosti dizajnových a sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach i farbách, čím môžete svojej domácnosti dodať zaujímavý výzor.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články