Podlahové vykurovanie

Aké výhody má podlahové vykurovanie?

Redakcia - 27. augusta 2019 - 9232. zobrazení

Väčšina z nás túži mať vo svojej domácnosti optimálnu teplotu, aby si mohla vychutnávať ničím nerušené pohodlie. Okrem klasického vykurovania sa do popredia dostáva aj podlahové vykurovanie, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube.

Podlahové vykurovanie môže byť úplnou náhradou za klasické vykurovanie, ale rovnako môže byť aj len doplnkovým spôsobom vykurovania. Pokiaľ premýšľate nad inštaláciou podlahového vykurovania vo vašej domácnosti, prinášame vám pár faktov, ktoré by vaše rozhodovanie mohli uľahčiť.

Podlahové vykurovanie a jeho výhody

Podlahové vykurovanie so sebou prináša viacero výhod. Poznáte ten pocit, keď v miestnosti máte podľa teplomera „optimálnu“ teplotu, ale vám je stále chladno? Býva to spôsobené tým, že teplý vzduch má tendenciu stúpať hore, a preto sa horná časť tela ohreje skôr, pričom na nohy vám môže byť stále chladno.

Podlahové vykurovanie - ťahanie

Pri podlahovom vykurovaní je teplota podlahy samozrejme vyššia než teplota vzduchu a pocit tepla ide od nôh smerom nahor. Ďalšou výhodou je, že systém podlahového vykurovania efektívne zamedzuje prílišnému prúdeniu vzduchu, ktorý môže obsahovať rôzne druhy plesní a alergénov. Podlahové vykurovanie je tak ideálnou voľbou najmä pre alergikov a ľudí trpiacich podobnými zdravotnými problémami.

Šetrite priestor

Ako už vyplýva zo samotného názvu, všetky typy podlahového vykurovania sú umiestnené pod podlahou. Takýto typ vykurovania vám tak dokáže efektívne ušetriť nemalé množstvo priestoru v miestnosti. Možno vás práve teraz napadlo, či používaním podlahového vykurovania nehrozí zvýšené riziko prípadného požiaru alebo inej škodovej udalosti.

Podlahové vykurovanie - pod drevenou podlahou

Obavy sú v tomto prípade zbytočné. Rovnako ako v prípade „popálenia“, pretože teplota vykurovacích bodov je všade rovnaká, tým pádom teplota podlahy dosiahne vždy iba požadovanú bezpečnú úroveň.

Kde všade vám uniká zbytočné teplo v paneláku a ako to napraviť, aby ste ušetrili?

Viete, kedy dochádza k zbytočnému úniku tepla v paneláku? Ako tomu predísť? Načo by ste nemali zabudnúť? Úniku tepla predíte ak…

Kde všade vám uniká zbytočné teplo v paneláku a ako to napraviť, aby ste ušetrili?

Šetrite energie

Ďalšou nepopierateľnou výhodou podlahového vykurovania sú minimálne tepelné úniky. Klasické radiátory majú tendenciu postupom času strácať svoju izolovanosť, čím sa postupne náklady na vykurovanie zvyšujú.

Podlahové vykurovanie - montáž

Pokiaľ sa rozhodnete pre podlahové vykurovanie, ktoré bude na ohrev vody, budú vaše náklady nižšie, pretože tento typ vykurovania nepotrebuje vysokú úroveň ohrevu. Ďalším možným typom podlahového vykurovania je to elektrické, ktoré je využívané skôr ako doplnkový než primárny spôsob vykurovania. Často sa používa v kúpelniach alebo na toaletách.

Podlahové vykurovanie a jeho nevýhody

Tak ako všetko ostatné aj podlahové vykurovanie má svoje nevýhody. Niektorým ľuďom tento typ vykurovania jednoducho nevyhovuje, pretože majú radšej chladnejšiu podlahu a vyššiu teplotu pri nohách považujú za zbytočnú. Okrem toho majú pocit, že podlaha je vlhká.

Atypický radiátor

Ako ďalšiu nevýhodu môžeme vnímať skutočnosť, že dnes sú na trhu k dispozícii rôzne moderné typy radiátorov. Mnoho kúskov je oproti minulosti dizajnovejšími. Hlavne však sú dostupnými v rôznych tvaroch, veľkostiach i farbách, čím môžete svojej domácnosti dodať výnimočnosť…

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články