Kúrenie pre rodinné domy

Kúrenie pre rodinné domy

Redakcia - 28. apríla 2015 - 2454. zobrazení

S príchodom jesene a chladných dní je potrebné začať s vykurovaním. Kúrenie pre rodinný dom je jedným dielikom veľkej skladačky, na ktorý treba myslieť už od začiatku stavby. Pri rodinných domoch máme možnosť vyberať z viacerých typov vykurovania. Akú možnosť si vybrať?

Elektrina, plyn či tuhé palivo

Asi najväčšou dilemou pri výbere vykurovanie je či zvoliť kotol na plyn, elektrinu alebo tuhé palivo. Ak sa rozhodnete pre plyn, môžete si vybrať kondenzačný alebo bežný kotol. Pri tuhom palive máte zase na výber z bežných i splyňovacích kotlov alebo môžete namiesto kotla zvoliť kozub. Najviac využívanými surovinami na kúrenie sú plyn alebo elektrina. Ako všetci vieme v súčasnosti existuje viacero dodávateľov elektriny, a tak máme možnosť výberu lacnejších dodávok. Napriek tejto skutočnosti sa odborníci stále prikláňajú k názoru, že vykurovanie plynom ako aj ohrev vody je finančne výhodnejší.

fireplace-8405

Pýtate sa prečo použiť kondenzačné kotly? Kotly produkujú spaliny. Pokiaľ idú tieto spaliny von komínom, ich teplota je približne 110 stupňov. V kondenzačnom kotly sa tieto spaliny otočia okolo výmenníka na studenú vodu. To má za následok, že voda sa z časti ohreje a von komínom odídu spaliny, ktoré sú už ochladené. Vďaka tomuto procesu potom spotrebujete menej plynu na ohrev vody.

Pevné palivo

V súčasnosti zažívame veľký trend návratu k tradičným vykurovacím materiálom ako je drevo. Na trhu je ho dostatok a je dostupné širokým vrstvám obyvateľstva. Okrem toho kozub či pec dokážu vniesť do domácnosti pocit pohody a bezpečia. Využívané sú tiež kotly na tuhé palivo, kde je možnosť kombinácie spaľovania dreva a uhlia. Výhodou tohto systému sú bezpochybne nízke náklady ako na nákup kotla, tak aj na palivo. Nevýhodou je, že do kotla je potrebné vždy prikladať, aby mal čo spaľovať a tým pádom mohol vytvárať teplo. To býva problémom počas pracovných dní, kedy väčšinu času nikto nie je doma.

axe-674841_640

Okrem týchto základných foriem vykurovania môžete využiť ešte rôzne kombinácie ako napríklad kúrenie plynom a elektrické podlahové vykurovanie, či solárne panely. Ak si nie ste istí, ktorý spôsob vykurovania by bol pre Vás ten ideálny, určite sa radšej poraďte s odborníkmi.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články