Kúrenie pre rodinné domy

Aké zvoliť kúrenie pre rodinné domy?

Redakcia - 5. novembra 2019 - 5413. zobrazení

S príchodom jesene a chladných dní je potrebné začať s vykurovaním. Kúrenie pre rodinný dom je len jedným dielikom veľkej skladačky, na ktorý treba myslieť už od začiatku stavby. Pri rodinných domoch máte možnosť vyberať z viacerých typov vykurovania. Akú možnosť si vybrať?

Elektrina, plyn či tuhé palivo?

Asi najväčšou dilemou pri výbere vykurovania je či si zvoliť kotol na plyn, elektrinu alebo tuhé palivo. Ak sa rozhodnete pre plyn, môžete si vybrať kondenzačný alebo bežný kotol. Pri tuhom palive máte zase na výber z bežných i splyňovacích kotlov alebo môžete namiesto kotla zvoliť kozub.

Kúrenie

Najviac využívanými surovinami na kúrenie sú plyn alebo elektrina. Ako všetci viete v súčasnosti existuje viacero dodávateľov elektriny, a tak máte možnosť výberu lacnejších dodávok. Napriek tejto skutočnosti sa odborníci stále prikláňajú k názoru, že vykurovanie plynom ako aj ohrev vody je finančne výhodnejší.

Náš TIP na kvalitné a osvedčené kotly

Protherm

Junkers

Protherm

Protherm Gepard kúrenie
Hodnotenie

Cena: od 870.00 €

Junkres kúrenie
Hodnotenie

Cena: od 865.90 €

Protherm kúrenie
Hodnotenie

Cena: od 650.00 €

Prečo si zvoliť kondenzačné kotly?

Pýtate sa prečo si vybrať kondenzačné kotly? Kotly produkujú spaliny. Pokiaľ idú tieto spaliny von komínom, ich teplota je približne 110 stupňov. V kondenzačnom kotli sa tieto spaliny otočia okolo výmenníka na studenú vodu. To má za následok, že voda sa z časti ohreje a von komínom odídu spaliny, ktoré sú už ochladené. Vďaka tomuto procesu potom spotrebujete menej plynu na ohrev vody.

Kúrenie pre rodinné domy? Pevné palivo!

V súčasnosti zažívame veľký trend návratu k tradičným vykurovacím materiálom ako je napríklad drevo. Na trhu je ho dostatok a je dostupné širokým vrstvám obyvateľstva. Okrem toho kozub či pec dokážu vniesť do domácnosti pocit pohody a bezpečia. Využívané sú tiež kotly na tuhé palivo, kde je možnosť kombinácie spaľovania dreva a uhlia.

Aké výhody má podlahové vykurovanie?

Viete, prečo sa podlahové vykurovanie teší čoraz väčšej obľube? Aké výhody má podlahové vykurovanie a aké sú jeho nevýhody? Výhodou je…

Aké výhody má podlahové vykurovanie?

Výhodou tohto systému sú bezpochýb nízke náklady ako na nákup kotla, tak aj na palivo. Nevýhodou je, že do kotla je potrebné vždy prikladať, aby mal čo spaľovať a tým pádom mohol vytvárať teplo. To býva problémom najmä počas pracovných dní, kedy väčšinu času nikto nie je doma.

Kúrenie drevom

Okrem týchto základných foriem vykurovania môžete využiť ešte rôzne kombinácie ako napríklad kúrenie plynom a elektrické podlahové vykurovanie, či solárne panely. Ak si nie ste istí, ktorý spôsob vykurovania by bol pre vás ten ideálny, určite sa radšej poraďte s odborníkmi.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články