Pozor na klamstvá podomových predajcov elektriny a plynu

Pozor na klamstvá podomových predajcov elektriny a plynu

Redakcia - 27. novembra 2017 - 3178. zobrazení

Odberatelia elektriny a plynu majú viacero možností ako uzatvoriť dohodu o odbere energií. Jednou z nich je uzatvorenie zmluvy priamo pri dverách bytu alebo domu s podomovým predajcom. No pozor, práve tento spôsob vás môže dostať do problémov!

uzatvárania zmlúv o odbere elektriny a plynu

Podomová forma predaja elektriny a plynu funguje na slovenskom trhu už pár rokov. Napriek viacerým výhodám sa s týmto spôsobom uzatvorenia dohody so zákazníkmi spájajú aj riziká. Mnohí podomoví predajcovia sa totiž v snahe uzavrieť zmluvu a dostať sa k províziám neboja zavádzať a to aj za cenu, že odberateľov poškodia.

2 najčastejšie triky podomových predajcov

Osočovanie konkurencie – V rámci konkurenčného boja sa predajcovia uchyľujú k rôznym praktikám, no morálny kódex obchodníka by mal byť rešpektovaný. Žiadny predajca by sa nemal znižovať k osočovaniu konkurencie a zhadzovaniu ich práce bez ohľadu na jej kvalitu.

2 najčastejšie triky podomových predajcov

Nátlak na zákazníka – Častou chybou, ktorou si mnoho podomových predajcov kazí renomé, je nátlak na zákazníka. Sklony manipulovať a citovo vydierať nie sú u týchto obchodníkov nič ojedinelé bez ohľadu na to, že odberateľov nútia podpísať aj to, čo nechce.

Ohrozenou skupinou sú dôchodcovia

Najčastejšími obeťami týchto podomových podvodníkov sú práve dôchodcovia. Generácia starších ročníkov patrí k dôverčivejším ľuďom a keďže so systémom podomového predaja nemá veľa skúseností, často naletí na sladké sľuby.

zmluva

Zopár tipov ako sa vyhnúť zlým podmienkam:

– žiadajte podrobnú identifikáciu predajcu

– nikdy nedávajte predajcovi peniaze vopred

– prečítajte si každý detail pripravenej zmluvy

– požadujte všetky aktuálne cenníky a informácie

– preverte si ponuku konkurenčných dodávateľov

Nebyť podvodníkov, ktorí chcú za každú cenu zarobiť, podomový predaj energií mohol byť efektívnym a dôveryhodným spôsobom uzatvárania zmlúv o odbere elektriny a plynu. Pokiaľ však viete odhaliť chystané pasce a poznáte svoje práva a povinnosti, pochybným predajcom nenaletíte.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články