Odberatelia elektriny a plynu majú viacero možností ako uzatvoriť dohodu o odbere energií. Jednou z nich je uzatvorenie zmluvy priamo pri dverách bytu alebo domu s podomovým predajcom. No pozor, práve tento spôsob nás môže dostať do problémov!
Podomová forma predaja elektriny a plynu funguje na slovenskom trhu už pár rokov. Napriek viacerým výhodám sa s týmto spôsobom uzatvorenia dohody so zákazníkmi spájajú aj riziká. Mnohí podomoví predajcovia sa totiž v snahe uzavrieť zmluvu a dostať sa k províziám neboja zavádzať, a to aj za cenu, že odberateľov poškodia.
2 najčastejšie triky podomových predajcov
Osočovanie konkurencie
V rámci konkurenčného boja sa predajcovia uchyľujú k rôznym praktikám, no morálny kódex obchodníka by mal byť rešpektovaný. Žiadny predajca by sa nemal znižovať k osočovaniu konkurencie a zhadzovaniu ich práce bez ohľadu na jej kvalitu.
Nátlak na zákazníka
Častou chybou, ktorou si mnoho podomových predajcov kazí renomé, je nátlak na zákazníka. Sklony manipulovať a citovo vydierať nie sú u týchto obchodníkov nič ojedinelé bez ohľadu na to, že odberateľov nútia podpísať aj to, čo nechcú.
Ohrozenou skupinou sú dôchodcovia
Najčastejšími obeťami týchto podomových podvodníkov sú práve dôchodcovia. Generácia starších ročníkov patrí k dôverčivejším ľuďom a keďže so systémom podomového predaja nemá veľa skúseností, často naletí na sladké sľuby.
Zopár tipov ako sa vyhnúť zlým zmluvným podmienkam
Vecné bremeno: Ako sa s ním vysporiadať?
Viete, čo je to vecné bremeno a ako sa s ním vysporiadať? Ako zrušiť vecné bremeno podľa Občianského zákonníka? Viete, aké sú jeho podoby?
Nebyť podvodníkov, ktorí chcú za každú cenu zarobiť, podomový predaj energií mohol byť efektívnym a dôveryhodným spôsobom uzatvárania zmlúv o odbere elektriny a plynu. Pokiaľ však vieme odhaliť chystané pasce a poznáme svoje práva a povinnosti, pochybným predajcom nenaletíme.
Autor textu: Róbert Bosák