Prikrmovanie vtáctva v zime

Prikŕmovanie vtáctva v zime…

Redakcia - 13. decembra 2019 - 6066. zobrazení

Prikŕmovanie vtáctva v zime vždy vyvoláva debaty… Na rozdiel od toho vidieckeho, mestské vtáctvo má väčšinou veľmi obmedzené zdroje prirodzenej obživy. Ak budete prikrmovať správne, s ohľadom na bezpečnosť a správnu výživu vtákov, nebude to na škodu. Ako na prikŕmovanie vtáctva v zime, to vám prezradia nasledujúce riadky.

Ako na prikŕmovanie vtáctva?

V ideálnom prípade by sa malo vedieť vtáctvo postarať o svoju obživu aj počas zimy samé. To je možné dosiahnuť vysádzaním vybraných druhov stromov a krov, ktoré poskytnú vtákom dostatočný úkryt. Husté, tŕnité kry, ktoré vtáky ochránia pred predátormi a potravu, stromy a kry s bobuľovitými plodmi. Z takýchto druhov sa v meste veľmi dobre uplatňujú predovšetkým jarabiny, hlohy, hlohyňa šarlátová, driene, bazy, zob vtáčí, liesky, dulovec, kalina a podobne.

Prikŕmovanie vtáctva v zime

Takáto druhová skladba sa však v mestách vyskytuje len na malých, prevažne frekventovaných plochách, preto vtáctvo uvíta malú pomoc aj od nás, ľudí. Pokiaľ možno, vysaďte niektorý so spomínaných druhov priamo do svojej záhrady. Jedná sa o kry ozdobné svojimi plodmi, často však aj kvetmi, niektoré sú dokonca stálozelené. Do záhrady okrem ďalšej zelene prinesiete aj život v podobe vtáčích obyvateľov.

Náš TIP na budky pre vtáctvo

Budka

Drevená budka

Budka drevená

Prikŕmovanie vtáctva
Hodnotenie

Cena: od 11.70 €

Budka pre vtáctvo - prikŕmovanie vtáctva
Hodnotenie

Cena: od 10.00 €

Budka pre vtáky
Hodnotenie

Cena: od 14.50 €

Ak bývate v byte, najjednoduchším spôsobom, ako pomôcť vtáctvu prečkať nepriaznivé obdobie je ich priebežné prikŕmovanie. Aby ste nenarobili viac škody, ako osohu, s výberom krmiva radšej neexperimentujte. V priebehu roka stačí vypozorovať, ktoré druhy sa v blízkosti vášho obydlia vyskytujú najčastejšie a prispôsobiť im zimné menu.

Ako na zazimovanie záhrady?

Viete, prečo je dôkladné zazimovanie záhrady dôležité? Na čo by ste nemali zabudnúť? Viete ako na zazimovanie rastlín a drevín? Nezabudnite…

Zazimovanie záhrady

Drozdy určite neurazíte jablkami, sýkorky preferujú slnečnicu, tuk a ovsené vločky, vrabce a hrdličky nepohrdnú jačmeňom, drvenou kukuricou či slnečnicovými semenami. Tieto zmesi môžete skúsiť ozvláštniť aj mletými orechmi, prosom či makom. Rozhodne vtákom nedávajte údenú slaninu ani solené oriešky, mohli by sme im spôsobiť nemalé zažívacie problémy či dokonca úhyn.

Prikŕmovanie vtáctva - vtačie budky

Nestačí však len výber vhodného krmiva. Pokiaľ by ste aj tú najkvalitnejšiu zmes nasypali na ničím nekryté miesto vystavené očiam predátora, ostala by zrejme bez povšimnutia. Preto je potrebné navodiť v mieste kŕmenia pocit bezpečia, závetrie a zároveň vytvoriť dostatočnú plochu na bezpečné prilietanie a odlietanie. V rámci zazimovania záhrady sa môžete pustiť aj do výroby vtáčej budky alebo kŕmidla. Pokiaľ sa u vás budú vtáčiky cítiť príjemne, budú sa k vám radi vracať.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články