Prikrmovanie vtáctva v zime

Prikrmovanie vtáctva v zime

Redakcia - 17. decembra 2013 - 3824. zobrazení

O vhodnosti prikrmovania vtákov počas zimného obdobia sa vedú debaty. Na rozdiel od vidieckeho, mestské vtáctvo má väčšinou veľmi obmedzené zdroje prirodzenej obživy, preto, ak budeme prikrmovať správne, s ohľadom na bezpečnosť a správnu výživu vtákov, nebude to na škodu. Ako prikrmovať správne, to vám prezradia nasledujúce riadky.

V ideálnom prípade by sa malo vedieť vtáctvo postarať o svoju obživu aj počas zimy samé. To je možné dosiahnuť vysádzaním vybraných druhov stromov a krov, ktoré poskytnú vtákom dostatočný úkryt (husté, tŕnité kry, ktoré vtáky ochránia pred predátormi) a potravu (stromy a kry s bobuľovitými plodmi). Z takýchto druhov sa v meste veľmi dobre uplatňujú predovšetkým jarabiny, hlohy, hlohyňa šarlátová, driene, bazy, zob vtáčí, liesky, dulovec, kalina a podobne.

Takáto druhová skladba sa však v mestách vyskytuje len na malých, prevažne frekventovaných plochách, preto vtáctvo uvíta malú pomoc aj od nás, ľudí. Pokiaľ možno, vysaďte niektorý so spomínaných druhov priamo do svojej záhrady. Jedná sa o kry ozdobné svojimi plodmi, často však aj kvetmi, niektoré sú dokonca stálozelené. Do záhrady okrem ďalšej zelene prinesiete aj život v podobe vtáčích obyvateľov.

vtaci-v-zime

Ak bývate v byte, najjednoduchším spôsobom, ako pomôcť vtáctvu prečkať nepriaznivé obdobie je ich priebežné prikrmovanie. Aby sme nenarobili viac škody, ako osohu, s výberom krmiva radšej neexperimentujme. V priebehu roka stačí vypozorovať, ktoré druhy sa v blízkosti nášho obydlia vyskytujú najčastejšie a prispôsobiť im zimné menu. Drozdy určite neurazíte jablkami, sýkorky preferujú slnečnicu, tuk a ovsené vločky, vrabce a hrdličky nepohrdnú jačmeňom, drvenou kukuricou či slnečnicovými semenami. Tieto zmesi môžeme skúsiť ozvláštniť aj mletými orechmi, prosom či makom. Rozhodne vtákom nedávame údenú slaninu ani solené oriešky, mohli by sme im spôsobiť nemalé zažívacie problémy či dokonca úhyn.

vtacie-budky

Nestačí však len výber vhodného krmiva. Pokiaľ by sme aj tú najkvalitnejšiu zmes nasypali na ničím nekryté miesto vystavené očiam predátora, ostala by zrejme bez povšimnutia. Preto je potrebné navodiť v mieste kŕmenia pocit bezpečia, závetrie a zároveň vytvoriť dostatočnú plochu na bezpečné prilietanie a odlietanie. V rámci zazimovania záhrady sa môžete pustiť aj do výroby vtáčej búdky alebo kŕmidla. Pokiaľ sa u vás budú vtáčiky cítiť príjemne, budú sa k vám radi vracať.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články