Purizmus – elegancia spočíva v čistej jednoduchosti

Purizmus – elegancia spočíva v čistej jednoduchosti

Redakcia - 4. apríla 2017 - 5216. zobrazení

Desiatky štýlov, stovky návrhov, tisícky inšpirácií. Pestrosť, ktorú ponúka interiérový  dizajn, dáva možnosť vybrať si zariadenie domácnosti podľa vlastného vkusu každému. Na svoje si prídu aj milovníci čistej jednoduchosti, stačí sa obzrieť po purizme. 

Už zo samotného názvu je jasné, čo tvorí podstatu puristických interiérov. Alfou a omegou návrhov v tomto štýle je kombinácia čistých tvarov a farieb vedúca k jednoduchému, no o to viac výnimočnému vzhľadu. Práve to mení obytné priestory na praktické sídla bez rušivého gýču strácajúceho dušu a umožňuje vám bývať v príjemnom prostredí.

kuchyňa

Jednoduchosť a čistota v tvorbe 

Ak ste fanúšikom pestrých dekorácií a radi sa obklopujete bytovými doplnkami, purizmus nebude vašim obľúbeným štýlom. Jeho cieľom je vsádzať na pôvodné farby a tvary, ktoré prechádzajú minimálnymi alebo žiadnymi úpravami. Práve v tom spočíva spomínaná čistota v tvorbe, do ktorej nezasahujú prvky z iných smerov.

purism interior

Hlavné prvky puristického štýlu: 

– steny ostávajú v pôvodnom stave bez obkladov a dekorácií

– v priestore má vyniknúť pôvodná štruktúra použitých tvarov

– celkové farebné zladenie vsádza na výraznú monotónnosť

pri úpravách sa dáva dôraz na zachovanie pôvodných línií

izba

Štýl využiteľný aj v exteriéroch

Purizmus ako štýl nie je viazaný len na interiéry a jeho prítomnosť vídavame aj vo vonkajších častiach budov. Najviac sa s ním stretávame v podobe nezafarbených fasád alebo konštrukcií, ktorých vzhľad ostáva v pôvodnom stave bez úprav. Všetko však závisí od toho, či je dizajn navrhnutý v tradičnom ortodoxnom purizme alebo skôr v tom umeleckom, kde sa poľavuje a striktné dodržiavanie pravidiel daného slohu sa neberie až tak prísne.

Štýl využiteľný aj v exteriéroch

Puristické interiéry nie sú pre každého, obzvlášť ak je vkus majiteľa zameraný na rozmanitosť a umeleckú hravosť. V tom prípade bude lepšie poobzerať sa po úplne iných štýloch a nechať eleganciu spočívajúcu v čistej jednoduchosti alebo ak chcete jednoduchej čistote bokom.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články