Purizmus – elegancia spočíva v čistej jednoduchosti

Purizmus – elegantný dizajn, ktorý spočíva v čistej jednoduchosti

Redakcia - 27. marca 2019 - 7936. zobrazení

Súčasný interiérový dizajn nám ponúka desiatky interiérových štýlov, stovky návrhov interiérov a tisícky rôznych inšpirácií… Táto rozmanitosť súčasného interiérového dizajnu nám dáva možnosť vybrať si štýl a zariadenie interiéru podľa svojho vlastného vkusu. Na svoje si prídu aj milovníci čistej jednoduchosti a minimalizmu, ktorú ponúka práve purizmus.

Už zo samotného názvu je jasné, čo tvorí podstatu všetkých „puristických“ interiérov. Alfou a omegou puristického štýlu je kombinácia čistých tvarov a farieb vedúca k jednoduchému, no o to viac výnimočnému vzhľadu. Práve ten dokáže zmeniť vaše obytné priestory na praktické sídla bez rušivého gýču strácajáceho dušu a umožňuje vám bývať v príjemnom prostredí.

Purizmus v interiérovom dizajne

Jednoduchosť a čistota purizmu

Ak ste fanúšikmi dekorácií a radi sa obklopujete rôznymi bytovými doplnkami, purizmus nebude vašim obľúbeným interiérovým štýlom. Jeho cieľom je vsádzať na pôvodné farby a tvary, ktoré prechádzajú minimálnymi alebo žiadnymi úpravami. Práve v tom spočíva spomínaná čistota purizmu, tj. nezasahovanie prvkov z iných interiérových smerov.

Kúpeľňa v puristickom štýle

Purizmus a jeho hlavné charakteristické črty

  • steny ostávajú v pôvodnom stave, a to bez obkladov a dekorácií
  • v priestore má vyniknúť pôvodná štruktúra použitých tvarov
  • celkové farebné zladenie interiéru vsádza na výraznú monotónnosť
  • pri úpravách sa kladie dôraz na zachovanie pôvodných línií
Izba zariadená v puristickom štýle

Purizmus je štýl využiteľný aj v exteriérovom dizajne

Purizmus ako interiérový štýl nie je viazaný len na interiéry, ale jeho prítomnosť nájdeme aj v exteriérovom dizajne. Najviac sa s ním stretávame v podobe nezafarbených fasád alebo konštrukcií, ktorých vzhľad ostáva v pôvodnom stave bez úprav. Všetko však závisí od toho, či je dizajn navrhnutý v tradičnom ortodoxnom purizme alebo skôr v tom „umeleckom“, kde sa striktné dodržiavanie pravidiel purizmu neberie až tak prísne.

Purizmus ako architektonický štýl

Puristické interiéry nie sú pre každého, obzvlášť ak je vkus majiteľa zameraný na rozmanitosť a umeleckú hravosť. V tomto prípade sa bude lepšie poobzerať po úplne iných interiérových štýloch a nechať eleganciu spočívajúcu v čistej jednoduchosti bokom.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články