Riasoguľa

Čo je riasoguľa a ako sa dá doma vypestovať?

Redakcia - 9. septembra 2021 - 3535. zobrazení

Riasy majú v budúcnosti zohrať významnú úlohu vo viacerých oblastiach od medicíny cez gastronómiu až po kozmetický priemysel. V posledných mesiacoch sa ukazuje, že stabilné miesto si budú získavať aj ako živá interiérová dekorácia zdobiaca byty, domy či kancelárie. Svedčí o tom aj narastajúci záujem o pestovanie riasogulí.

Riasy pestované v interiéri sa môžu postupne stať celkom bežnou alternatívou voči izbovým rastlinám. Doposiaľ však nie je známych príliš veľa druhov, ktoré by dokázali splniť takýto účel. Jednou z hŕstky rias, ktoré sa hodia na domáce pestovanie, je práve riasoguľa. Tá však posúva pestovanie rastlín v domácnostiach na celkom inú úroveň, na akú sme zvyknutí pri klasických izbových rastlinách.

Čo je riasoguľa a čím je charakteristická?

Už samotný názov napovedá, že táto drobná vodná rastlinka je riasou guľatého tvaru. Aj keď nie všetky druhy riasogulí sú guľaté, epifytické druhy alebo druhy s tvarom voľných trsov sa objavujú skôr výnimočne, obzvlášť v podobe doma pestovaných živých dekorácií. Dôvodom je aj to, že v porovnaní s guľovitými druhmi sa nevyznačujú až takým elegantným vzhľadom. Ten trochu pripomína klasický zelený mach, akurát v guľovom prevedení v rôznej veľkosti, ktorá dosahuje od niekoľkých milimetrov do 20 až 30 centimetrov v závislosti od konkrétneho druhu. Pre všetky riasogule bez ohľadu na tvar a veľkosť je príznačné ich pestovanie vo vode.

Odkiaľ riasoguľa prišla a kde má pôvod?

Tvar a veľkosť riasogulí sa líši najmä od toho, odkiaľ daný druh pochádza. Keďže tieto riasy sa vo svojom prirodzenom prostredí, ktorým sú sladké vodné zdroje, objavujú na viacerých miestach na severnej pologuli, riasoguľa má niekoľko krajín pôvodu. Zopár druhov rastie na severozápade Európy, konkrétne na Islande a v Škótsku. Známe sú aj druhy z Estónska, ktoré však podobne ako škótske a islandské druhy veľkosťou zaostávajú za tými japonskými. Tie zvyknú priemerne dorastať do veľkosti zhruba 20 až 30 centimetrov. Týka sa to hlavne druhov, ktorých pôvodným domovom je jazero Akan na japonskom ostrove Hokkaidó. Práve tieto druhy sa v domácnostiach po celom svete pestujú najviac.

Pestovanie riasogule zaznamenáva boom

Práve pestovanie vo vode v kombinácii s neobvyklým tvarom a ďalšími pozitívami, ktoré sú pre tieto zelené riasy typické, podporuje záujem o pestovanie riasogule. To už niekoľko rokov zaznamenáva obrovský boom, ktorý sa postupne šíri do viacerých svetových regiónov. Kým spočiatku bola riasoguľa využívaná skôr iba ako živá dekorácia do akvária, postupne sa z nej stala obľúbená okrasná rastlina vhodná do domácností aj pracovní. Vďaka svojej miniatúrnej veľkosti, dlhodobej životnosti a nenáročnej starostlivosti si získava srdcia čoraz väčšieho množstva pestovateľov od Japonska až po Severnú Ameriku. Navyše, v niektorých kútoch sveta sa už istý čas organizujú aj výstavy a súťaže, kde je v plnej paráde prezentovaný nielen vzhľad riasogule, ale aj jej spôsob vzniku, rastu a života.

Ako riasoguľa zelená vzniká, rastie a žije?

  • Kúsok malej riasy sa prichytí na zrnko piesku.
  • Na zrnku piesku ostane dlhodobo prichytená.
  • Prichytená riasa postupne rastie a zväčšuje sa.
  • Za rok môže zväčšiť svoju veľkosť až o 1 cm.
  • Životnosť riasogule dosahuje desiatky rokov.

Náš TIP na kúpu riasogule

Riasoguľa

Riasogule
Hodnotenie

Cena: od 0.89 €

Na pestovanie sa hodí japonská riasoguľa

Životnosť niekoľko desiatok rokov a priemernú veľkosť 20 až 30 centimetrov dosahujú práve japonské druhy riasogule. Tie sú najčastejšie pestované nielen kvôli veľkosti a veku, ktorého sa dožívajú. Plusom je aj nenáročná starostlivosť, ktorá vyžaduje len pár jednoduchých krokov zahŕňajúcich tvorbu optimálnych podmienok na pestovanie a následnú opateru vodnej rastliny počas jej pestovania. Ďalším plusom je rýchle a jednoduché rozmnožovanie, ktoré prebieha delením. Takto si môžete namnožiť viacero riasogulí a dekorovať nimi všetky miestnosti v domácnosti, v pracovni alebo v akomkoľvek inom priestore, kde bude riasoguľa pestovaná.

Kde všade sa môže pestovať riasoguľa?

Malé zelené guličky plávajúce vo vode sa spočiatku pestovali najmä v akváriách. Neskôr sa ako vhodné miesta na pestovanie začali využívať rôzne vázy, misky či iné sklenené nádoby naplnené vodou. Keďže veľkosť riasogule je iba pár centimetrov a jej rast je pomalý, na pestovanie vám postačí akvárium alebo nádoba s menším objemom. Pre krajší estetický efekt ju môžete ozdobiť kamienkami alebo dekoratívnym štrkom, prípadne mušličkami alebo inými doplnkami priamo z mora. Podstatne dôležitejšie ako vzhľad výzdoby sú podmienky, ktoré riasoguli vytvoríte.

Aké podmienky riasoguľa potrebuje?

Voda

Voda je pre každú riasoguľu životným prostredím, v ktorom strávi celý život bez ohľadu na vek, ktorý sa vybraná rastlina dožije. Na jej typ nie je veľmi náročná, no ak máte možnosť, doprajte jej čistú filtrovanú vodu bez chlóru. Vhodnou alternatívou je aj dažďová voda, ktorá by však mala byť poriadne odstáta, aspoň niekoľko dní.

Poloha

Podobne ako v iných rastlinách, aj v riasoguli prebieha fotosyntéza, ku ktorej táto zelená riasa potrebuje trochu denného svetla. Na intenzitu svetla však vôbec nie je náročná. Bez problémov sa jej darí aj v polotieni alebo na tmavších miestach. Stačí, ak akvárium alebo nádoba so zelenou guľkou nebude v úplnej tme.

Teplota

Riasoguľa nemá veľké nároky ani na teplotu vody. K udržaniu kondície a sviežeho zeleného vzhľadu jej stačí voda s teplotou na úrovni izbovej teploty. Mnohí pestovatelia však potvrdzujú, že riasoguliam sa darí aj pri teplotách okolo 10 až 15 °C. Rovnako im nevadí ani vyššia teplota, ktorá môže dosahovať až do 30 °C, aj keď odporúčaná je skôr teplota podobná izbovej teplote.

Akú starostlivosť riasoguľa vyžaduje?

Výmena vody

Čím je riasoguľa väčšia, tým častejšie je potrebné meniť vodu v nádobe, kde je pestovaná. Pri guličkách s veľkosťou okolo 20 centimetrov by ste tak mali urobiť aspoň raz za dva týždne. Pre krajší estetický vzhľad nádoby a zaistenie čo najlepších podmienok môžete vodu vymieňať každých 7 až 10 dní. V prípade, že do nádoby napadal prach alebo sa na dne usádzajú nejaké nečistoty, intervaly výmeny ešte o niečo skráťte.

Udržiavanie teploty

Častá výmena vody môže narušiť snahu o udržanie teploty na stabilnej úrovni. Do nádoby, kde sa riasoguľa pestuje, sa snažte nalievať vždy rovnako teplú vodu. Tá sa postupne ohreje na úroveň izbovej teploty sama. Pomocou ohrievača či iného akváriového zariadenia na ohrev vody však môžete teplotu nepretržite regulovať bez toho, aby dochádzalo k výkyvom jej hodnôt.

Bez hnojenia

Nenáročnosť tejto vodnej rastliny vás odbremení od viacerých úkonov, ktoré by ste absolvovali pri väčšine doma pestovaných rastlín. Jedným z nich je hnojenie. To nie je pri riasoguli vôbec nutné, nakoľko rastlina si vyrába všetky potrebné živiny v rámci procesu fotosyntézy. Pri jej pestovaní sa vyhnete aj strihaniu či zazimovaniu.

Ako sa pestuje voskovka v interiéri?

Viete, ako sa pestuje voskovka (hoja)? Ako často a kedy by ste mali voskovku hnojiť? Čím je táto exotická kráska charakteristická?

Voskovka

Gúľanie riasogule pomáha formovať jej tvar

Doma pestovaná riasoguľa má v porovnaní s rastlinami rastúcimi v jazerách vo voľnej prírode jednu obrovskú nevýhodu. Tou je nemožnosť gúľať sa po dne jazera alebo inej vodnej plochy, vďaka čomu si riasogule formujú pekný guľatý tvar. K tomu im však môžete pomôcť. Stačí raz za čas vziať riasoguľu do ruky a pár minút si ju gúľať po dlani. Okrem toho, že jej to pomôže ku krajšiemu vzhľadu, podľa vedeckých štúdií tým zároveň upokojíte svoju nervovú sústavu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články