Saturejka záhradná

Saturejka záhradná: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 26. marca 2021 - 3252. zobrazení

Prišla k nám až zo Stredomoria, aby nám pomohla dať svoj zdravotný stav do poriadku. Reč je o obľúbenej bylinke známej ako saturejka záhradná, ktorá sa hojne využíva pri príprave pokrmov. Nielen tým ale doprajeme nášmu organizmu dostatok liečivých látok potrebných pre správne fungovanie metabolizmu a iných biologických procesov v tele.

Saturejka záhradná nie je v ľudovom liečiteľstve ani v oblasti gastronómie žiadnou novinkou. Jej využitie na liečebné a potravinárske účely má dlhoročnú tradíciu, a to nielen v Európe. Jej pôvod totiž nesiaha iba do Stredomoria. Častým miestom výskytu je aj juhovýchod Ázie, kde je aj v súčasnosti jednou z najobľúbenejších korenín. Túto úlohu si plní aj v našich končinách, kde je však povýšená aj na skvelú liečivú bylinku schopnú riešiť viaceré zdravotné problémy.

Aké typické znaky má saturejka záhradná?

  • Rastlina je menšieho vzrastu, dorastá do výšky 20 až 30 cm.
  • Rastie formou zeleného, niekedy zeleno-fialového podzemku.
  • Z podzemku vyrastajú sýtozelené listy s tmavším zafarbením.
  • Saturejka záhradná je typická aj drobnými fialovými kvietkami.
  • Kvetnatá koruna býva výnimočne biela s fialovým podfarbením.

Zo saturejky sa zbiera a spracúva najmä vňať

Listy a kvety saturejky si v kuchyni nachádzajú minimálne uplatnenie. Slúžia skôr na ozdobu jedál, prípadne na rozvoňanie miestnosti. Úlohu korenia a prírodného liečiva tak na seba berie vňať. Tú sa odporúča zbierať v čase kvitnutia, ktoré zvykne prebiehať od júna do septembra. Nazbieranú vňať je následne potrebné vysušiť pri vyšších teplotách, ktoré by mali dosahovať aspoň 30 °C. Takto si udrží výdatné liečivé účinky a zároveň aj lahodnú chuť.

Saturejka záhradná - kvet

Ako zužitkovať vňať saturejky záhradnej?

  • Na výrobu korenia využívaného ako prísada do pokrmov.
  • Na prípravu čaju z čerstvej alebo sušenej vňate saturejky.
  • Ako horúci odvar, ktorý sa môže používať pri naparovaní.
  • Odvar zo saturejky je vhodný aj na čistenie pleti a pokožky.

Ktoré problémy saturejka záhradná lieči?

Tráviace ochorenia

Doménou liečivých schopností saturejky je tráviaci trakt. Ten čistí od toxínov a pomáha mu k lepšej činnosti. V rámci toho dokáže tlmiť bolesti spôsobené zápalmi čriev alebo žalúdka. Zároveň je užitočná pri plynatosti, nadúvaní či zápchach.

Pomalé hojenie rán

Významnú úlohu zohráva aj pri kožných poraneniach. Vďaka svojmu bohatému zloženiu vitamínov a iných liečivých látok ich dokáže rýchlejšie hojiť, či sa jedná o popáleniny, rezné poranenia alebo pokožku spálenú letným slnkom.

Vysoký krvný tlak

Kým niektoré aromatické bylinky krvný tlak skôr zvyšujú, v prípade saturejky je to presne naopak. Znižovanie tlaku súvisí so schopnosťou bylinky upokojovať nervovú sústavu. S odstránením stresu a napätia sa následne znižujú aj hodnoty krvného tlaku.

Slúži ako kardiotonikum

Priaznivý vplyv na obehovú sústavu sa schopnosťou znižovať krvný tlak nekončí. Saturejka záhradná je takisto známym kardiotonikom, ktoré podporuje správnu činnosť srdcového svalu.

Lieči pretrvávajúci kašeľ

Dôvodom pretrvávajúceho kašľa môžu byť zahlienené dýchacie cesty. Na ich uvoľnenie je skvelý saturejkový čaj, ktorý pôsobí ako liek na vnútorné užívanie. Jeho plusom je, že čaj sa môže piť dlhodobo, nakoľko bylinka neobsahuje látky, ktoré by pri častej konzumácii organizmu škodili.

Valeriána lekárska: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má valeriána lekárska? Kde všade si ju môžete nazbierať? Aký vplyv na zdravie má valeriána lekárska? Vplyv má…

Valeriána lekárska

TIP na rýchlu prípravu čaju z vňate saturejky

Liečebné čajové kúry môžu trvať niekoľko týždňov, pričom každý deň vypijeme 2 hrnčeky. Ich prípravu zvládneme za pár minút. Stačí, ak si pripravíme 2 menšie čajové lyžičky vysušenej saturejky, ktorú dáme lúhovať do hrnčeka s vriacou vodou. Po 10 minútach lúhovania čaj scedíme a okamžite ho môžeme vypiť.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články