Spojenie moderného dizajnu a tradičného remesla

Spojenie moderného dizajnu a tradičného remesla

Reklamný článok - 26. februára 2018 - 8659. zobrazení

Jednoduchosť a eleganciu sprevádzajú dizajn Javoriny už desaťročia. Kombinácia týchto dvoch vlastností umožňuje vznik jedinečného a nadčasového nábytku, o ktorý je záujem aj vo svete. Až 50% výroby Javoriny ide totiž na export. Výrobné družstvo neustále svoj sortiment inovuje a tento rok prinieslo hneď niekoľko noviniek. Oficiálne už Javorina z noviniek predstavila posteľ s nočnými stolíkmi TATRAN, stolík HRIB, či vešiakovú stenu GABRIELA, no noviniek pre rok 2018 je viac.

Jednoduchosť a eleganciu sprevádzajú dizajn

Taburet inšpirovaný zbojníkom

Pod taburet s názvom JURO sa podpísal úspešný slovenský dizajnér Tomáš Kráľ, pôsobiaci v Loussane. Stolík je vyrobený z detailne opracovaného dubového masívu s naolejovaným povrchom a zaujme precíznym vyladením detailu spoja medzi masívnou sedacou časťou s veľkým, charakteristickým zaoblením a nohou ktorá do nej elegantne zapadá. „Pri navrhovaní pre Javorinu som sa snažil rešpektovať základné hodnoty značky a hľadal inšpiráciu práve v slovenskej kultúre.

Taburet inšpirovaný zbojníkom

Do kolekcie „Juro“, som sa tak, okrem vlastného štýlu, snažil  vdýchnuť aj kúsok poézie a slovenskej tradície,“ vysvetľuje Tomáš Kráľ. „Tak, ako tomu napovedá aj samotný názov, kolekcia je tvarovo a konštrukčne inšpirovaná legendárnou postavou slovenskej kultúry, zbojníkom Jurajom Jánošíkom, presnejšie tvarom jeho ikonického Terchovského, zaobleného klobúka,“ dodáva úspešný dizajnér. Jednoduchá, trojnohá taburetka je len prvou lastovičkou z pripravovanej kolekcie, ktorá bude celá vybudovaná na podobnom princípe a rovnakom detaile. Cena taburetu je 169 eur.

Nevšedná klasika

Typický dizajn Javoriny predstavuje knižnica LINK+, ktorú navrhol interný a dlhoročný hlavný dizajnér Leo Čellár. Tvarom aj použitím solitér jasne zapadá do starších kolekcií výrobného družstva a svoje využitie nájde tak v obývačke, ako aj detskej izbe, či domácej pracovni. „Knižnicu LINK+ som navrhol ako doplnok k existujúcej línii komôd a TV skriniek. Mojím cieľom pri navrhovaní bolo zachovať subtílnosť a súčasne vytvoriť dostatok oddelených úložných možností,“ opisuje proces vzniku Leo Čellár, dizajnér a konateľ výrobného družstva Javorina.

Nevšedná klasika

„Tenké police a priečky z masívneho dreva tak vytvárajú členitý vnútorný priestor pre uloženie kníh či iných predmetov,“ dodáva Leo Čellár. Knižnica je vyrobená z masívneho dreva je závesná. Možná je aj verzia s nerezovým soklom. Cena knižnice LINK+ je 899 eur.

Doplnky do každej domácnosti

Interiérové doplnky si v rámci novej kolekcie zobralo na starosť skúsené dizajnérske duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Veľkú pozornosť na seba priťahujú nástenné hodiny LUNA, ktoré sú, tak ako všetky výrobky Javoriny, vyrobené z dubového masívu. „Hodiny sú voľne inšpirované mesiacom v splne a decentná priehlbina v strede im dodáva na ohybnosti a umožňuje vznik rôznych farebných kombinácií,“ vysvetľuje Roman Vrtiška. Cena nástenných hodín, s ktorými vám, podľa slov ich dizajnérov, bude čas ubiehať pomaly, je 139 eur.

drevené výrobky

Jedinečné interiérové doplnky predstavuje ZVER. Na výber je pritom DIVIAK a RYBKA. Oba interiérové prvky sú vyrobené z masívu a sú unikátnym príkladom dizajnérskeho umenia autorov. „Malé zberateľské predmety ZVER sú modernou štylizáciou diviaka a pstruha, zo slovenských Tatier a budú skvelým doplnkom pre každú domácnosť,“ približuje Vladimír Žák. Cena jednej figúrky je 59 eur.
Zdroj/foto: Javorina

  • Kategórie

Podobné články