Kedy strihať tuje

Strihanie živých plotov je s plotostrihmi oveľa jednoduchšie

Reklamný článok - 21. apríla 2022 - 1223. zobrazení

Prvé slnečné lúče konečne hrejú na pokožke, tráva sa znova zelená a svoje listy nahodili aj kríky a živé ploty. Ak chceme, aby boli zdravé, zachovali si svoju hustotu, tvar a plnili svoju funkciu, musíte im venovať svoj čas a starostlivosť. Popri hnojeniu a postrekoch, na to budete potrebovať správne nožnice na živý plot, s ktorými bude starostlivosť o vaše dreviny a kroviny jednoduchšia.

Živý plot je okrasnou rastlinou, ktorá v mnohých prípadoch plní funkciu ochrany a ohraničenia pozemku. Okrem iného dokáže zachytávať prach a je domovom pre vtáctvo. Časy, kedy sme kroviny museli strihať nožnicami, namáhať sa niekoľko hodín, aby sme dosiahli požadovaný tvar, sú už, našťastie, dávno za nami. S plotostrihmi šetríte čas aj svoje ruky.

Na trhu je hneď niekoľko druhov – benzínové, elektrické, teleskopické i akumulátorové plotostrihy. Spája ich princíp, na základe ktorého fungujú. Automatické nožnice strihajú vďaka proti sebe kmitajúcim nožom na lište, tie poháňa elektromotor alebo benzínový spaľovací motor. Podľa čoho si ale vybrať? Aké sú ich prednosti?

Plotostrih

Elektrické plotostrihy

Existujú dva druhy elektrických plotostrihov, nožnice na batériu – akumulátorový plotostrih a model na elektrický kábel. Modely s batériou v minulosti nemali dlhú výdrž, dnes sa už vyrovnajú aj benzínovým modelom. Je ale potrebné ich dobíjať a vy si tak musíte robiť nútené prestávky pri práci.

Modely s káblom vydržia dlhšie, sú spoľahlivé, ale pri práci vás obmedzuje elektrický kábel. Ten môže zavadzať najmä, ak budete strihať živý plot na rebríku. Nie je ideálnou voľbou ani v prípade, že je potrebné ťahať dlhý kábel až k plotu, ktorý sa nachádza ďaleko od zdroja energie. Ak vám nevadí kábel, poteší vás ich váha, sú totiž ľahké, čo oceníte pri celodennej práci v záhrade.

Plusy

 • Nízka hmotnosť.
 • Tiché.
 • Nízka cena.
 • Jednoduchá manipulácia.

Mínusy

 • Nie je vhodný na tvrdšie dreviny.
 • Nutnosť elektrického pripojenia alebo dobíjania (aku plotostrihy).

Využitie elektrického a akumulátorového plotostrihu

Elektrické plotostrihy využijete pri menších a mäkších drevinách, drobných kríkoch. Svoje miesto nájdu pri úprave krovín v blízkosti elektrického pripojenia. Elektrické modely na kábel používajte výlučne počas suchého počasia. Dreviny či kroviny by nemali byť vlhké. Akumulátorové modely sú zabezpečené proti vlhkosti.

Plotostrihy

Benzínové plotostrihy

Benzínové modely patria medzi najvýkonnejšie. Skúsení záhradkári si ich vyberajú najmä kvôli flexibilite. Môžete s ním upravovať zeleň kdekoľvek bez obmedzovania káblom.

Ich najväčším mínusom je ich váha, patria medzi najťažšie plotostrihy. Benzínový motor si vyžaduje pravidelnú údržbu, a samozrejme, benzín, čo nie je príliš ekologické a v súčasnosti ani lacné. Už pri kúpe si zistite, aký druh paliva váš plotostrih potrebuje a ako motor čistiť, aby vám vydržal slúžiť čo najdlhšie.

TIP OD NÁS: Tak ako pri všetkých strojoch, ktoré poháňa benzínový motor, je dôležité, aby ste po dlhšom nevyužívaní plotostrihu, nechali stroj zahriať na prázdnom chode.

Plusy

 • Využitie kdekoľvek bez obmedzení.
 • Výkon motora.
 • Možnosť práce aj v mierne vlhkom počasí.

Mínusy

 • Vysoká hmotnosť a hlučnosť.
 • Náročnejšie na údržbu.
 • Tvorí splodiny – neekologická voľba.

Využitie benzínových plotostrihov

Najvýkonnejšie modely dokážete využiť nielen pri úprave živých plotov, ale aj pri strihaní ovocných stromov a kríkov. Nevadí im ani mierne vlhké počasie. Pracovať s ním viete kdekoľvek na záhrade i mimo pozemku bez obmedzení.

Plotstrih Husqvarna

Tyčové vyvetvovacie píly

Rovnomerná úprava vyšších živých plotov či stromov bez rebríka? Áno, dá sa to. Tyčové vyvetvovacie píly je možné predĺžiť, a tak sa viete postarať aj o rez vo výškach bez toho, aby ste balansovali na rebríku a riskovali pád. Píly môžu mať dosah až do výšky 4,5 metra.

Kedy strihať tuje? + 4 základné princípy strihania tují

Kedy strihať tuje? Na čo by ste mali myslieť pred striahním tují? V článku nájdete 4 hlavné princípy strihania tují… Ako strihať tuje?

Strihanie tují

Čo by ma malo pri kúpe zaujímať?

Výkon

Ak máte väčšiu záhradu s rôznymi druhmi drevín a krovín, budete potrebovať výkonnejší model, za ktorý si ale priplatíte. V prípade, že vlastníte malý pozemok, kde chcete sezónne upravovať menší živý plot, postačí vám aj model s nižším výkonom. Výkon sa určuje vo wattoch. Najvýkonnejšie modely majú do 1000 wattov.

Hmotnosť

Hmotnosť je veľmi dôležitý aspekt pri výbere nožníc. Zvládnete udržať ťažký benzínový model počas celej doby strihania? Ako sa vám odvďačia ramená a chrbát? Elektrické modely majú okolo 2 kilogramov, benzínové výkonnejšie modely majú od 5 do 7 kilogramov.

Dĺžka lišty

Kratšia lišta je vhodnejšia pre strihy oblých tvarov a detaily, naopak dlhou lištou viete na živom plote vytvoriť krásny rovný strih. Modely s kratšou lištou majú okolo 40 cm, tie dlhšie majú lištu dlhú okolo 60 centimetrov.

Príkon / Spotreba

Koľko energie využijete pri strihaní s vašim novým plotostrihom? Koľko pohonných látok spotrebuje pri práci? Informujte sa o týchto parametroch pred kúpou a ušetrite nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.

Rozostup nožov

Na lište sú rozmiestnené nože, ich vzdialenosť od seba nám určuje, aké hrubé vetvy vieme s našimi nožnicami strihať. Ak pri strihaní zvolíte zlý rozostup nožov, môžete plotostrihom drevinu poškodiť. Vzdialenosť nožov sa pohybuje od 12 do 34 milimetrov.

Konštrukcia a materiál

Investícia do kvalitných materiálov je základom pri každom stroji, ktorý plánujete využívať niekoľko rokov, plotostrih preto nie je výnimkou. Pri konštrukcii si dávajte pozor na správnu ergonomickú rúčku, vyváženie stroja či systém tlmenia vibrácií. Všetky tieto prvky pomáhajú k bezpečnejšiemu využívaniu stroja.

Plotostrihy Husqvarna

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri práci s nožnicami na plot myslite na bezpečnosť pri práci a noste bezpečnostné prvky – rukavice, okuliare na ochranu očí pred odlietajúcimi časťami drevín, protišmykovú obuv a respirátor pre ochranu pred prachom či výparmi z benzínových modelov.

Nové modely plotostrihov majú na výber bezpečnostné funkcie – bezpečnostná brzda, antivibračný systém, poistka proti prehriatiu, bezpečnostný zámok či ochranný kryt rukoväte.

Ak hľadáte kvalitné nožnice na živý plot a iné dreviny, pozrite si ponuku Husqvarny a nechajte si poradiť odborníkmi.

 • Kategórie

Podobné články