stroje a technika

Stroje a technika dávno nie sú výsadou mužov

Reklamný článok - 4. decembra 2018 - 5335. zobrazení

V železiarstve Claytonovcov pracuje Anastasia Steelová. Vyzná sa, kde čo je, pomáha domácim majstrom s výberom náradia a materiálu, hoci sama o sebe tvrdí, že je poriadne „drevo“. Až kým do jej života nevstúpi Pán záhadný, magnát Christian Grey. Je oveľa záhadnejší ako technika, ktorú Anastasia predáva. Alebo technika nie je záhadná?

strunova kosacka

Epizóda z úvodu bestselleru Päťdesiat odtieňov sivej dobre ilustruje súčasný stav trhu s hobby technikou. Hovorí sa, že muži sú odborníci na nástroje a stroje. Ide o klišé snáď ešte z minulého tisícročia.

Svet dobývajú emancipované ženy, ktoré majú rady kvalitu a funkčnosť použitých technológií. Ženy, ktoré nečakajú, kým muž pokosí trávnik a pustia sa s vervou do toho samé. S nadšením strihajú kríky a dávajú tvar živým plotom. S výsledkom, priznajme si, často lepším, ako keby sa záhradníčenia zhostil muž.

zahradny vyzinac

Záujem o záhradnú techniku rastie

„Za posledné roky sledujeme zvýšený záujem žien o záhradnú techniku. Majú pomerne jasné predstavy o tom, ako by mala záhrada či sad vyzerať a čo všetko budú potrebovať na ich údržbu,“ potvrdzuje súčasné trendy odborník na záhradnú a lesnú techniku Ján Spišák.

„Odporúčame ženám, ale rovnako i mužom, pred kúpou sa dobre informovať o používaní strojov a najmä o ich servisovaní. Stroje totiž kupujú na 15 a viac sezón, a teda je nesmierne dôležité, aby zákazníčky mali v blízkosti servisné stredisko, kde im môže vyškolený personál kedykoľvek poradiť, pomôcť a vymeniť súčiastky.“

motorova pila stihl

Na čo by však šikovné záhradníčky nemali zabúdať a čo by mali zvážiť, je pohon strojov. Na trhu sú dostupné motorové, elektrické aj akumulátorové píly. Každý z týchto typov píl je však vhodný do iných podmienok a vyznačuje sa inou intenzitou používania.

Motorové píly

Motorová píla vyniká variabilitou použitia v teréne, bez obmedzení spojených s dĺžkou predlžovacieho kábla. Motorová píla je náročnejšia na údržbu, ktorá zahŕňa napríklad dopĺňanie palivovej zmesi (pomer oleja a benzínu), čistenie filtra či výmenu sviečky.

Motorová píla Stihl MS 170

motorova pila stihl ms170

Ľahká motorová píla s nízkymi vibráciami vďaka kvalitnému anti-vibračnému systému.

Je veľmi vhodná na prípravu palivového dreva, stavebné práce a stínanie malých stromov.

Cena: od 139 €

Elektrické píly

Elektrické píly sú tichšie a majú jednoduchšiu údržbu, no sú limitované elektrickým vedením. Plynulosť pohybu pri rezaní môže byť narúšaná manipuláciou s predlžovacím káblom.

Elektrická píla Stihl MSE 210 C-BQ

elektricka pila stihl mse 210 c-bq

Výkonná elektrická píla na dokončovacie stavebné práce.

Optimálna technika s elektrodynamickou dobehovou brzdou QuickStop Super a plne elektronickým ovládaním funkcií motora.  

Cena: od 269€

Akumulátorové píly – stroje a technika

Výhody oboch variantov – benzínového a elektrického – spájajú akumulátorové stroje. Sú tiché, takmer bezúdržbové a zároveň s maximálnou voľnosťou pohybu pri práci. Podstatné je nezabudnúť pred pracovným výkonom dobiť akumulátor.

Akumulátorová píla STIHL MSA 120C

akumulatorova pila STIHL MSA 120 C

Praktická, kompaktná, ľahká, silná a extrémne tichá. To je akumulátorová píla STIHL MSA 120C.

Vďaka 90 rokom skúseností v oblastí vývoja a výroby motorových píl prináša spoločnosť STIHL ideálny stroj pre občasnú prácu s drevom v záhrade a okolo domu.

Cena: od 169 €

Zvýšený záujem žien o záhradnú techniku

Motorové píly slovenské ženy používajú už roky. Svet ešte možno ovládajú muži, akým je samoľúby fešák Christian Grey, no v manažovaní a ovládaní techniky sú ženy viac ako zdatným súperom a postupne vyrovnávajú skóre.

stroje a technika

„Je takmer nepochopiteľné, že slovenská legislatíva donedávna rigidne zakazovala ženám získať pilčícky preukaz, a teda profesionálne pracovať s motorovou pílou, napríklad pri ťažbe dreva. Pritom mnohé ženy sú skvelé umelecké rezbárky, ktoré motorové píly používajú už roky,“ doplnil Ján Spišák.

interactive connectionEšte ste si nevybrali? Poradíme Vám, podľa čoho vyberať najlepšie píly. Viac informácií a recenzií zákazníkov si môžete pozrieť v kategórií píly.

Zdroj: Sténia     Zdroj foto: STIHL

  • Kategórie

Podobné články