Stroje a technika dávno nie sú výsadou mužov

Reklamný článok - 2. decembra 2013 - 2131. zobrazení

V železiarstve Claytonovcov pracuje Anastasia Steelová. Vyzná sa, kde čo je, pomáha domácim majstrom s výberom náradia a materiálu, hoci sama o sebe tvrdí, že je poriadne „drevo“. Až kým do jej života vstúpi Pán záhadný, magnát Christian Grey. Je oveľa záhadnejší ako technika, ktorú Anastasia predáva. Alebo technika nie je záhadná?

strunova-kosacka

Epizóda z úvodu bestselleru Päťdesiat odtieňov sivej dobre ilustruje súčasný stav trhu s hobby technikou. Hovorí sa, že muži sú odborníci na nástroje a stroje. Ide o  klišé snáď ešte z minulého tisícročia.

Svet dobývajú emancipované ženy, ktoré majú rady kvalitu a funkčnosť použitých technológií.

Ženy, ktoré nečakajú,kým muž pokosí trávnik a pustia sa s vervou do toho samé. S nadšením strihajú kríky a dávajú tvar živým plotom. S výsledkom, priznajme si, často lepším, ako keby sa záhradníčenia zhostil muž.

lahky-zahradny-vyzinac

„Za posledné roky sledujeme zvýšený záujem žien o záhradnú techniku. Majú pomerne presné predstavy o tom, ako by mala záhrada či sad vyzerať a čo všetko budú potrebovať na ich údržbu,“ potvrdzuje súčasné trendy odborník na záhradnú a lesnú techniku Ján Spišák a dodáva: „Odporúčame ženám, ale rovnako i mužom, pred kúpou sa dobre informovať o používaní strojov a najmä o ich servisovaní. Stroje totiž kupujú na 15 a viac sezón,a teda je  nesmierne dôležité, aby zákazníčky mali v blízkosti servisné stredisko, kde im môže vyškolený personál kedykoľvek poradiť, pomôcť a vymeniť súčiastky.“

pila

Na čo by však šikovné záhradníčky nemali zabúdať a čo by mali zvážiť, je pohon strojov. Na trhu sú dostupné motorové, elektrické aj akumulátorové. Každý variant je vhodný do iných  podmienok a intenzity používania. Benzínový variant vyniká variabilitou použitia v teréne bez obmedzení dĺžkou predlžovacieho kábla. Naopak, je náročnejší na údržbu, ktorá zahŕňa napríklad dopĺňanie palivovej zmesi (pomer oleja a benzínu), čistenie filtra či výmenu sviečky. Pri benzínových variantoch ženy ocenia blízkosť servisného strediska a dostupnosť technikov. Elektrické stroje sú tichšie a majú jednoduchšiu údržbu, no sú limitované elektrickým vedením. Plynulosť pohybu pri kosení štvorkolesovou kosačkou môže byť narúšaná manipuláciou s predlžovacím káblom.

Výhody oboch variantov – benzínového a elektrického – spájajú akumulátorové stroje. Sú tiché, takmer bezúdržbové a zároveň s maximálnou voľnosťou pohybu pri práci. Podstatné je nezabudnúť pred pracovným výkonom dobiť akumulátor.

rezbarka

Motorové píly slovenské ženy používajú už roky. Svet ešte možno ovládajú muži, akým je samoľúby fešák Christian Grey, no v manažovaní a ovládaní techniky sú ženy viac ako zdatným súperom a postupne vyrovnávajú skóre.„Je takmer nepochopiteľné, že slovenská legislatíva donedávna rigidne zakazovala ženám získať pilčícky preukaz, a teda profesionálne pracovať s motorovou pílou, napríklad pri ťažbe dreva. Pritom mnohé ženy sú skvelé umelecké rezbárky, ktoré motorové píly používajú už roky,“doplnil Ján Spišák.

Zdroj: Sténia     Zdroj foto: STIHL

  • Kategórie

Podobné články