Vianočný kaktus

Vianočný kaktus skrášli váš interiér počas celého roka

Redakcia - 7. apríla 2021 - 9760. zobrazení

S klasickými púštnymi kaktusmi toho veľa spoločného nemá a s najkrajšími sviatkami v roku ju spája akurát obdobie rozkvetu. Napriek tomu sa rastline pestovanej skoro na celom svete ušiel názov vianočný kaktus. Pod ním sa ukrýva pôvabný druh, ktorý si už pred rokmi získal stabilné miesto v zozname najpestovanejších izbových rastlín.

Elegantný vzhľad je iba jedným z dôvodov, pre ktoré je vianočný kaktus súčasťou mnohých interiérov. V tých sa objavuje aj vďaka dlhodobej životnosti, nízkym nárokom na pestovanie a jednoduchému spôsobu rozmnožovania. Navyše, rastlina vnesie do domácnosti malý závan exotiky a jej popularitu zvyšuje aj neobvyklá doba kvitnutia.

Odkiaľ táto rastlina pochádza?

Schlumbergera truncata, ako znie latinský názov tejto rastliny, dopĺňa stále sa rozširujúci zoznam exotických druhov, ktoré sú u nás pestované ako izbové rastliny. V tomto prípade sa jedná o druh, ktorý k nám zavítal až z ďalekej Južnej Ameriky. Za oficiálne miesto pôvodu sa považuje Brazília, no pomerne často sa vyskytuje aj v iných latinskoamerických krajinách, či už vo voľnej prírode alebo v interiéroch, ktoré skrášľuje elegantnými kvetmi.

Prečo názov vianočný kaktus?

Práve kvety a spomínaná doba kvitnutia sa pričinili o názov, ktorý sa ušiel tejto juhoamerickej kráske. Na rozdiel od drvivej väčšiny izbových druhov vianočné kaktusy rozkvitajú na začiatku zimy. Pri správnom načasovaní tak jeho kvety ozdobia váš interiér práve na Vianoce, pričom rozkvitnuté budú niekoľko dní, minimálne do konca sviatkov. Odkvitnutím sa ale pestovanie nekončí. Vianočný kaktus je celoročne zelená rastlina, ktorá si udržiava svieži vzhľad počas celého roka, kým s príchodom ďalšej zimy nezačne opäť rozkvitať.

Čím je vianočný kaktus typický?

  • Dospelá rastlina zvykne dorastať do výšky 60 cm, jej šírka býva rovnaká.
  • Vianočný kaktus nemá typické listy, tie nahrádzajú sploštené listové stonky.
  • Stonky sú tvorené jednotlivými článkami, ktoré sú ozdobené malými zárezmi.
  • Tieto články sa postupne rozvetvujú a oblúkom sa začínajú nakláňať nadol.
  • Najtypickejším znakom sú kvety, ktoré dosahujú veľkosť okolo 5 centimetrov.
  • Najčastejšie majú ružové alebo ohnivo-červené sfarbenie, výnimočne sú fialové.
  • Vianočný kaktus má aj bobuľovité plody, ktoré sú typické hranatejším tvarom.
Fialový vianočný kaktus

Kde všade sa môže vianočný kaktus pestovať?

Tešiť sa z krásnych kvetov s neprehliadnuteľným tvarom a výrazným sfarbením môže každý, kto sa rozhodne vianočnému kaktusu obetovať trochu opatery. Nízke nároky totiž umožňujú pestovať túto netypickú rastlinu v akomkoľvek interiéri. Ak jej doprajete vhodné podmienky, uchytí sa v bytoch, v domoch, v kanceláriách aj vo vnútorných priestoroch verejných budov. Najideálnejším miestom na pestovanie sú však domácnosti. Nakoľko rastlina zvykne kvitnúť vo vianočnom období, jej pôvabné kvety si z dôvodu dovoleniek na pracovisku neužijete.

Vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Výber správnej polohy bude trochu náročnejší. Kvetináč budete musieť počas roka niekoľkokrát premiestňovať. Na jar a v lete vyžaduje menej svetla, takže ideálnou polohou je polotieň. S príchodom zimy však denného svetla ubúda, takže položiť by ste ho mali blízko k oknu. Dostatok svetla, ktoré ale na rozdiel od leta nie je intenzívne, jej pomôže k rýchlejšiemu rozkvetu. Čím viac svetla v zime, tým dlhšie bude vianočný kaktus kvitnúť.

Teplota

Rastlina nie je typickým púštnym kaktusom, čomu je nutné prispôsobiť aj teploty v miestnosti, kde je pestovaná. Tie by nemali prekročiť 25 °C, aj keď bez problémov vydrží aj pri nižších teplotách. Optimálna teplota je okolo 20 až 22 °C, staršie rastliny dokážu vydržať aj pri teplotách 17 až 18 °C. Približne rovnakú teplotu v miestnosti udržiavajte aj v zime, kedy je rastlina vegetatívne aktívna. Pokles izbových teplôt by mohol spomaliť jej rozkvet.

Substrát

Mnohí pestovatelia využívajú substrát pre sukulenty, ktorý však nie je najlepšou voľbou. Vianočný kaktus ocení skôr klasickú zeminu pre izbové rastliny, ktorý je maximálne priepustný a obsahuje aj potrebné živiny. Do pôdy môžete primiešať aj trochu humusu, ktorý zvýši celkovú nutričnú hodnotu použitej zeminy. Ojedinelé nie sú ani prípady, kedy sa na dno kvetináča dávajú drobné kamienky, ktoré majú význam kvôli udržiavaniu vlhkosti.

Vlhkosť vzduchu

Dôležitejšiu úlohu ako vlhkosť pôdy zohráva vlhkosť vzduchu, na ktorú je vianočný kaktus zvyknutý z pôvodných domácich podmienok v dažďových pralesoch, kde má o vlhký vzduch vždy postarané. Vlhkosť vzduchu pri interiérovom pestovaní je potrebné strážiť najmä v zime, kedy je vzduch kvôli kúreniu o čosi suchší. Optimálna úroveň vlhkosti by mala dosahovať minimálne 50 až 60 %.

Vianočný kaktus - detail

Starostlivosť o vianočný kaktus

Zálievka

Častá zálievka nie je potrebná. Počas celého roka stačí vianočný kaktus polievať raz za týždeň. V období kvitnutia môžete intervaly zálievky predĺžiť a polievať raz za 10 až 14 dní. Pri polievaní používajte mäkkú odstátu vodu. Vzhľadom na potrebu pomerne vyššej vlhkosti vzduchu môžete rastlinu aj pravidelne zvlhčovať rozprašovačom.

Hnojenie

Časté nemusí byť ani hnojenie, to by rastline poškodilo. Kvalitné tekuté hnojivo aplikované v podobe bežnej zálievky jej doprajte maximálne dvakrát za mesiac. Ak vianočný kaktus posadíte do kvalitnej výživnej pôdy, hnojiť stačí raz za mesiac, vždy iba v období, keď rastlina rozkvitá.

Presádzanie

Vianočné kaktusy sú podobne ako iné izbové rastliny na presádzanie citlivé. Presádzajte ho iba v súrnych prípadoch, keď prerastá kvetináč alebo vtedy, keď sa korene začnú drať na povrch. Deje sa tak zhruba po 3 až 5 rokoch v závislosti od rýchlosti rastu a veľkosti kvetináča.

Ako rozmnožiť vianočný kaktus?

Presádzanie môžete hneď využiť aj na rozmnožovanie tejto rastliny. To prebieha pomocou odrezkov, ktoré si ľahko oddelíte a necháte ich zakoreniť v novom kvetináči. Pri množení využívajte odrezky, ktoré majú aspoň 2 články. Tie sú o niečo silnejšie a odolnejšie, čo vám pomôže k ich rýchlejšiemu zakoreneniu. Výhonky nenechávajte zapustiť vo vode. Rovno ich zasaďte do kvetináča s pripravenou pôdou, v ktorej sa za niekoľko dní uchytia. Ak vianočný kaktus rozmnožíte na jar, kedy je na takýto krok ideálne obdobie, prvé kvety vám rozkvitnú už v zime v rovnakom roku.

Biely vianočný kaktus

Kedy začína vianočný kaktus rozkvitať?

Vytvorením optimálnych podmienok a následnou správnou opaterou si zaistíte každoročný rozkvet plný žiarivých kvetov oživujúcich atmosféru v celom priestore. Obdobie rozkvetu nemusí byť rovnaké u každej rastliny. Takisto sa vám ho nemusí podariť načasovať presne na vianočné sviatky. Vianočný kaktus však začína kvitnúť v novembri, pričom jeho rozkvet trvá do januára až februára. Ak bude rastlina zdravá a bude o ňu postarané, žiarivé kvety si v priebehu zimy určite užijete.

Viete, ako sa správne starať o fikus?

Viete, akú starostlivosť vyžaduje fikus? Ako často ho polievať a hnojiť? Aké praktické využitie má fikus v domácnosti? Rozmnožovanie…

Fikus benjamin

Vianočný kaktus zoženiete v každom kvalitnom záhradkárstve. Rastlinu môžete umiestniť do ktorejkoľvek izby, kde jej vytvoríte adekvátne podmienky na pestovanie. Ozdobiť ňou môžete stolíky, poličky či dokonca kuchynské linky, kde však bude mať kvôli výparom a teplu trochu sťažené podmienky. V zime vynikne aj na parapetoch, ktoré ozdobí svojimi kvetmi. Trendom sa stáva aj pestovanie v závesných kvetináčoch, z ktorých sa zelené článkovité stonky ťahajú nadol a rastú ako malá popínavá rastlina.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články