Za a proti úverov zo stavebných sporiteľní

Za a proti úverov zo stavebných sporiteľní

Redakcia - 10. apríla 2017 - 2187. zobrazení

Boj o akvizíciu klientov medzi bankami a stavebnými sporiteľňami pokračuje. Aj keď objem poskytnutých hypoték je niekoľkonásobne väčší ako pri stavebných úveroch, tie napriek viacerým mínusom ponúkajú pár výhod, pre ktoré si žiadatelia tieto úvery berú.

Po rekordne rastúcom záujme o hypotéky z posledných dvoch rokov sa dopyt po stavebných úveroch citeľne znížil. Napriek tomu sú stavebné sporiteľne stále oslovované žiadateľmi, ktorí chcú financovať svoje bývanie čo najvýhodnejšie. No nie každému sa tieto produkty hodia, čo môžeme zistiť práve porovnaním ich plusov a mínusov.

dopyt po stavebných úveroch

+ Nie je potrebné dokladovať príjem a účel: Za najväčšiu výhodu stavebných úverov sa považuje možnosť získať ho bez predkladania dokladov. Nakoľko klient je sporiteľni známy vďaka uzatvoreniu sporenia, nie je potrebné dodatočne preverovať jeho bonitu.

+ Bez poplatkov za mimoriadne splátky: Ak sa pri splácaní rozhodnete pre mimoriadne splátky, nečakajú vás za to žiadne „sankcie.“ Aj poplatok za poskytnutie samotného úveru patrí k nižším.

+ Garancia fixnej úrokovej sadzby celý čas: Je jedno, koľko budete úver splácať, úrok máte stále rovnaký. To však nemusí byť výhodou v porovnaní s hypotékami, kde sa kvôli meniacej fixácii môžu sadzby aj znižovať, nielen rásť.

+ Zákonný nárok na poskytnutie úveru: Pokiaľ splníte ako sporiteľ podmienky, stavebná sporiteľňa vám žiadosť odmietnuť nemôže. Právo získať úver je totiž na rozdiel od hypoték stanovená zákonom, takže možnosť získať peniaze majú aj žiadatelia po 60-tke.

uver

– Je potrebné byť sporiteľom aspoň 2 roky: Vyššie spomínaná výhoda získania úveru bez dokladovania príjmov je z iného uhla pohľadu mínusom. Klientom totiž neschvália úver, ak nemajú v stavebnej sporiteľni aspoň 2 roky uzatvorené stavebné sporenie.

– Úrokové sadzby sú vyššie ako u hypoték: Čo sa týka úrokových sadzieb, stavebné úvery v súčasnosti nemôžu konkurovať hypotékam. V istých prípadoch sú vyššie až o dva percentá.

– Limit maximálnej výšky úveru: Pre niektorých žiadateľov býva problémom aj maximálny limit výšky úveru. Kúpa drahšej nehnuteľnosti výlučne z jeho zdrojov je tak dosť nereálna.

arancia fixnej úrokovej sadzby

Ak sa vám podmienky stavebných úverov zdajú ideálne k financovaniu vašej nehnuteľnosti, stačí splniť niekoľko požadovaných kritérií a úver máte vo vrecku. Ostatní sa musia obrátiť na banku alebo nejaké iné možnosti, s ktorými sa im podarí zohnať peniaze na svoje vysnívané bývanie.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články