vesele-vianoce

Zima v štýle vintage

Redakcia - 23. decembra 2013 - 3767. zobrazení

Predstavte si dokonalú zimnú romantiku. Za oknom sneh, v kozube praská oheň, na vianočnom stromčeku sa ligocú ozdoby, na stole podnos so sviatočným pečivom a vy sedíte vo veľkom kresle zabalení do hrejivej deky. Skutočne málokto si pri tejto predstave vybaví moderný, minimalistický interiér s dramaticky kontrastnými farbami.

Skrátka, patina k Vianociam neodmysliteľne patrí.

Možno je to práve tým, že každý si ideálne Vianoce spája s detstvom, s časmi, keď ešte vianočné osvetlenie na stromčeku nemalo desať funkcií a televízor bol skôr vymoženosťou než povinnou výbavou každej obývačky. Zrejme presne vďaka takým romantikom tu dnes máme vintage štýl, prostredníctvom ktorého sa vieme vrátiť v čase a navodiť si atmosféru starodávnych čias.

retro-vianoce

Pojem „vintage“ sa pôvodne spájal s archívnym vínom a jeho účelom bolo jednoslovne vyjadriť rovnicu: staré rovná sa dobré. Dnes sa už toto slovo používa ako  súhrnné označenie všetkého, čo pôsobí starodávne a je jedno, či sa jedná o oblasť módy, techniky či bývania. Okrem originálov, ktoré sa dodnes ukrývajú na povalách a v pivniciach je možné v danom štýle zakúpiť aj množstvo nových produktov, nakoľko sa stali vyhľadávanými kúskami a originály boli nedostatkovým tovarom.

vianocny-stromcek

Ak si chcete aj vy doma vyčarovať starodávneho ducha Vianoc, prehľadajte doma všetky tajné skrýše, oprášte veci po babičke či prababičke, navštívte starožitníctva a špecializované obchody. Zútulnite si váš príbytok hrejivými doplnkami, trblietavými ozdobami a starými fotografiami vo vkusných rámikoch. Nemusíte sa báť zakomponovať do interiéru ani takú zdanlivú nepotrebnosť, akou sú staré, roky nepoužívané korčule. Ak ich správne naaranžujete, navodia vo vašom príbytku tú pravú zimnú atmosféru.

vintage-vianoce

Vytiahnite sviatočný krištáľ a porcelán, nebojte sa interiér nasýtiť doplnkami. Tú správnu mieru je ťažké odhadnúť, no v tomto prípade nad pravidlom „menej je viac“ môžete pokojne privrieť oči. Pokiaľ sa budete v interiéri cítiť príjemne, je len na vás, ako bude vaša vintage výzdoba vyzerať. Nechajte sa inšpirovať a zaspomínajte si s nami.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články