Zohrejte sa pri krbe v rustikálnom štýle

Zohrejte sa pri krbe v rustikálnom štýle

Reklamný článok - 3. apríla 2013 - 2587. zobrazení

V súčasnom modernom, až nadmieru pretechnizovanom svete, kde práve vyrobené je príliš staré sa črtá nový trend pripomenutia si tradičného života vidieka a jeho čara. Nostalgia a túžba po nedávno minulom sa prejavuje i v dizajne našich príbytkov – v obľúbenosti rustikálnych krbov.

krb

Zriadenie interiéru v rustikálnom štýle so sebou prináša nádych dedinského dizajnu s využitím tradičných prírodných materiálov. Veľmi obľúbené sú krby z dreva a prírodného kameňa. Tieto materiály bývajú použité pri stavbe nielen rustikálnych, ale i moderných krbov. Konečný štýl krbu závisí od konkrétneho prevedenia. Tmavšie drevo pôsobí vrelým dojmom, preto sa hodí viac do tradičných príbytkov. Hladké svetlé drevo zas vytvára svieži moderný efekt.

Rustikálny krb je vhodné dekorovať doplnkami ako sú sviečky, kvety, obrázky či sošky, ktoré umocňujú jeho atmosféru a vábia oči zvedavých návštevníkov. Pri rozhodovaní o štýle krbu je dobré dbať nielen o vlastnú preferenciu a vkus, ale i o celkové vyznenie krbu v miestnosti a dome. Rustikálny krb v dome s čisto modernými prvkami môže napriek svojej dokonalosti vyzerať nevkusne. Na druhej strane sú experimenty povolené, a preto pri dostatočnej odvahe a dizajnérskom talente sa z miešania moderných a rustikálnych prvkov môže vykľuť zaujímavý a pozitívny krok.

Rustikálny krb

Hoci je estetická funkcia hlavnou príčinou súčasného zaobstarávania krbov, nemusí byť jeho jediným účelom. Pred zvažovaním vzhľadu je dôležité položiť si otázky ohľadne  očakávaných funkcií krbu. Je podstatné vedieť, či má krb slúžiť len ako dekorácia, ktorá spríjemňuje chvíle oddychu po práci, alebo je zámerom dlhodobé vykurovanie domu.  Rovnako je nutné zváženie možností domu, najmä stavu komína, i reflektovanie vlastného životného štýlu – je rozdiel či má krb vykurovať dom neustále alebo iba niekoľko dní v týždni.

stara-pec

Okolie krbu je miestom, kde sa stretáva rodina i priatelia, ktorí si rozprávajú príbehy a zážitky alebo hrajú spoločenské hry. Krb je srdcom domu, a preto investícia do jeho vzhľadu nie je zbytočným prepychom. Rustikálny krb svojou podobou vyvoláva pokojnú a romantickú atmosféru minulých čias, ktorá je vždy príjemným spoločníkom.

Zdroj foto: travertin.sk

  • Kategórie

Podobné články