Ako vybrať snehovú frézu

Ako si vybrať snehovú frézu?

Redakcia - 2. decembra 2018 - 4388. zobrazení

Ak už máte dosť neustáleho ručného odhadzovania snehu možno by ste mali zvážiť kúpu snehovej frézy. Snehová fréza vám uľahčí nielen prácu a ušetrí čas, ale výsledok vašej práce bude o poznanie lepší. V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie ako vybrať snehovú frézu, ktorá bude pre vás tou správnou voľbou.

Ako vybrať snehovú frézu určenú práve pre vás?

Ešte pred samotným výberom konkrétneho typu snehovej frézy si musíte položiť niekoľko zásadných otázok. Odpovede na tieto otázky vám pomôžu prísť na to, aký typ snehovej frézy je pre vás tým najvhodnejším.

Pred samotnou kúpou snehovej frézy by ste mali predovšetkým vedieť, aká je veľkosť a povrch plochy na ktorej budete snehovú frézu používať a koľko ste ochotný do kúpy snehovej frézy investovať. Po zohľadnení týchto faktorov vám už nič nebráni v kúpe snehovej frézy určenej práve pre vás.

Odpratávanie snehu snehovou frézou

Po zohľadnení vyššie spomenutých faktorov sa pred vami vynorí dilema, a to, pre aký typ pohonu snehovej frézy by ste mali rozhodnúť. Snehové frézy vo všeobecnosti delíme na elektrické a benzínové.

Ak veľkosť pracovnej plochy nie je príliš veľká a odpratávaný povrch je spevnený na odpratávanie snehu vám postačí snehová fréza s elektrickým pohonom. Ak je však veľkosť pracovnej plochy väčšia než 50 metrov štvorcových a odpratávaný povrch je nespevnený odporúčame vám snehovú frézu s benzínovým pohonom.

Elektrické snehové frézy

Tak ako sme spomenuli vyššie elektrické snehové frézy sú určené predovšetkým na odpratávanie malých plôch so spevneným podkladom a čerstvo napadnutým snehom. Tento typ snehových fréz je tichý a ľahko ovládateľný. Nevýhodou elektrických snehových fréz je, že veľkosť ich pracovnej plochy je limitovaná dĺžkou elektrického kábla a tiež to, že sa vyrábajú iba v jednostupňovom prevedení. Ako vybrať snehovú frézu s elektrickým typom pohonu už viete, teraz to už je len na vašom rozhodnutí.

Najpredávanejšie elektrické snehové frézy

Snehová fréza Al-Ko Snowline 46E

AL-KO SNOWLINE 46E

Veľmi tichá elektrická fréza AL-KO SNOWLINE 46 E je ideálnym riešením pre jej ľahkú obsluhu a okamžitú pripravenosť na prevádzku. A keď práve nemáte problémy so snehom možno ju vďaka výškovo nastaviteľnej rukoväti ľahko zložiť a uskladniť. Snehová fréza AL-KO SNOWLINE 46 E je veľmi obľúbenou elektrickou frézou.

Snehová fréza Güde GESF 260 94567

Güde GESF 260 94567

Elektrická snežná fréza, určená na rýchle, jednoduché a pohodlné odpratávanie snehu z terás, chodníkov alebo dvorov. Má dvojbodový bezpečnostný spínač a ohybné riadítka pre lepšie uskladňovanie. Frézovací „slimák“ je z odolného tvrdeného plastu.

Snehová fréza Hecht 9015

HECHT 9015

Elektrická snežná fréza HECHT 9015 je ideálnym riešením pre všetkých, ktorá chcú bez námahy odstrániť čerstvo napadaný sneh v okolí svojho domu alebo chalupy. Vzhľadom k naozaj jednoduchej obsluhe je vhodná pre starších ľudí a ženy. Konštrukcia z odolného plastu dáva tejto na svoje rozmery výkonnej fréze hmotnosť len 9,3 kg. Sériový komutátorový motor s výkonom 1300 W je zárukou spoľahlivého chodu bez zastavovania i vo väčších vrstvách naviateho snehu. 

Benzínové snehové frézy

Benzínové snehové frézy sú určené predovšetkým na odpratávanie veľkých plôch s nespevneným podkladom. Tento typ snehových fréz si poradí, aj s udupaným, mokrým a zľadovatelým snehom. Ďalej tieto snehové frézy delíme na jednostupňové a dvojstupňové. Ako vybrať snehovú frézu s benzínovým typom pohonu bez toho, aby ste túto kúpu oľutovali?

Jednostupňové benzínové snehové frézy

Jednostupňové benzínové snehové frézy sú vhodné do miest, kde nie je snehu príliš veľa. Pre tento typ snehových fréz je vhodnejší spevnený podklad, ktorý však nie je podmienkou. Okrem iného sú nenáročné na obsluhu a majú nízku hmotnosť.

Rotujúci, prevažne „gumený slimák“ okamžite odpratáva sneh, ktorý následne prechádza komínom a je odhadzovaný vedľa odpratávanej plochy. Samotný pohyb snehovej frézy zaisťuje spomenutý „gumový slimák“.

Najpredávanejšie jednostupňové benzínové snehové frézy

Snehová fréza Hecht 9036

HECHT 9036

Snehová jednostupňová benzínová fréza Hecht 9036 v sebe kombinuje obratnosť bežných malých elektrických fréz s nezávislosťou na zdroj energie vďaka použitiu 4-taktného Hecht OHV motora s výkonom slušných 3,5 HP. Je skvelým pomocníkom všade tam, kde by použitie veľkých dvojstupňových fréz bolo vďaka ich konštrukcii a rozmerom nemožné, alebo nepraktické.

Snehová fréza Hecht 9123

HECHT 9123

Šikovná jednostupňová benzínová fréza bez pojazdu HECHT 9123 je skvelý nástroj, ktorý vám uľahčí odhŕňanie snehovej nádielky. Tento model zvládne odhŕňanie riadnej kopy snehu. Fréza je vybavená benzínovým motorom OHV- 4-taktný s obsahom 163 cm3 a odolným PVC šnekom.

Snehová fréza Fuxtec SF140

FUXTEC SF-140

Menšia jednostupňová benzínová snehová fréza so štvortaktným motorom 1,47 kW / 7,4 HP. Pracovná šírka frézy 210 mm, šírka čistiaceho štítu 330 mm. Nízka hmotnosť, iba 16 kg. Ideálne pre upratovanie chodníkov.

Dvojstupňové benzínové snehové frézy

Dvojstupňové benzínové snehové frézy sú vhodné do miest, kde je snehu veľa, napr., mestá vo vysokohorských oblastiach. Tento typ snehových fréz nevyžaduje spevnený poklad a dokáže si poradiť s tými najnepriaznivejšími snehovými podmienkami, akými sú napr., snehové záveje alebo tvrdý a zamrznutý sneh. Dvojstupňové benzínové snehové frézy sú nenáročnými na obsluhu, ale za to majú väčšiu hmotnosť.

Snehová fréza Stiga Snow ST 5266 PB
Dvojstupňová benzínová snehová fréza Stiga Snow ST 5266 PB. Celá špecifikácia…

Rotujúci „oceľový slimák“ dopravuje sneh do vysokoobrátkového ventilátora, odkiaľ je sneh následne usmernený do komína, ktorý ho dokáže odhadzovať až do vzdialenosti 15 metrov od odpratávanej plochy. Smer snehovej frézy môžeme ovládať prostredníctvom pákového prevodu, podobnému tomu v automobiloch.

Najpredávanejšie dvojstupňové benzínové snehové frézy

Snehová fréza Hecht 9661

HECHT 9661

Benzínová dvojstupňová snežná fréza Hecht 9661 je vybavená 4-taktným motorom Hecht OHV s výkonom 5,5 HP. Pri šírke záberu 61 cm zvládne fréza spoľahlivo odpratať až 53 cm snehu. Oceľové nože frézy rotujú pod masívnym oceľovým bunkrom. Druhý stupeň frézy odhodí sneh vysokou rýchlosťou komínom až do vzdialenosti 13 m.

Snehová fréza Hecht 9554

HECHT 9554

HECHT 9554 je dvojstupňová benzínová fréza s pojazdom, ktorá je poháňaná 4 taktným motorom HECHT OHV s výkonom 5,5 HP so zdvihovým objemom 163 cm3. Robustný ozubený oceľový šnek je ukrytý v pevnom kryte (bunkra) z ocele a fréza si bez problémov poradí aj so zľadovateným snehom. Nože závitovky sú na hriadeli pripevnené pomocou strižných čapov. 

Snehová fréza Vega 1102 Lux

VEGA 1102 LUX

Táto luxusná dvojstupňová snehová fréza VeGA 1102 LUX zo série premium edition je priamo nabitá hŕbou inovačných vylepšení a užívateľských výhod. Smerovo a diaľkovo ovládanie komína z pozície obsluhy priamo na paneli je bezpochyby veľkou výhodou a úsporou času pri samotnom frézovaní. Pri práci v silných mrazoch obsluha zaiste ocenia vyhrievané rukoväte a za šera tiež vysoko svietivý reflektor.

Aký je rozdiel medzi jednostupňovou a dvojstupňovou benzínovou snehovou frézou?

Dvojstupňové benzínové snehové frézy sa odlišujú od tých jednostupňových najmä v tom, že sneh je odpratávaný v dvoch úkonoch. Najskôr je sneh nahrnutý „slimákom“ a následne pomocou obežného kolesa (súčasť vysokoobrátkového ventilátora) vyhadzovaný komínom.

Ďalším rozdielom je to, že dvojstupňové benzínové snehové frézy majú poháňané kolesá, zatiaľ čo jednostupňové modely sú poháňané samotným pohybom „slimáka“.

Inými rozdielmi sú napr., výkon motora alebo širší záber, ktorý vám umožní odpratať väčšiu plochu za kratší čas. Pre zaujímavosť, dvojstupňové benzínové snehové frézy dokážu za hodinu odpratať približne 1,2 až 1,4 tony snehu.

Ovládateľnosť snehových fréz

Ovládateľnosť snehových fréz je dôležitou najmä vtedy, ak potrebujete odpratať veľké množstvo snehu z veľkých plôch. Ak patríte do tejto skupiny užívateľov, mali by ste zainvestovať do kúpy jednostupňovej alebo dvojstupňovej benzínovej snehovej frézy, ktorá ma automatický pohon dopredu aj dozadu.

Snehová fréza AL-KO Snowline 46E
Tichá elektrická fréza SNOWLINE 46 E je ideálnym riešením. Celá špecifikácia…

Ak do predchádzajúcej skupiny užívateľov nepatríte a nepotrebujete odpratávať dennodenne haldy snehu z veľkých plôch, postačí vám elektrická snehová fréza. Ak však potrebujete odpratávať nadmerné množstvo zamrznutého snehu z obrovských plôch odporúčame vám zvážiť kúpu snehovej frézy s tzv., systémom Power Steering.

Elektrický štartér, áno – nie?

Elektrický štartér by mal byť podľa mnohých užívateľov neodmysliteľnou súčasťou každého typu snehovej frézy. V skutočnosti tomu tak nie je. Niektoré staršie alebo lacnejšie typy snehových fréz elektronický štartér nemajú a musíte ich štartovať pomocou štartovacej šnúry. Takéto snehové frézy nemusíte pri vysokých mínusových teplotách vôbec naštartovať. Okrem iného snehové frézy bez elektrického štartéra by ste mali skladovať výhradne vo vykurovaných priestoroch.

Snehová fréza AL-KO Snowline 55E
Odhŕňanie snehu bez námahy? AL-KO SNOWLINE 55 E je riešením. Celá špecifikácia…

Ako vybrať snehovú frézu bez rizika? Nezabudnite na…

  • Pevný kryt - Kryt je jednou z najdôležitejších častí snehovej frézy. Pri kúpe dbajte na to, aby bol tento kryt pevný a odolný, keďže nikdy neviete, či sa pod snehovou pokrývkou neskrýva ľad, prípadne iné nežiaduce predmety.
  • Odolné lopatky - Pred kúpou snehovej frézy si zistíte odolnosť lopatiek. Lopatky by mali byť kvalitné a pevné, aby sa pred snehom „neuhýbali“.
  • Kvalitná a spoľahlivá prevodovka - Ak chcete otestovať prevodovku na snehovej fréze, porovnajte ju s tou v automobile. Ak je dráha pohybu páky krátka, tj., približne taká ako na aute, tým lepšie.
  • Vyhadzovanie snehu - Pri každom obrate snehovej frézy a otočke budete musieť otáčať komín tak, aby sneh smeroval tam, kde nebude zavadzať. Pri drahších modeloch smer komínu korigujete na joysticku, zatiaľ čo pri lacnejších musíte otáčať kľukou.
  • Značka - Výber značky je každého osobnou voľbou, no odporúčame dôverovať osvedčeným firmám, akými sú Hecht, Vega alebo Stiga.

Veríme, že vám náš článok pomohol a vy ste sa dozvedeli ako vybrať snehovú frézu ideálnu na odpratávanie snehu vo vašom okolí...

Text: Patrik Gregor

  • Kategórie

Podobné články