ako si vybrat sneznu frezu

Ako si vybrať snehovú frézu?

Redakcia - 2. decembra 2018 - 757. zobrazení

Ak už máte dosť ručného odhadzovania snehu možno by ste mali zvážiť kúpu snehovej frézy. Snehová fréza vám uľahčí nielen prácu a čas, ale výsledok vašej práce bude o poznanie lepší. V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie ako si vybrať snehovú frézu ideálnu práve pre vás.

Ešte pred samotným výberom konkrétnej snehovej frézy si musíte položiť niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu prísť na to, aká snehová fréza je pre vás najvhodnejšia. Pred kúpou by ste mali vedieť, aká je veľkosť a povrch plochy na ktorej budete používať snehovú frézu a koľko ste ochotný do samotnej kúpy snehovej frézy zainvestovať? Odpovede na tieto otázky vás priblížia k výberu tej najvhodnejšej snehovej frézy.

snežné frézy

Snehové frézy delíme na elektrické a benzínové. Ak veľkosť pracovnej plochy nie je príliš veľká a povrch je spevný bude vám stačiť elektrická snehová fréza. Ak je však veľkosť pracovnej plochy väčšia a povrch je nespevnený odporúčame vám zadovážiť si benzínovú snehovú frézu.

Elektrické snehové frézy

Elektrické snehové frézy sú určené predovšetkým na odpratávanie malých plôch s pevným podkladom a čerstvo napadnutým snehom. Tento typ snehových fréz je tichý a ľahko ovládateľný. Nevýhodou elektrických snehových fréz je, že veľkosť ich pracovnej plochy je limitovaná dĺžkou elektrického káblu a vyrábajú sa iba v jednostupňovom prevedení. Poradíme vám ako si vybrať tu najlepšiu elektrickú snehovú frézu.

Najpredávanejšie elektrické snehové frézy

al-ko snowline 46e

AL-KO SNOWLINE 46E

Veľmi tichá elektrická fréza AL-KO SNOWLINE 46 E je ideálnym riešením pre jej ľahkú obsluhu a okamžitú pripravenosť na prevádzku. A keď práve nemáte problémy so snehom možno ju vďaka výškovo nastaviteľnej rukoväti ľahko zložiť a uskladniť. Snehová fréza AL-KO SNOWLINE 46 E je veľmi obľúbenou elektrickou frézou.

Güde GESF 260 94567

Güde GESF 260 94567

Elektrická snežná fréza, určená na rýchle, jednoduché a pohodlné odpratávanie snehu z terás, chodníkov alebo dvorov. Má dvojbodový bezpečnostný spínač a ohybné riadítka pre lepšie uskladňovanie. Frézovací „slimák“ je z odolného tvrdeného plastu.

snehova freza hecht 9015

HECHT 9015

Elektrická snežná fréza HECHT 9015 je ideálnym riešením pre všetkých, ktorá chcú bez námahy odstrániť čerstvo napadaný sneh v okolí svojho domu alebo chalupy. Vzhľadom k naozaj jednoduchej obsluhe je vhodná pre starších ľudí a ženy. Konštrukcia z odolného plastu dáva tejto na svoje rozmery výkonnej fréze hmotnosť len 9,3 kg. Sériový komutátorový motor s výkonom 1300 W je zárukou spoľahlivého chodu bez zastavovania i vo väčších vrstvách naviateho snehu. 

Benzínové snehové frézy

Benzínové snehové frézy sú určené na odpratávanie veľkých plôch s nespevneným podkladom. Benzínové snehové frézy si poradia, aj s udupaným, mokrým a zľadovatelým snehom. Delíme ich na jednostupňovédvojstupňové. Ako vybrať tu správnu benzínovú snehovú frézu?

Jednostupňové benzínové snehové frézy

Jednostupňové benzínové snehové frézy sú vhodné do miest, kde nie je snehu príliš veľa. Pre tento typ snežných fréz je vhodnejším spevnený podklad, ktorý však nie je podmienkou. Sú nenáročné na obsluhu a majú nízku hmotnosť.

Rotujúci, prevažne "gumený slimák" okamžite odpratáva sneh, ktorý následne prechádza komínom a je odhadzovaný vedľa odpratávanej plochy. Samotný pohyb snežnej frézy zaisťuje "gumový slimák". Poradíme vám podľa čoho si vybrať tu najlepšiu jednostupňovú benzínovú snehovú frézu?

Najpredávanejšie jednostupňové benzínové snehové frézy

snehova freza hecht 9036

HECHT 9036

Snehová jednostupňová benzínová fréza Hecht 9036 v sebe kombinuje obratnosť bežných malých elektrických fréz s nezávislosťou na zdroj energie vďaka použitiu 4-taktného Hecht OHV motora s výkonom slušných 3,5 HP. Je skvelým pomocníkom všade tam, kde by použitie veľkých dvojstupňových fréz bolo vďaka ich konštrukcii a rozmerom nemožné, alebo nepraktické.

snehova freza hecht 9123

HECHT 9123

Šikovná jednostupňová benzínová fréza bez pojazdu HECHT 9123 je skvelý nástroj, ktorý vám uľahčí odhŕňanie snehovej nádielky. Tento model zvládne odhŕňanie riadnej kopy snehu. Fréza je vybavená benzínovým motorom OHV- 4-taktný s obsahom 163 cm3 a odolným PVC šnekom.

fuxtec sf140

FUXTEC SF-140

Menšia jednostupňová benzínová snehová fréza so štvortaktným motorom 1,47 kW / 7,4 HP. Pracovná šírka frézy 210 mm, šírka čistiaceho štítu 330 mm. Nízka hmotnosť, iba 16 kg. Ideálne pre upratovanie chodníkov.

Dvojstupňové benzínové snehové frézy

Dvojstupňové benzínové snehové frézy sú vhodné do miest, kde je snehu veľa, napr., v horských oblastiach. Tento typ snehovej frézy nevyžaduje spevnený poklad a dokáže si poradiť s tými najnepriaznivejšími snehovými podmienkami, akými sú snehové záveje, tvrdý a zamrznutý sneh. Dvojstupňové benzínové snehové frézy sú nenáročnými na obsluhu, ale majú väčšiu hmotnosť.

stiga snow st 5266 pb
Najlepšia snežná dvojstupňová benzínová fréza Stiga Snow ST 5266 PB. Celá špecifikácia...

Rotujúci "oceľový slimák" dopravuje sneh do vysokoobrátkového ventilátora, odkiaľ je sneh usmernený do komína, ktorý ho následne dokáže odhadzovať až do vzdialenosti 15 metrov vedľa odpratávanej plochy. Smer snehovej frézy môžeme ovládať prostredníctvom pákového prevodu. Ako si vybrať tu najlepšiu dvojstupňovú benzínovú snehovú frézu?

Najpredávanejšie dvojstupňové benzínové snehové frézy

snehova freza hecht 9661

HECHT 9661

Benzínová dvojstupňová snežná fréza Hecht 9661 je vybavená 4-taktným motorom Hecht OHV s výkonom 5,5 HP. Pri šírke záberu 61 cm zvládne fréza spoľahlivo odpratať až 53 cm snehu. Oceľové nože frézy rotujú pod masívnym oceľovým bunkrom. Druhý stupeň frézy odhodí sneh vysokou rýchlosťou komínom až do vzdialenosti 13 m.

snehova freza hecht 9554

HECHT 9554

HECHT 9554 je dvojstupňová benzínová fréza s pojazdom, ktorá je poháňaná 4 taktným motorom HECHT OHV s výkonom 5,5 HP so zdvihovým objemom 163 cm3. Robustný ozubený oceľový šnek je ukrytý v pevnom kryte (bunkra) z ocele a fréza si bez problémov poradí aj so zľadovateným snehom. Nože závitovky sú na hriadeli pripevnené pomocou strižných čapov. 

vega 1102 lux

VEGA 1102 LUX

Táto luxusná dvojstupňová snehová fréza VeGA 1102 LUX zo série premium edition je priamo nabitá hŕbou inovačných vylepšení a užívateľských výhod. Smerovo a diaľkovo ovládanie komína z pozície obsluhy priamo na paneli je bezpochyby veľkou výhodou a úsporou času pri samotnom frézovaní. Pri práci v silných mrazoch obsluha zaiste ocenia vyhrievané rukoväte a za šera tiež vysoko svietivý reflektor.

Aký je rozdiel medzi jednostupňovou a dvojstupňovou benzínovou snehovou frézou?

Dvojstupňové benzínové snehové frézy sa odlišujú od jednostupňových v tom, že sneh je dopravovaný v dvoch úkonoch. Najskôr je sneh nahrnutý "slimákom" a následne pomocou obežného kolesa vyhodený žľabom.

Ďalší rozdielom je ten, že dvojstupňová snehová fréza má poháňané kolesá, zatiaľ čo jednostupňové modely sú poháňané samotným pohybom "slimáka".

Inými rozdielmi sú napr., výkonon motora a širší záber, ktorý vám umožní odpratať väčšiu plochu za kratší čas. Dvojstupňové benzínové snehové frézy dokážu za hodinu odpratať približne 1,2 až 1,4 tony snehu.

Ovládateľnosť snehových fréz

Ovládateľnosť snehových fréz je dôležitou najmä vtedy, ak potrebujete odpratať veľké množstvo snehu z veľkých plôch. Ak patríte do tejto skupiny užívateľov, mali by ste zainvestovať do kúpy jednostupňovej alebo dvojstupňovej benzínovej snehovej frézy, ktorá ma automatický pohon dopredu aj dozadu.

snehova freza al-ko snowline 46e
Tichá elektrická fréza SNOWLINE 46 E je pre vás ideálnym riešením. Celá špecifikácia...

Ak do predchádzajúcej skupiny nepatríte a nepotrebujete odpratávať dennodenne haldy snehu z veľkých plôch, postačí vám elektrická snehová fréza. Ak však potrebujete odpratávať nadmerné množstvo zamrznutého snehu z obrovských plôch odporúčame zvážiť kúpu snehovej frézy s tzv. systémom Power Steering.

Elektrický štartér, áno - nie?

Elektrický štartér by mal byť neodmysliteľnou súčasťou každej snehovej frézy. V skutočnosti tomu však tak nie je. Niektoré staršie alebo lacnejšie typy snehových fréz elektronický štartér nemajú a musíte ich štartovať pomocou štartovacej šnúry. Takýto typ snehovej frézy nemusíte pri vysokých mínusových teplotách naštartovať. Okrem iného snehové frézy bez elektrického štartéra by ste mali skladovať výhradne vo vykurovaných priestoroch.

snehova freza al-ko snowline 55e
Odhŕňanie snehu bez námahy? AL-KO SNOWLINE 55 E je riešením. Celá špecifikácia...

Na čo si dávať pozor pri výbere a kúpe snehovej frézy?

  • Pevný kryt - Kryt je jednou z najdôležitejších častí snežnej frézy. Pri kúpe dbajte na to, aby bol pevný a odolný, keďže nikdy neviete, či sa pod snehovou pokrývkou neskrýva ľad, prípadne iné nežiaduce predmety.
  • Odolné lopatky - Pred kúpou snežnej frézy si zistite odolnosť lopatiek. Lopatky by mali byť kvalitné a pevné, aby sa pred snehom „neuhýbali“.
  • Kvalitná a spoľahlivá prevodovka - Ak chcete otestovať prevodovku na snehovej fréze, porovnajte ju s autom. Ak je dráha pohybu páky krátka, tj., približne taká ako na aute, tým lepšie.
  • Vyhadzovanie snehu - Pri každom obrate snehovej frézy a otočke budete musieť otáčať komín tak, aby sneh smeroval tam, kde nebude zavadzať. Pri drahších modeloch smer komínu korigujete na joysticku, zatiaľ čo pri lacnejších musíte otáčať kľukou.
  • Značka - Výber značky je každého osobnou voľbou, no odporúčame dôverovať osvedčeným firmám, akými sú Hecht, Vega alebo Stiga.
  • Kategórie

Podobné články