Bylinky v kuchyni

Aké sú najpestovanejšie bylinky v záhrade? (II. časť)

Redakcia - 2. augusta 2020 - 6814. zobrazení

V minulom článku sme sa venovali predovšetkým liečivým bylinkám, ktoré sú vhodné na pestovanie v tunajších podmienkach a môžu z našej záhrady vyčarovať okúzľujúce miesto relaxu a pohody. Okrem toho sú vhodné aj do kuchyne a majú mnohé liečivé účinky. Dnes prinášame pokračovanie tohto článku, v ktorom si predstavíme ďalšie najpestovanejšie bylinky.

Materina dúška (Thymus serpyllum)

Materina dúška

Materina dúška je v našich končinách známa už niekoľko desaťročí ako liečivá bylinka s fialovými kvetmi. Dorastá do výšky maximálne 30 cm a má drobné voňajúce kvietky. Má výborné liečivé účinky proti kašľu, rovnako sa však využíva ako podporný liek proti chrípke. Tiež pomáha pri tráviacich problémoch a pri bolestiach hrdla.

Ako pestovať materinu dúšku?

Materina dúška - pestovanie

Existuje veľa druhov materinej dúšky, všetky však potrebujú suché a teplé miesto. Pri najhoršom môžeme zvoliť polotieň. Pôda je najvhodnejšia kyslejšia, hlinito-piesčitá. Rastlinka si vyžaduje minimálnu zálievku okrem klíčenia alebo zakoreňovania. Pokiaľ chceme rastlinu využiť na liečebné účinky, zbierame mladé kvitnúce časti rastlín, ktoré sušíme v malých vrstvách v tieni a na dobre vetranom mieste.

Koriander siaty (Coriandrum sativum)

Koriander siaty

Možno ste už o tejto bylinke počuli, často sa označuje aj ako čínsky petržlen. Zaujímavosťou tejto bylinky je skutočnosť, že obsahuje látku, ktorá je účinnejšia ako niektoré antibiotiká. Koriander siaty sa najčastejšie používa v arabskej kuchyni.

Ako pestovať koriander siaty?

Koriadner siaty - pestovanie

Pokiaľ sa rozhodneme pestovať koriander, vyberme mu slnečné miesto s kvalitnou pôdou. Ide o náročnú bylinku, ktorá potrebuje pre svoj rast veľa živín. Osivo sejeme približne v polovici marca. V období rastu až po čas kvitnutia si rastlina vyžaduje množstvo vlahy. Keď začnú dozrievať jej plody, už si nevyžaduje toľko vlahy, vtedy je naopak vhodnejšie sucho a teplo.

Lístky môžeme zbierať priebežne, ale iba do času kvitnutia. Semienka je vhodné zbierať vtedy, keď je rastlina už celkom suchá. Po usušení semienka rozdrvíme a preosejeme. Pokiaľ nás prekvapí nepríjemný pach, obavy mať nemusíme, ten sa stratí pri procese sušenia. Po dôkladnom vysušení môžeme koreninu skladovať v suchej a dobre uzatvorenej nádobe.

Aké liečivé bylinky môžete pestovať vo svojej záhrade? (I. časť)

Chceli by ste vo svojej záhrade pestovať liečivé bylinky? Aké liečivé bylinky sú obľubenými? Aké liečivé účinky má šalvia, rozmarín a bazalka?

Liečivé bylinky

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka lekárska

Medovka lekárska má hneď niekoľko využití. Vhodná je do ovocných šalátov alebo do limonády. Má podobné listy ako mäta, ale rozdiel je v tom, že medovka vonia po citróne. Medovka má bohaté využitie v kuchyni a hodí sa takmer ku každému jedlu. Okrem toho má výborné liečivé účinky. Výborne pôsobí proti vírusom, zápalom a pomáha aj pri liečení herpesu. Má dobré účinky v boji proti nespavosti, melanchólii alebo depresiám.

Ako pestovať medovku lekársku?

Medovka lekárska - pestovanie

Medovka lekárska patrí medzi teplomilné rastliny, ktoré milujú teplo. Mali by sme jej vybrať miesto, kde bude chránená pred vetrom. Mala by sa pestovať v pôde bohatej na živiny, najlepšie piesočnato–hlinitej. Môžeme jej vybrať aj miesto po okopaninách alebo po strukovinách. Počas zimy je potrebné ochrániť ju pred chladom a mrazom. Zbierajú sa listy a vňať, ktoré sa sušia v tenkej vrstve na dobre vetranom mieste, ktoré by malo byť tiež tienisté.

Bylinky v záhrade

Dnes sme sa vám pokúsili priniesť ďalší článok o bylinkách, ktoré sú nielen ozdobou záhrady, ale dokonca majú aj liečivé účinky alebo ich môžeme využiť v kuchyni.

Autor textu: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články