Paradajky u nás patria medzi najviac pestované rastliny. Nie každému sa však podarí vypestovať bohatú úrodu, a to aj napriek správnemu spôsobu vysádzania a následnej starostlivosti. Dôvodom môžu byť choroby paradajok, ktoré na túto zeleninu neustále číhajú.
Paradajky sa nemôžu pochváliť príliš veľkou odolnosťou. Vybrané choroby, ktoré na tento druh zeleniny útočia, sa tak stávajú hrozbou, ktorá môže v prípade zanedbania liečby zničiť celú úrodu. Rozsah škôd však môžeme redukovať okamžitým nasadením osvedčených liečebných metód, vďaka ktorým si poradíme aj s tými najnebezpečnejšími ochoreniami.
Fytoftóra paradajok
Nepríjemné plesňové ochorenie napáda viaceré druhy zeleniny. Jeho pôvodcom je huba, ktorá najviac útočí na zemiaky, no cieľom jej vyčíňania sú aj paradajky. V posledných rokoch sa na nich fytoftóra šíri stále častejšie. S tým narastá aj rozsah škôd spôsobený rýchlym priebehom, ktorý sa prejavuje na rôznych častiach rastliny. Pri zvýšenej vlhkosti a nedostatočnom svetle môže zlikvidovať celú úrodu za niekoľko dní.
Ako sa choroba prejavuje?
Možnosti liečby ochorenia
Prevencia pred ochorením
Alternáriová škvrnitosť paradajok
Ďalším z pomerne častých ochorení, ktoré spôsobujú plesne, je práve alternáriová škvrnitosť. Táto choroba však nie je taká agresívna ako vyššie uvedená fytoftóra. Pri skorom podchytení nestihne zničiť úrodu a neohrozí ani samotnú rastlinu. Napriek tomu ju netreba podceniť. Pri spozorovaní prvých príznakov sa odporúča okamžite konať.
Ako sa choroba prejavuje?
Možnosti liečby ochorenia
Prevencia pred ochorením
Vírus tabakovej mozaiky
Z nákazlivých ochorení na paradajky neútočia iba tie, ktoré spôsobujú plesne. Zdravotný stav tejto zeleniny ohrozujú aj rôzne baktérie a vírusy. K tým patrí aj tzv. vírus tabakovej mozaiky, ktorý spôsobuje jedno z najnebezpečnejších ochorení. Záhradkári doteraz nenašli spôsob, ako ho liečiť, takže jedinou možnosťou je správna prevencia a ochrana plodín.
Ako sa choroba prejavuje?
Možnosti liečby ochorenia
Prevencia pred ochorením
Ako zvládnuť sadenie paradajok?
Viete, ako, kedy a kde sadiť paradajky? Sadenie paradajok začína správnym predpestovaním… Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri sadení?
Bakteriálna škvrnitosť paradajok
Vyššie spomínaná alternáriová škvrnitosť nie je jediným ochorením, ktoré je známe vznikom škvŕn signalizujúcich zhoršený zdravotný stav rastliny. Medzi takéto choroby paradajok patrí aj tzv. bakteriálna škvrnitosť. Za jej vznikom je baktéria Xanthomonas, ktorá síce najčastejšie infikuje plody, no za cieľ útoku si môže vybrať aj ostatné nadzemné časti rastliny.
Ako sa choroba prejavuje?
Možnosti liečby ochorenia
Prevencia pred ochorením
Slnečný úpal paradajok
Za úpalom nie sú žiadne plesne, baktérie ani vírusy. Spôsobuje ho silné slnečné žiarenie, ktoré spaľuje pokožku na plodoch. Aj keď pre samotnú rastlinu nie je smrteľne nebezpečný, väčšie dávky slnečného svetla dokážu znehodnotiť obrovskú časť úrody. Spálené plody totiž strácajú kvalitu a vo väčšine prípadov už nie sú konzumovateľné.
Ako sa choroba prejavuje?
Možnosti liečby ochorenia
Prevencia pred ochorením
Ďalšie choroby paradajok
Vädnutie posadených rastlín
Za týmto problémom môže byť niekoľko príčin. Pokiaľ sme pri výsadbe rastlinám dopriali vhodné podmienky a pri starostlivosti o ne dodržiavame všetky zásady pestovania, dôvodom môže byť vírus. Ten napáda mladé sadenice, ktoré sú vonku len pár dní. Dôsledkom infikovania je zastavenie rastu až vädnutie mladých rastlín.
Hniloba špičiek paradajok
Nie každá hnijúca paradajka je dôsledkom nejakého hubového alebo vírusového ochorenia. Ak sa na špičkách plodov začnú vytvárať drobné hnedé škvrnky, môže ísť len o nesprávnu starostlivosť. Vo väčšine prípadov je dôvodom nedostatok živín či nadmerné polievanie. Úpravou pestovateľských návykov sa tejto hniloby zbavíme.
Praskanie nezrelých plodov
S popraskanými paradajkami sa stretol snáď každý záhradkár. Plody môžu praskať kvôli nedostatku sucha alebo slabšej schopnosti znášať silné slnko. Ako prevencia pred týmto javom pomôže nastavenie pravidelných intervalov polievania a dočasné prikrytie ohrozených rastlín látkovou sieťovinou.
Uvedené choroby paradajok sú len časťou z bohatého zoznamu neduhov, ktoré túto zeleninu ohrozujú. Podľa botanikov je známych vyše 20 až 30 ďalších ochorení, ktoré sa však radia do kategórie menej nebezpečných. Napriek tomu sa odporúča dodržať zásady pestovania a dbať o dobrú prevenciu, ktorou budeme našu úrodu chrániť.
Autor textu: Róbert Bosák