Flox

Flox: Žiarivá plamienka s pestrou paletou farebných kvetov

Redakcia - 8. februára 2023 - 1977. zobrazení

Hodí sa do záhonov, na záhradné múriky aj do klasických skaliek. Vynikne ako solitér aj ako súčasť druhovo rozmanitej skupinovej výsadby. Dokáže skrášliť každý exteriér a prosperovať aj bez pravidelnej starostlivosti. Nie náhodou sa flox, známy tiež ako plamienka, stal bežnou súčasťou záhrad, ktoré sú vďaka jeho prítomnosti živšie a farebnejšie.

Farebný plameň rozžiari záhradu

Názov okrasnej rastliny s dlhoročnou pestovateľskou tradíciou je odvodený od gréckeho slova phlox, čo znamená plameň. Rodu s množstvom okrasných druhov líšiacich sa (nielen) výškou a sfarbením prischol tento botanický názov kvôli žiarivej farbe kvetov. Nech je ich sfarbenie akékoľvek, vždy ide o výrazný farebný akcent, ktorý je neprehliadnuteľný aj v prípade, že sú floxy vysadené v blízkosti iných druhov s farebnými kvetmi. Okrem samotného sfarbenia sa pod ich neprehliadnuteľný vzhľad podpisuje aj prevažne hviezdicovitý tvar kvetov kvitnúcich v kompaktných skupinách.

Ako flox vyzerá a čím je typický?

  • Výška rastliny závisí vždy od konkrétnej odrody.
  • Najnižšie odrody dosahujú len 10 až 20 centimetrov.
  • Najvyššie druhy môžu byť vysoké okolo 1,5 metra.
  • Floxy sú známe užšími listami s jemnými chĺpkami.
  • Väčšina druhov má elegantné hviezdicovité kvety.
  • Kvety tvoria skupiny rastúce v hustých kobercoch.
  • Niektoré druhy môžu kvitnúť vo viacerých farbách.
  • Flox kvitne od jari alebo leta v závislosti od druhu.
Flox - Plamienka

Desiatky druhov po celom svete

Presný počet druhov patriacich do rodu flox nie je známy. Spôsobené to je hojným výskytom rastliny v rôznych častiach planéty. Kým niektoré druhy k nám zavítali zo Severnej Ameriky, iné boli privezené z Ázie. Ďalšie odrody boli v priebehu predchádzajúcich 2 storočí objavené na severe Afriky. Ako pôvodný domov niekoľkých druhov sa nevylučuje ani Južná Amerika. Navyše, do širokého zoznamu postupne pribúdajú mnohé kultivary a hybridy prispôsobené na pestovanie v špecifických podmienkach. Vzhľadom na to nájdeme v rode flox druhy rôznych farieb, tvarov a veľkostí. Rozdiely spočívajú aj v spôsobe pestovania. Väčšina druhov sa u nás pestuje vo forme trvaliek, no v pestrom zozname floxov nájdeme aj jednoročné letničky.

Ktoré floxy sú najviac pestované?

Flox Drummondov

Kým oba vyššie uvedené druhy sa pestujú ako trvalky, odroda pochádzajúca z Mexika je vzhľadom na svoju teplomilnosť typickou letničkou. Kráska vhodná do rozmanitých záhonov, nesúca názov po škótskom botanikovi Thomasovi Drummondovi, dorastá do výšky 40 až 60 centimetrov. Pôvodne bola pestovaná kvôli atraktívnym červeným kvetom. Neskôr sa z nej vyšľachtili viaceré kultivary s bielymi, ružovými aj žlto-oranžovými odtieňmi.

Flox šidlolistý

Jeden z najnižších druhov dorastá do výšky iba 10 až 15 centimetrov. Odolná trvalka schopná vydržať vonku na záhrade celý rok rastie plazivým spôsobom. Jej hviezdicovité kvety môžu mať viaceré odtiene. Najčastejšie bývajú ružové, fialové alebo modrasté. Estetickú funkciu plnia aj úzke zelené listy, ktoré môžu byť ozdobené bielymi alebo žltými fľakmi.

Flox metlinatý

Výška 50 až 100 centimetrov radí ďalšiu z trvaliek medzi najvyššie spomedzi všetkých odrôd. Rastlina je obľúbená pre svoje trvácne kvety, ktoré kvitnú takmer do konca jesene. Husté farebné koberce bývajú zvyčajne ružové, fialové alebo oranžové. Podobne ako flox šidlolistý, aj tento druh môže mať listy ozdobené bielymi alebo žltými škvrnami.

Flox

Kde všade je možné pestovať flox?

Miesto a spôsob pestovania floxov závisí od zvoleného druhu. Trvalky môžu byť umiestnené priamo vonku aj na balkónoch a terasách. Pri správnom zazimovaní vydržia na záhrade aj celú zimu. Vysokou mrazuvzdornosťou sa vyznačujú najmä nižšie odrody. Letničky, akou je flox Drummondov, si takisto nachádzajú stabilné miesto v záhonoch a v záhradných skalkách. Ich pestovanie vonku je však jednoročnou záležitosťou. Dlhšiu životnosť majú, keď sa umiestnia na balkón alebo na terasu.

Ideálne podmienky na pestovanie floxu

Poloha

Rastlina prosperuje v polotieni, no neprekáža jej ani priame slnečné svetlo. Vyhýbať sa musí prievanu a silnému vetru, ktorý je hrozbou pre jej úzke listy. Preto jej vyhovuje poloha v skalkách a na záhradných múrikoch, kde je pred vetrom lepšie chránená.

Substrát

Flox zvládne viaceré typy substrátu. Pre jeho zdravý rast je dôležité, aby bola pôda dostatočne priepustná. Obsahovať by mala dostatok výživných látok, ktoré potrebujú najmä mladé jedince. Vhodný bude klasický záhradný substrát pre okrasné rastliny s neutrálnym alebo mierne kyslým pH.

Teplota

Ideálna teplota sa líši v závislosti od konkrétneho druhu. Letničky sú viac teplomilné, ocenia teploty nad 20 °C. Trvalky si na teplé počasie nepotrpia. Najviac sa im darí pri teplotách 15 až 18 °C. Vďaka dobrej mrazuvzdornosti bez problémov vydržia vonku aj v zime. Stačí prikryť stonky tenkou textíliou alebo vrstvou mulču.

Kde, kedy a ako sa floxy vysádzajú?

Výsadba floxov prebieha výsevom semien. Prvé kroky spojené s vysádzaním nás čakajú pred koncom zimy. V priebehu februára alebo počas prvej marcovej dekády posadíme semienka do kvetináča, ktorý umiestnime na parapet k oknu. O 7 až 10 dní sa začnú objavovať prvé vyklíčené výhonky. Zhruba do polovice apríla ich nechávame pri okne, kým nebudú vyššie a pevnejšie. V priebehu druhej polovice apríla ich môžeme presadiť do záhonov alebo skaliek. Pri výsadbe viacerých rastlín vedľa seba je potrebné vytvoriť medzi nimi aspoň 15-centimetrové odstupy.

Starostlivosť o floxy po ich výsadbe

Zálievka

Flox nepotrebuje veľa vody. Niekoľkodňové sucho mu škodí, no rovnako škodlivé je pre neho aj premáčanie rastliny. Polievať ho stačí 2 až 3 dni po tom, čo bude vrchná vrstva substrátu na dotyk suchá. Zálievka sa v 3-dňových intervaloch aplikuje priamo ku koreňom, najlepšie odstátou alebo dažďovou vodou.

Hnojenie

Intervaly hnojenia závisia od typu pôdy a jej obsahu. Ak substrát obsahuje dostatok minerálov a iných výživných látok, hnojiť stačí raz za 2 až 3 mesiace. V prípade menej výživnej pôdy môžu byť intervaly 3 až 6-týždňové. Vzhľadom na citlivú stavbu tela rastliny je najvhodnejšie tekuté hnojivo aplikované formou zálievky.

Strihanie

Pravidelný strih je dôležitý kvôli udržiavaniu rastliny v dobrej zdravotnej kondícii. Rez je potrebné vykonať vždy po odkvitnutí rastliny. Deje sa tak v priebehu jesene v závislosti od pestovanej odrody a od obdobia jej rozkvetu. Rastlinu skrátime približne na polovicu jej aktuálnej výšky. To jej pomôže, aby sa viac rozvetvila a bola o niečo pevnejšia.

Presádzanie

Nakoľko floxy sa pestujú ako jednoročné letničky alebo trvalky, ktoré žijú len pár sezón, presádzanie nie je potrebné. Ak pri výsadbe rastlín v skalkách alebo v záhonoch dodržíme požadované odstupy, jednotlivé rastliny si nebudú brániť v raste. Presádzanie po 12 až 18 mesiacoch je potrebné len v prípade pestovania v črepníkoch na balkóne alebo na terase.

Ako a prečo sa pestuje moruša?

Viete, ako sa má správne pestovať moruša? Aké druhy moruší poznáme? Aké liečivé účinky majú plody moruše? Moruša je považovaná za…

Moruša v záhrade

Skromné a nenáročné floxy sú vyhľadávané aj kvôli ich dobrému zdraviu. Dospelé rastliny sa vyhýbajú chorobám, výnimočne ich môže potrápiť múčnatka. Zo škodcov sa na listy pokúšajú dostať vošky, ktoré cicajú cez diery vyhĺbené na spodnej strane šťavu prítomnú vo vnútri tela rastlín. Zabráni im v tom preventívny organický postrek a dodržiavanie intervalov zálievky.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články