Vertikutácia trávnika

Ako a kedy vertikutovať trávnik?

Redakcia - 15. augusta 2021 - 8977. zobrazení

Nielen stromy a kríky potrebujú k existencii kvalitnú a dostatočne prevzdušnenú pôdu. Jednou zo základných životných potrieb je aj pre váš trávnik. V tomto prípade dokonca vyžaduje ešte viac starostlivosti, ktorej súčasťou je pravidelné prevzdušnenie známe tiež ako vertikutácia.

Nebyť potreby prevzdušňovať trávnik, starostlivosť oň by bola o niečo jednoduchšia. Práve vertikutácia totiž patrí k najnáročnejším krokom, ktoré je v snahe vypestovať zdravú a peknú zatrávnenú plochu v exteriéri potrebné urobiť. So znalosťou správneho postupu a optimálnym načasovaním, kedy vertikutovať trávnik, však túto činnosť zvládnete bez problémov.

Čo je vertikutácia trávnika?

Spolu s kosením a hnojením ide o jednu z troch najdôležitejších prác vykonávaných v rámci pravidelnej starostlivosti o trávnik. Ako napovedá pôvodný anglický názov „verticutting“, cieľom tejto práce je plytký vertikálny rez trávnika. V praxi to znamená, že pri vertikutácii zastrihávate vrchnú časť plsti trávnika, vďaka čomu sa celá zatrávnená plocha prevzdušňuje. Napriek tomu, že hneď po nej trávnik nepôsobí pekným dojmom, už po pár dňoch sa začína meniť na pekný a zdravý porast, ktorý bude ozdobou celého exteriéru. Samozrejme, platí to iba v prípade, že budete vertikutovať správnym spôsobom a v správny čas.

Akú úlohu má vertikutácia?

  • Skracuje vrchnú vrstvu trávnika, čím znižuje jeho výšku.
  • Riedi hustotu trávnika, čím ho zároveň výrazne presvetľuje.
  • Pomáha zlepšiť prísun vzduchu do štruktúry trávnatej plochy.
  • Zlepšuje nasiakavosť zeminy, čím dostáva vlahu ku koreňom.
  • Pomáha dostať ku koreňom viac potrebných výživných látok.
  • Odstraňuje z trávnika zárodky buriny aj staré nezdravé steblá.

Čím prevzdušňovať trávnik?

Na to, aby vertikutácia splnila požadované nároky a pomohla trávniku dostať sa do perfektnej kondície, je potrebné prevzdušňovať správnym zariadením. Na tento účel sa využíva výlučne vertikutátor, ktorý je špeciálne prispôsobený práve na takýto vertikálny rez. Jedná sa o stroj, ktorého súčasťou je systém nožov alebo rotujúcich hviezdic sekajúcich vrchnú vrstvu plsti do hĺbky okolo 2 až 5 mm. Na trhu je v súčasnosti mnoho výkonných modelov s elektrickým či benzínovým pohonom, ktoré túto prácu zvládnu aj v náročnejších svahovitých terénoch.

Kedy vertikutovať trávnik?

Kúpa vertikutátora nie je najlacnejšou záležitosťou, no investícia doň sa určite oplatí, nakoľko trávnik sa týmto spôsobom prevzdušňuje každý rok, v niektorých prípadoch až dvakrát za rok. Navyše, práve vertikutátor je jediné zariadenie, pomocou ktorého sa takáto práca dá zvládnuť kvalitne. Platí to na jar, kedy sa prevzdušňuje po prvýkrát v roku, aj na jeseň, kedy má tento krok význam kvôli príprave trávnika na postupné zazimovanie. Napriek tomu, že vo väčšine prípadov sa prevzdušňuje až dvakrát, jesenná vertikutácia nie je vždy potrebná.

Vertikutácia trávnika

Jarná vertikutácia trávnika

Presný termín, kedy vertikutovať trávnik na jar, závisí od počasia, resp. od vonkajších teplôt. Prevzdušňovať sa má pri zazelenaní prvých stebiel trávy, ku ktorému zvykne dochádzať od druhej polovice marca do začiatku apríla. Ak sa rozhodnete vertikutovať neskôr, keď je už tráva o niečo vyššia, pred vykonaním tohto kroku najprv pokoste. Pri prevzdušnení sa tak skôr zbavíte chorých alebo úplne odumretých častí trávnika, ktoré sa poškodili v dôsledku zimných podmienok.

Jesenná vertikutácia trávnika

Rovnaký účel ako jarná vertikutácia plní aj tá jesenná. Aj v tomto prípade je cieľom zbaviť sa čo najväčšieho množstva chorých a odumretých častí nahromadených na trávnatej ploche. Tie sa stihli nazbierať počas celého vegetačného obdobia, kedy bola zatrávnená plocha vystavená vyššej záťaži. Ku koncu sezóny sa tak môže celý trávnik prevzdušniť, najprv ale nezabudnite pokosiť. Potom sa pustite do jesennej vertikutácie, ktorá najlepšie splní účel, ak je vykonaná koncom septembra alebo v prvej polovici októbra.

Kedy vertikutáciu vynechať?

V niektorých prípadoch sa vertikutácia môže vynechať. Najčastejšie sa to deje pri jesennom prevzdušnení, čo zvykne súvisieť s redším a pomalším rastom trávnika v priebehu leta. Vtedy by mu vertikutácia ešte viac poškodila a mohla ho pred zazimovaním úplne oslabiť. Opačným prípadom je viacnásobná vertikutácia, no s tou sa okolo domov stretnete minimálne. Týka sa to skôr iba extrémne vyťažovaných trávnikov, akými sú futbalové ihriská, kde sa vertikutácia vykonáva aj štyrikrát až päťkrát za rok.

Ako vertikutovať trávnik?

  • Prevzdušňujte vždy na mierne vysušenom trávniku, nikdy nie na vlhkom.
  • Aspoň 2 až 3 dni pred vertikutáciou trávnik pokoste a nechajte odpočívať.
  • Požadovanú hĺbku sekania vertikutátora nastavte na úroveň od 2 do 4 mm.
  • S vertikutátorom sa po zatrávnenej ploche pohybujte rovnako ako pri kosení.
  • Pre lepšie prevzdušnenie môžete uplatniť krížový pohyb v dvoch smeroch.

Kedy hnojiť trávnik a aké hnojivo použiť?

Viete, kedy hnojiť trávnik? Koľkokrát do roka by ste mali váš trávnik pohnojiť? Aké hnojivá sú tie najlepšie a prečo? Kedy hnojiť trávnik…

Kedy hnojiť trávnik

Po zvládnutí samotného procesu vertikutácie vás čakajú ešte posledné záverečné úpravy. Tie zahŕňajú hnojenie a závlahu. Hnojiť sa nikdy nemá pred touto prácou, pretože prevzdušnením by ste pripravili trávnik o aplikované živiny. To isté platí aj pri zavlažovaní. Polievať môžete až po ukončení vertikutácie a následnom hnojení trávnatej plochy. Niekedy sa pred hnojením a závlahou pristupuje aj k dosiatiu trávnika. Vertikutácia totiž odhalí riedke či úplne vyholené miesta, na ktorých je potrebné vysiať novú trávu. Po celej práci ešte venujte trochu pozornosti vertikutátoru, ktorý je potrebné vyčistiť po každom jednom prevzdušňovaní.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články