Kvalitné pracovné prostredie podporuje výkon

Kvalitné pracovné prostredie podporuje výkon

Redakcia - 8. júla 2018 - 2353. zobrazení

Čas strávený v práci vypĺňa mnohým z nás aspoň tretinu dňa, čo mení kancelárie a iné typy pracovní na druhý domov. Vzhľadom na to je nutné, aby nám poskytli optimálne podmienky podporujúce ideálne pracovné výkony.

Časy, kedy sa kvalita pracovného prostredia merala len veľkosťou a funkčnosťou, sú dávno preč. Dnes sa pri jej hodnotení pozerá aj na dizajn, dispozíciu, presvetlenie a štýl zariadenia daného priestoru, od ktorých sa odvíjajú schopnosti zamestnanca a jeho dosiahnuté pracovné výsledky.

Čo zohľadniť pri zariaďovaní pracovne

Tvorba vlastného pracovného prostredia

Štúdie skúmajúce spojitosť medzi spokojnosťou zamestnanca a jeho pracovným prostredím prinášajú očakávané výsledky. Ľudia pracujúci v neuspokojivých hygienických, sociálnych či bezpečnostných podmienkach menia zamestnanie oveľa skôr. Obzvlášť to platí pri pozíciách v kancelárii, kde sa kladie dôraz na ticho a súkromie. Pri ich zariaďovaní sa majú zohľadniť aj individuálne potreby spojené s faktormi starajúcimi sa o vyhovujúce podmienky.

Čo zohľadniť pri zariaďovaní pracovne:

– dostatok denného svetla a správne umelé osvetlenie

– optimálnu mikroklímu, teda vlhkosť, teplo, prašnosť

– rozmiestnenie nábytku zaisťujúceho priestrannosť

– estetickú funkciu celého priestoru vrátane doplnkov

– čistotu prostredia a elimináciu prípadných škodlivín

– správnu dispozíciu a ergonómiu vedúcu k bezpečnosti

kvalita pracovného prostredia

Podobne ako v domácnostiach, aj v prípade pracovného prostredia sa stretávame so zásadným vplyvom na náš život. Čím viac hodín v práci trávime, tým skôr potrebujeme na prácu ideálne podmienky. Potom je šanca, že sa v nej budeme cítiť lepšie, s čím vzrastá aj snaha podávať čo najlepšie pracovné výkony.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články