Kvalitné pracovné prostredie podporuje výkon

Kvalitné pracovné prostredie podporuje výkon…

Redakcia - 1. februára 2020 - 4374. zobrazení

Čas strávený v práci vypĺňa mnohým z nás aspoň tretinu dňa… Tým pádom sa kancelárie a iné typy pracovní menia na náš druhý domov. Vzhľadom na to je nutné, aby nám tieto priestory poskytli optimálne podmienky podporujúce ideálne pracovné výkony. Aké by teda malo byť kvalitné pracovné prostredie?

Časy, kedy sa kvalita pracovného prostredia merala len veľkosťou a funkčnosťou, sú dávno preč. Dnes sa pri jej hodnotení pozerá aj na dizajn, dispozíciu, presvetlenie a štýl zariadenia daného priestoru, od ktorých sa následne odvíjajú schopnosti zamestnanca a jeho dosiahnuté pracovné výsledky.

Kvalitné pracovné prostredie

Pracovné prostredie podľa vlastných predstáv…

Odborné štúdie skúmajúce spojitosť medzi spokojnosťou zamestnanca a jeho pracovným prostredím prinášajú očakávané výsledky. Ľudia pracujúci v neuspokojivých hygienických, sociálnych či bezpečnostných podmienkach menia zamestnanie oveľa skôr. Obzvlášť to platí pri „kancelárskych“ pracovných pozíciách, kde sa kladie dôraz na ticho a súkromie. Pri ich zariaďovaní sa majú zohľadniť aj individuálne potreby zamestnancov spojené s faktormi starajúcimi sa o vyhovujúce pracovné podmienky.

Kancelária, ktorá vás bude reprezentovať…

Ako by mala vyzerať reprezentatívna kancelária? Načo by ste nemali zabudnúť pri jej navrhovaní? Aké interiérové štýly sú v súčasnosti…

Moderná kancelária

Čo zohľadniť pri zariaďovaní pracovne?

  • dostatok denného svetla a správne zvolené umelé osvetlenie
  • optimálnu mikroklímu, teda vlhkosť, teplo a prašnosť
  • rozmiestnenie nábytku zaisťujúceho priestrannosť
  • estetickú funkciu celého priestoru vrátane doplnkov
  • čistotu prostredia a elimináciu prípadných škodlivín
  • správnu dispozíciu a ergonómiu vedúcu k bezpečnosti
Kancelária

Podobne ako v domácnostiach, aj v prípade pracovného prostredia sa stretávame so zásadným vplyvom na náš život. Čím viac hodín v práci trávime, tým skôr potrebujeme na prácu ideálne podmienky. Potom je šanca, že sa v nej budeme cítiť lepšie, s čím vzrastá aj snaha podávať čo najlepšie pracovné výkony.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články