Rastie skoro všade. Navyše, disponuje všestrannými liečivými účinkami. Aj vďaka tomu je rebríček obyčajný jednou z najznámejších liečivých rastlín, aké si môžeme kdekoľvek nazbierať a následne ich použiť v rámci prevencie alebo liečby rôznych ochorení.
Nenápadná rastlina známa skôr pod ľudovým názvom myší chvost má v ľudovom liečiteľstve dlhodobú tradíciu siahajúcu až do staroveku. Potvrdzujú to aj zmienky o Achillei, ako znie jej latinský rodový názov, ktoré sa objavujú v bájnych príbehoch o Tróji. Práve touto rastlinou si údajne Achilles ošetroval rany z boja. Rebríček obyčajný sa takisto využíval aj v stredoveku a jeho liečivá funkcia pretrváva dodnes.
Ako spoznať rebríček obyčajný?
Kde rebríček obyčajný zbierať?
Práve obdobie rozkvetu je pre zužitkovanie rastliny kľúčové. Z rebríčka sa využíva kvitnúca vňať, ktorá sa v usušenej podobe dostáva do kuchýň, lekárničiek aj kozmetických prípravkov. S jej zberom nie je žiadny problém, nakoľko rastlina sa u nás bežne vyskytuje na lúkach, pri cestách aj v záhradách, kde rastie od konca apríla až do septembra, ojedinele aj v októbri.
Ako sušiť rebríček obyčajný?
Ak chceme, aby si rebríček obyčajný zachoval čo najviac liečivých látok, bude ho potrebné zbierať počas slnečného dňa, kedy je vňať suchá, nepremočená. Sušiť sa môže v otvorených nádobách, ktoré je najlepšie umiestniť do vetraného priestoru, čo urýchli proces sušenia. Po vysušení môžeme všetku vňať, ktorú sa nechystáme hneď použiť, opatrne nasypať do krabice alebo inej nádoby z papiera. Aj týmto spôsobom skladovania výrazne prispejeme k tomu, aby si zachovávala čo najviac liečivých látok.
Liečivé látky vo vňati rebríčka
Aké má rebríček obyčajný účinky?
Formy spracovania usušenej vňate
Silne liečivý čaj
Čaj z usušenej vňate je najčastejšou formou spracovania rebríčka. Pije sa zásadne horúci, kedy najviac prečisťuje organizmus a zrýchľuje vybrané metabolické reakcie.
Prísada do kúpeľa
Usušená vňať je skvelou prísadou do horúcich kúpeľov. Okrem toho, že blahodarne pôsobí na kĺby a svaly, svojou jemnou vôňou aromatizuje aj atmosféru v kúpeľni.
Prísada do likérov
Vďaka jemnej aróme si rebríček obyčajný našiel uplatnenie aj v oblasti výroby alkoholu. Pridáva sa napríklad do absintu alebo do niektorých sladkých likérov.
Repelent proti hmyzu
Aróma usušenej vňate je skvelým prírodným repelentom. Alergické sú na ňu najmä komáre, no odpudivé účinky má aj na iné druhy hmyzu.
Puškvorec: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania
Viete, aké liečivé účinky má puškvorec? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa odporúča užívanie tejto liečivej rastliny? Puškvorec je…
TIP na prípravu čaju z rebríčkovej vňate
K čaju potrebujeme 2 malé lyžičky suchej vňate, ktorú dáme lúhovať do hrnčeka s horúcou vodou. Čas lúhovania trvá od 7 do 10 minút podľa množstva vody a bylinky. Chuť čaju je trochu horká, osladiť ho môžeme lyžičkou medu. Piť sa môže až trikrát za deň, no len zopár dní po sebe, nakoľko nadmerná konzumácia môže mať nežiaduce sedatívne účinky.
Autor textu: Róbert Bosák