bonsai

Aké rastliny zvoliť pri moderne zariadenej izbe?

Redakcia - 4. mája 2013 - 3509. zobrazení

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili 4 izbové rastliny, ktoré sa svojím vzhľadom perfektne hodia do akejkoľvek moderne zariadenej izby. Každý z nás má odlišný vkus na oblečenie, nábytok, hudbu, no pri týchto rastlinkách si môžete byť istý, že si ich zamilujete so všetkým, čo k nim patrí. Prinášame vám len stručné informácie o každej tejto izbovej rastline, preto ak sa pre jednu z nich rozhodnete, nezabudnite si zistiť viac o tom, ako sa o ňu starať a aké podmienky vyžaduje.

reklama-pr-clanky

Naša prvá voľba padla na rastlinku s názvom „bonsaj“, o ktorej už určite každý z vás počul. Bonsaj je staré umenie miniaturizácie stromov a ich pestovanie v miskách.V minulosti bolo veľmi náročné – a nie len cenovo, zohnať túto rastlinku, preto vznikali rôzne podivné odrody, ktoré si ľudia sami „vypestovali“, vytvarovali a tak sa stal ešte viac populárnym. Je len na vás, ktorú cestu si zvolíte. Či sa trochu buchnete po vrecku (keďže aj v dnešnej dobe zaplatíte trochu viac za kvalitný bonsaj) alebo si sami jeden vypestujete a následne vytvarujete do takého tvaru, v akom ho chcete mať. Vopred vás však upozorňujeme, že je to veľmi náročné a môže sa ľahko stať, že sa vám to nepodarí. Ak chcete ušetriť čas, kúpte si už hotový bonsaj. Pri jeho umiestnení myslíte na to, že ak má byť centrom pozornosti, musí byť na mieste, na ktorom môže vyniknúť, no zároveň musí mať aj dostatok svetla pre svoj rast.

bonsai
Zdroj foto: (link)

Druhou „klasickou“ rastlinkou, ktorá by nemala nikde chýbať je Soleirolia soleirolii, domáci názov „Šťastíčko“. Rastlina rodinné šťastie sa hodí do akejkoľvek izby zariadenej v akomkoľvek štýle. Nízka plazivá rastlinka vytvárajúca hustý porast. Svojimi malými lístkami dokáže učariť každé jedno návštevnícke oko. Táto rastlinka je vhodná nielen vďaka svojmu peknému vzhľadu, no k jej plusom patrí aj nízka náročnosť. Jediné čo potrebuje je vysoká vlhkosť vzduchu, ktorú zvýšite denným rosením. Hlavne na čo nesmiete zabúdať, je jej náročnosť čo sa týka svetla. Neodporúčame ju dávať do stredu miestnosti, kam nedopadá veľa denného svetla, za pár dní by sa vám to mohlo vypomstiť a museli by ste si kupovať novú rastlinku. Ak chcete, aby mala guľatý tvar, pravidelne ju strihajte. Hovorí sa, že kde sa tejto rastline dobre darí, tam vládne rodinná pohoda.

soleirolii-soleirolia
Zdroj foto: (link)

Treťou variantou, bez ktorej by sa podľa nás nemala zaobísť ani jedna moderná izba, je orchidea. Orchideami a ich starostlivosťou o ne sa zaoberáme aj v článku, ktorý nájdete v kategórií Izbové rastliny. Ak uvažujete o zakúpení tejto rastlinky, nenechajte si ho ujsť. Orchidea je výnimočná nielen svojím celkovým vzhľadom, no i nádhernými farbami, ktorými hýria jej kvety. Môžete si vybrať medzi žltou, bielou, rôznymi odtieňmi ružovej, fialovej či modrej. Ak by ste nechceli len jednofarebný kvet, v obchodoch pokojne nájdete aj taký typ orchidey, ktorej kvety obsahujú 2 či 3 farby naraz. Nežartujeme! Je to skutočne nádherný skvost a odporúčame vám ho.

orchid-plants
Zdroj foto: (link)

Našou poslednou voľbou je rastlina s názvom Crassula ovata. Tento sukulent sa pestuje na celom svete. Ľudovo sa mu často hovorí „Tučnolist“. Odpudivý názov? Zabudnite na neho! Na prvý pohľad vás možno nezaujme ničím špeciálnym, no takisto ako aj bonsaj, dá sa perfektne vytvarovať do niečoho jedinečného, čo zaujme každého vášho návštevníka. Tučnolist je vhodný na pestovanie na okenných parapetoch v zime a na balkónoch a terasách v lete. Dôležité je, aby ste sa nebáli experimentovať. Potrebné je naštudovať si všetky informácie o danej rastlinke, zistiť ako a kedy sa môže strihať, presádzať a potom sa len stačí do toho pustiť. Nemusíte hľadať v obchodoch niečo jedinečné, keď si to viete aj sami vytvoriť.

crassula-ovata
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články