balvan-1048 × 792

Guľaté skaly na Moeraki

Malá rybárska dedinka Moeraki na pobreží južného Oamaru sa stala slávnou vďaka geologickému divu prírody na tamojších piesočných plážach.

new-zealand

Zdroj foto: (link)

Tieto prastaré guľaté skaly sú obrovské kamene, ktoré sú roztrúsené po plážach. Ale nie sú to typické skaly, ktorých okrúhly tvar vytvorila voda v moriach, či riekach. Tieto popraskané skaly boli vyformované do dnešnej podoby ešte ako sedimenty v prastarých moriach.

okruhle-kamene

Zdroj foto: (link)

Vytvorené boli podobným spôsobom ako perly perlorodiek – nové vrstvy materiálu sa nabaľovali na jadro. Pre perlorodky je týmto jadrom zrnko piesku. No v týchto okrúhlych skalách je to niečo celkom iné – fosílie mušlí, úlomky kostí alebo kusy dreva. Minerály v moriach sa postupne nabaľovali na jadro a  vytvorili obrovské okrúhle kamene – niektoré majú priemer až 3 metre.

moeraki-boulders-2

Zdroj foto: (link)

Pôvodne dno mora sa v priebehu rokov zdvihlo a vytvorilo útesy. Erózia zapríčinila, že sa tieto trojtonové kamene dostali na pláže. Ďalšia erózia na vzduchu spôsobila, že niektoré kamene majú pukliny a praskliny, vďaka čomu vyzerajú ako panciere korytnačiek.

korytnaci-pancier

Zdroj foto: (link)

Vedci objavili, že v niektorých skalách sa nachádzajú kompletné kostry korytnačiek, morských slimákov a vyhynutých plazov, ako napríklad plesiosaura.

moeraki-boulders-3

Zdroj foto: (link)

 

moeraki-boulders-1

Zdroj foto: (link)

 

moeraki-boulders

Zdroj foto: (link)

 

moeraki-boulders-4

Zdroj foto: (link)

UložiťZostaňte štýlový a sledujte nás aj na Facebooku