Guľaté skaly na Moeraki

Guľaté skaly na Moeraki

Redakcia - 30. júna 2014 - 4006. zobrazení

Malá rybárska dedinka Moeraki na pobreží južného Oamaru sa stala slávnou vďaka geologickému divu prírody na tamojších piesočných plážach.

kamene

Tieto prastaré guľaté skaly sú obrovské kamene, ktoré sú roztrúsené po plážach. Ale nie sú to typické skaly, ktorých okrúhly tvar vytvorila voda v moriach, či riekach. Tieto popraskané skaly boli vyformované do dnešnej podoby ešte ako sedimenty v prastarých moriach.

okruhle-kamene

Vytvorené boli podobným spôsobom ako perly perlorodiek – nové vrstvy materiálu sa nabaľovali na jadro. Pre perlorodky je týmto jadrom zrnko piesku. No v týchto okrúhlych skalách je to niečo celkom iné – fosílie mušlí, úlomky kostí alebo kusy dreva. Minerály v moriach sa postupne nabaľovali na jadro a  vytvorili obrovské okrúhle kamene – niektoré majú priemer až 3 metre.

moeraki-boulders-2

Pôvodne dno mora sa v priebehu rokov zdvihlo a vytvorilo útesy. Erózia zapríčinila, že sa tieto trojtonové kamene dostali na pláže. Ďalšia erózia na vzduchu spôsobila, že niektoré kamene majú pukliny a praskliny, vďaka čomu vyzerajú ako panciere korytnačiek.

kameň

Vedci objavili, že v niektorých skalách sa nachádzajú kompletné kostry korytnačiek, morských slimákov a vyhynutých plazov, ako napríklad plesiosaura.

  • Kategórie

Podobné články