Úžasné záhrady Marqueyssac

Úžasné záhrady Marqueyssac

Reklamný článok - 28. mája 2014 - 7197. zobrazení

Mesto Vézac v regióne Dordogne vo Francúzsku je domovom jedných z najkrajších a najznámejších záhrad na svete, záhrad Marqueyssac. Záhrady sa nachádzajú na útese a ponúkajú výhľad na dolinu Dorogne medzi Beynacom a La roque-Gageac. Majú rozlohu viac ako 22 hektárov.

záhrady

V záhradách sa nachádza viac ako 150 000 ručne strihaných 100 rokov starých buxusov. Záhrady sú skrášlené vyhliadkami, skalami, riečkami, čistinkami, gotickou kaplnkou a ihriskom pre deti.

buxus

Zámok a okolité záhrady nechal postaviť Bertrand Vernet de Marqueyssac, radca Ľudovíta XIV. Originálne záhrady sú prisudzované žiakovi Andrého le Nôtre, rovnako ako terasy, aleje a stromy obklopujúce zámok. V rokoch 1830 – 1840 postavil Julien Bessières kaplnku a 100 metrov dlhú alej.

marqueyssac_detailbuis

V 60. rokoch 19. storočia začal nový majiteľ, Julien de Cervel, pestovať tisícky buxusov ostrihaných do fantastických tvarov. Zasadil aj lipy, cyprusy a borovice z Talianska. Záhrady obohatil aj o päť kilometrov vyhliadkových chodníkov a o rustikálne stavby.

gardens-of-marqueyssac

V druhej polovici 20. storočia bol zámok neobývaný a záhrady zanedbané. Na začiatku roku 1996 vrátil nový majiteľ, Kleber Rossillon, záhradám ich starý vzhľad a typický charakter a pridal niekoľko nových alejí. V roku 1996 boli záhrady otvorené aj pre verejnosť.

zahrada-of-Marqueyssac

Zdroj foto: Marqueyssac

  • Kategórie

Podobné články