mina

Staré míny ako interiérový nábytok

Reklamný článok - 15. novembra 2013 - 2344. zobrazení

Autorom a návrhárom nábytku Marinemine je Mati Karmin. Jeho kariéra sa vyznačuje intenzívnou a pozoruhodne všestrannou činnosťou.

elektro

Mati Karmin je už 25 rokov jednou z osobností v estónskom sochárstve. Väčšina z jeho súčasníkov sú zástupcovia tzv. generácie 1980 estónskeho umenia. Karmin získal odborné vzdelanie v estónskom štátnom ústave výtvarného umenia. Príprava bola dôkladná, ale tradičná to neznamená, že išlo o konzervatívnu prípravu podľa medzinárodných koncepcií. Počas jeho štúdia mali sochy figurálny tvar a pozostávali z tradičných materiálov akými sú kameň a bronz.

4203

Popri tradičných materiáloch, predovšetkým bronz, Karmin berie inšpiráciu z netradičných riešení a komponuje inovatívne materiály od samého začiatku svojej kariéry. Čoskoro upútal pozornosť s jednou zo svojich prvých vystavených sôch „Vojenská Líška“ 1981, ide o rýchlo vytvorený skorodovaný šrot s kovovými detailami. Kovový šrot sa často ukázal ako dôležitý materiál a zdroj inšpirácie aj v neskoršej práci Karmina. Až do polovice roku 1990 používal kovový šrot v hraniciach tradičného poňatia sochy.

krb-mina

Marinemine nábytok je Karminova novinka a spája dva smery v umelcovej tvorbe. To môže signalizovať jasné cítenie umelca a jeho „hru“ s materiálmi a formami, ktoré vznikli podľa jeho významov a vzhľadu, nakoniec autor vytvára univerzálne série na základe rozporov a kontrastov.

sea-mines-repurposed-into-furniture-by-mati-karmin

Karmin používa bane ako svoje galérie. Celá séria nábytku sa skladá iba z dvoch základných častí – pologulí a valcov. Karmin vymyslel viacero užitočných výrobkov, napr. krby, kreslá, písacie stoly, postele, toalety, vane, hojdačky a pod. V rukách umelca sa vojenský kovový šrot mení na nádherné výrobky a má moderný vzhľad. Práve on pridal do kovového šrotu moderné prvky, kovové pletivo, vynikajúce kožené čalúnenie, žulu a sklo, a tak vedome zvyšuje hodnotu svojich výrobkov. Mine nábytok nie je v žiadnom prípade kopa šrotu, ale je starostlivo navrhnutý a ručne vyrobený.

kamine

 

kovove-vojenske-kreslo

 

sea-mines-furniture

 

kovovy-pisaci-stol

 

postel_mina

 

sea-mines

 

konferencny-stol

Dizajn: Mati Karmin     Foto: Marinemine

  • Kategórie

Podobné články