Dom na strome v Belgicku

Dom na strome v Belgicku

Redakcia - 9. februára 2014 - 6690. zobrazení

Sen každého malého dieťaťa je mať dom na strome a nikdy nie je neskoro na plnenie svojich snov. Stále viac a viac architektov navrhuje fantastické domy špeciálne pre svojich klientov a v dnešnom článku vám prinášame jeden výnimočný príklad. Nemecký architekt Andreas Wenning bol od začiatku stromami a malými experimentálnymi priestormi. V roku 2003 založil spoločnosť Baumraum, ktorá sa začala zaoberať stavebnými konštrukciami spätými s prírodou. V súčasnosti má jeho firma vo svojom portfóliu viac ako 40 domov situovaných vo vidieckych a mestských lokalitách.

Dom by mal byť vždy v dialógu so stromom, či už v kontraste alebo symbiotickým spôsobom.

dom-na-trome

V roku 2012 prišiel s návrhom vytvoriť moderný dom na strome umiestnený v Limburgu (Belgicko) a následne ho aj zrealizoval na vetvách borovíc a dubov. Vo všeobecnosti ide o dve veľké drevené eko-kabíny na rôznych úrovniach, ktoré sú spojené radom vonkajších terás a chodníkov. V jednej kabíne sa nachádza obývačka, v druhej kuchyňa.

Tento dom na strome má nízky vykurovací systém, ktorý zaisťuje minimálne náklady na energiu a miernu klímu vo vnútri. Doska fasády je vytvorená zo smreku a okolité zaoblené čelné steny sú orámované zoxidovaným zinkom – na ochranu. Ako to všetko funguje v podzemí? Tepelné čerpadlo odoberá teplo zo vzduchu a vedie ho cez trubicu do zošikmeného stĺpa. Teplo sa následne prevedie na kvapalinu, ktorá preteká pod podlahou. LED svetlá sú napojené na denné svetlo a pohybové senzory minimalizujú spotrebu energie.

Architekt Wenning sľubuje, že sa objavia ešte viaceré zaujímavé projekty od Baumraum (stavebné štúdio). „Chystáme sa vybudovať veľkú prírodnú rozhľadňu tu v Nemecku,“ povedal. „A taktiež veľkú saunu s odpočivárňou na stromoch!“

dom

 

interier

 

dizajn

 

sedenie

 

kuchyna-na-strome

 

treehouse

 

treehous

 

treehouse-belgium
Fotografie: Markus Bollen

  • Kategórie

Podobné články