Einsteinova veža – hobitia astrofyzická hvezdáreň

Einsteinova veža – hobitia astrofyzická hvezdáreň

Redakcia - 27. mája 2014 - 2925. zobrazení

Hobitia hvezdáreň Einstein tower, nachádzajúca sa v meste Postupim – v Nemecku, je dokonalým príkladom expresionistickej architektúry 20.teho storočia. Návštevníkom umožňuje preskúmať oblohu nad stredom Zeme.

einsten-tower
Zdroj foto: (link)

Nápad na vyhotovenie tejto unikátnej stavby prišiel v roku 1917 a bol financovaný verejnými dotáciami. Do prevádzky vstúpil v roku 1924, tri roky po tom ako získal Einstein Nobelovu cenu za teoretickú fyziku a v čase keď bolo Nemecko v sociálnom prevrate. Projekt navrhol architekt Eric Mendelsohn, ktorý patril v tom čase medzi najlepších moderných architektov pôsobiacich v Európe. Hovorí sa, že Mendelsohn zaviedol Einsteina ku veži a čakal na jeho názor. Tento svetoznámy vedec sa k tomu vyjadril až po stretnutí so stavebným výborom, kedy zašepkal jediné slovo – „organické“.

tower-einsteinturm
Zdroj foto: (link)

Postupim nájdete na juhozápade, 25 kilometrov od hlavného mesta Berlín. Einsteinova veža je posadená na vrcholku najvyššieho mestského kopca Telegraphenberg. Jedná sa o relatívne malú vežu, no intenzívne vymodelovanú. Architektovým cieľom bolo veľkoleposť v Einsteinovom poňatí, no taktiež vytvoriť funkčné budovy. Veža dočasne stratila jeho meno v roku 1933, keď Nacisti prevzali Nemecko a keď bola počas druhej svetovej vojny ťažko poškodená.Mendelsohnovou hlavnou úlohou bolo postaviť budovu, ktorá by bola bez ostrých uhlov, len s kruhovými a vyhladenými rohmi. Betón bol ideálnym materiálom pre tento projekt, no v tom čase ho bol nedostatok a preto sa na niektoré miesta použili tehly.

hvezdaren
Foto: Manfred Brueckels

V tejto hobitej veži sa ukrýva nádherný slnečný ďalekohľad, ktorý bol navrhnutý podľa astrológa Erwina Finlay-Freundlicha, ktorý bol dokonca Einsteinovým spolupracovníkom.

  • Kategórie

Podobné články